@365tipu

TIP#1516: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)

Zcela určitě to znáte. Připojíte mobilní telefon či tablet na nabíječku abyste zjistili, že se nabíjí neuvěřitelně pomalu. V některých případech (třeba když to připojíte na USB v počítači) se nenabíjí buď vůbec nebo skoro neznatelně. Celé je to přitom v základu jednoduché a v pokročilejší podobě složitější. Ale začněme od toho základu.

Většina dnešních zařízení se přes USB kabely nabíjí napětím 5 V a rychlost nabití ovlivní to, jaký výkon má použitá nabíječka. Apple to například řeší velmi chytře, základní malá nabíječka má výstup 5 V/1 A (1000 mA) a tím pádem výkon 5W – pro aktuální iPhone 13 to pak znamená, že s jeho dost zásadně velkou baterií se prakticky tahle nabíječka příliš nehodí. Nabíjení bude trvat dlouhé hodiny.

Pokud chcete tedy ovlivnit rychlost nabíjení, potřebujete nabíječky s větším výstupním výkonem. Ty budete ostatně potřebovat i pro zařízení co jsou náročnější – typicky tablety (jako je například iPad) byste z 5 W nabíječky moc nabít nedokázali. Větší výstupní výkon je dobré také sladit s tím, jak velký výkon pro nabíjení je vaše zařízení schopné snést. Aktuální iPhone 13 má maximální vstupní nabíjecí výkon 18 W a pořizovat výkonnější zdroj smysl nemá. V některých případech výkonnější zdroj může poškodit nabíjené zařízení, takže tohle je taky dost důležitá věc.

TIP: hodně užitečné „nabíjecí“ tipy:

Každopádně, pokud jste si pořídili například právě ten iPhone 11 a dostali k němu onu 5 W nabíječku, tak byste měli pořídit něco poněkud silnějšího. Můžete pořídit něco co není od Apple, ale tam můžete snadno narazit na něco podivného z Číny – takže jakkoliv jsou originály od Apple drahé, tak bych doporučil neriskovat. Ušetřit se dá ještě u kabelů – tam si hlavně hlídejte aby to opravdu mělo MFI certifikaci. A mohu-li doporučit, alespoň dva metry dlouhé, kratší bývají nepraktické.

apple-charger-5W.jpg5 W (1 A): Nejzákladnější je Apple 5W USB Power Adapter (490 Kč) a je to právě ten adaptér, který dostanete s iPhone. Pořizovat si ho nemá moc smysl.

Potřebovat k němu budete USB->Lightning kabel (2 m varianta, 799 Kč). Ušetřit se dá s ADATA Lightning MFI pro Apple 2m, bílý (199 Kč, stejně jako pár dalších od jiných výrobců)

apple-12W-charger.jpeg12 W (2.4 A) aneb zlatá střední cesta:  Pokud chcete zůstat u Apple a zároveň ušetřit tak postačí Apple 12W USB Power Adapter (490 Kč). Ten se mimochodem dodává k iPadům.

Potřebovat k němu budete USB->Lightning kabel (2 m varianta od Apple, 799 Kč). Ušetřit se dá s ADATA Lightning MFI pro Apple 2m, bílý (199 Kč, stejně jako pár dalších od jiných výrobců)

TIP: Hodně užitečné věci najdete v Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook? a Mám nechávat v zásuvce nabíječky na mobil? Ušetříme tím nějak energii?

Apple-18W-adapter.jpg18 W (3.6 A) coby nejpraktičtější varianta – Apple 18W USB- C Power Adapter (859 Kč) ke které si ale musíte pořídit ještě kabel USB-C->Lightning (2 m varianta od Apple, 986 Kč). Má jednu další zásadní výhodu, umí rychlo nabíjení (od iPhone 8 výše).

Ušetřit na kabelu můžete s AlzaPower AluCore USB-C to Lightning MFi 2m stříbrný (499 Kč) jen otázkou bude, že je uváděna podpora do 3 A – zdroj by to ale měl poznat. Co se zdroje týče, tak ještě větší úspora může být SWISSTEN Power Delivery USB-C 18W bílá (249 Kč) co navíc také umí rychlo nabíjení pro Apple.

apple-30W-charger.jpg30 W (6 A) : Apple 30W USB-C Power Adapter (1390 Kč) je primárně určený pro MacBooky, ale hodí se i pro iPad a pro iPhone 8 (a starší) – tam podporuje také výše zmíněné rychlo-nabíjení.  Nezapomeňte na nutnost pořídit USB-C>Lightning kabel.  Pro iPhone/iPad bych asi s ohledem na vysokou cenu nepořizoval, pro MacBook je to nutnost.

TIP: Budete-li chtít nabíjet přes USB z počítače, tak mrkněte do Jak zjistím, který z mých USB portů je 3.0/2.0 a hlavně kolik Amperů dává? Bude totiž muset zjistit který z portů dává jaký výstup.

Jakékoliv další silnější (61 W a 87 W) nabíječky (zdroje) jsou u Apple určeny pro MacBooky a pro nabíjení iPhone ani iPadů sice půjdou použít (umí se přizpůsobit), ale je to zbytečné a v případě neznačkových i zásadně rizikové.

Co když nemám nic od Apple?

U jiných výrobců je to velmi podobné – vždy si zjistěte jaký maximální proud či výkon je schopen váš telefon či tablet přijmout a podle toho můžete zvolit odpovídající nabíječku. Čím větší výkon/proud bude, tím rychleji se zařízení nabíjí – ale může to také znamenat snížení životnosti baterie a další nepříznivé dopady vyvolané větším zahříváním. Nespěcháte-li, tak rozhodně neuškodí nabíjet pomalu.

Příklad: Xiaomi Redmi 6  (měl jsem pár posledních let) dorazí také s klasickým 5 W (5 V / 1 A) zdrojem a nic výkonnějšího nemá smysl pořizovat, u tohoto modelu je nabíjení omezeno přesně na tuto maximální hodnotu. Samsung Galaxy S10 v technické specifikaci uvádí maximální výkon drátového (i bezdrátového) nabíjení 15 W.  Nemá tedy smysl použít výkonnější zdroj.

Se zjišťováním to může být někdy složité, třeba právě výše zmíněni Xiaomi Redmi 6 to nemá nikde ve specifikacích uvedené.

Praktická varianta od Alzy může být AlzaPower Q100 Quick Charge 3.0 černá (289 Kč) nebo ještě lépe AlzaPower Q200C Quick Charge 3.0 bílá (589 Kč – obě mají v bílé a černé barvě). Ta poslední má USB-C s 3A a klasické USB co umí rychlé nabíjení (pro Apple ale nikoliv, tam 2.4 A, tedy 12 W). Tradičně nezapomeňte na potřebný kabel.

2019-12-26 10_01_55-Window.pngPokud máte doma nějaké ty USB zdroje, tak prakticky vždy je na nich štítek a na něm je uvedeno výstupní napětí a proud. Pokud chcete vědět kolik je to výkonu, tedy Wattů tak je to jednoduché, stačí vynásobit. Příklad na obrázku vpravo z 29 W USB-C zdroje od Apple (pro MacBook, již není k dispozici) co podporuje rychlo-nabíjení – má tedy jak 5 V tak 14.5 V výstup.

K rychlo nabíjení pokračujte do Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple) a chcete-li si zjednodušit život, tak prostudujte Jak na bezdrátové nabíjení mobilního telefonu či tabletu

PS: Pokud byste hledali další jablečné věci, tak viz 📱 Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky