TIP#1062: Jak zjistím, který z mých USB portů je 3.0/2.0 a hlavně kolik Amperů dává?

Když jsme tu probírali USB porty, tak byla řeč o tom, že existuje v USB 2.0 a USB 3.podobě (viz Proč je důležité vědět, zda máte USB 1.1, 2.0 či 3.0?). Mimo rozdílu v rychlosti (dost podstatný) je tu ještě rozdíl v napájení (ampéráži) a tím pádem schopnosti nabíjet a napájet připojená zařízení.

V noteboocích a počítačích je běžné, že mají několik USB 2.0 portů a podstatně méně USB 3.0 portů (u notebooku dost často jenom jeden). Pokud jste si při pořízení nezjistili v příručce jaký to je, můžete to zkusit napravit později s pomocí software.

2018-04-14 09_40_34-USBDeview.png

Pro Windows to můžete zkusit přes USBDeview. Jde o zdarma dostupnou a přenositelnou pomůcky (nevyžaduje tedy instalaci. Stačí spustit a o každém z USB portů vám řekne hodně informací. Mimo to umí i testovat rychlost – zapíše a přečte velký soubor, ale u toho si dejte pozor, aby USB klíčenka byla dostatečně rychlá sama o sobě. Budete-li stahovat, nezapomeňte správně vybrat 32/64 bitovou verzi.  A nezapomeňte, USBDeview bude ukazovat v přehledu vše i v minulosti připojené, identifikovat aktivní port vám umožní to, že bude svítit zeleně.

Ve Windows to ale jde i přes klasický Device Manager/Správce zařízení – stačí tam zapnout pohled Zařízení podle připojení/Devices by connection a najít odpovídající USB Hub a přes Vlastnosti/Properties se podívat na Napájení/Power – v Upřesnit/Advanced se dokonce můžete podívat (ne vždy to bude dostupné) na připojený zařízení a jak se podílejí na spotřebě (a jaké napájení požadují).

2018-04-14 09_49_39-Generic USB Hub – vlastnosti.png

Pro Linux stačí si opatřit usbutils a přes „lsusb -v“ nebo, pro zjednodušení výstup zkusit „lsusb -v |grep ‚Bus\|MaxPower‘„. V některých distribucích možná bude ještě potřeba přidat hwinfo

Jedno je ale nutné dodat, to co zjistíte je teoretické maximum, pokud byste opravdu chtěli zjistit kolik ampérů (miliampéru přesněji) port dává, tak by bylo potřeba to otestovat pomocí nějaké postupně se zvyšující zátěže a měřením.

TIP: Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple)