TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?

Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či počítači? Odpověď je na jednu stranu snadná, na druhou stranu možná složitější – má ale jednu vcelku užitečnou variantu, pořiďte si oboje pokud na to máte prostředky a využití.

Proč si pořídit notebook

Notebook si pořídíte v okamžiku, kdy potřebujete mít počítač co si můžete vzít kamkoliv. Možná jste na volné noze, takže budete hodně potřebovat cestovat po klientech, času budete pracovat někde v kavárně či coworkingu. Možná se vám hodí počítač doma, ale o víkendu by se hodil někde na chatě. Možná budete chtít čas od času na pár týdnů někam vyrazit a moci tam pracovat.

Notebook je věc, kterou můžete vzít na cesty, klasický počítač nic takového neumožňuje. Hodně ale budete muset řešit jestli chcete lehký notebook (ultrabook či něco méně výkonného) nebo něco na čem se dají dělat náročnější věci – pokud budete chtít na notebooku dělat grafiku, stříhat filmy, hrát hry (viz rádce o herním notebooku), tak ona „přenositelnost“ bude trochu ohrožena.

Snadno přenositelné notebooky totiž budou spíše menší (displej a klávesnice nic moc), ale také méně výkonné. Vše hlavně souvisí s cenou, pokud máte dostatek peněz, tak ultrabooky umí skvělé kombinovat výkon i malou váhu a sympatické rozměry.  Bude  to ostatně rok co jsem pořídil nový notebook – viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R?

Nezapomeňte, že i k notebooku si můžete pořídit klávesnici, myš a velké externí displeje (LCD). Hodně se to vyplatí a může vám tak sloužit i jako „klasický“ počítač, jen ho můžete snadno odpojit a odnést (usnadnit vám to mohou i dokovací stanice).

TIP: Výběr notebooku řeší Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?

Proč si pořídit počítač

Počítač zůstává na jednom místě – doma, v kanceláři. Nepočítá se s tím, že byste ho kamkoliv často brali. Odpovídá tomu provedením ale také možnosti. Zajistí vám vyšší výkon, větší kapacitu disků, připojíte si k němu řadu periferií (k notebooku můžete samozřejmě také, ale tady je to přece jenom trochu lepší).

Pokud vám přestane v něčem stačit, nebývá příliš složité ho vylepši – lepší grafickou kartu, větší či lepší disky, více paměti. Je dost pravděpodobné, že vám vydrží déle než notebook. Za podobnou cenu jako notebook navíc zpravidla získáte něco lepšího a výkonnějšího.

Samozřejmě zabere podstatně víc místa (oproti notebooku), takže s tím musíte počítat při výběru toho, kam ho dáte. Nebudete si ho ale moci vzít do postele či na kanape, něco co u notebooku čas od času velmi oceníte.

Koupit herní notebook nebo herní počítač? je případně řeč o specifické situaci, pořízení stroje na hry.

To nejlepší řešení – mít oboje

Jak už bylo naznačeno výše, pokud máte dostatek prostředků, je dobré mít oboje. Zejména pokud se živíte něčím, kde hraje počítač zásadní roli. Na klasickém počítači se prostě vždy lépe pracuje. Vždy bude možné aby měl víc výkonu, víc disků, prostě víc všeho. Notebook si sice doma můžete vylepšit připojením více displejů, klávesnice, myši, ale pořád to bude notebook.

Dobrý notebook pak oceníte při cestování, ale třeba i v okamžiku kdy nechcete sedět u stolu a pracovat. Ona výhoda volby vhodného nástroje při vlastnictví obou zařízení je velmi užitečná.

Další nákupní rádci

TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

Fitbit Flyer poněkud zestárly a výdrž baterie se dostaly na dvě hodiny nepřetržitého hraní, což není moc dobré. Na kolo přeci jenom člověk jde tak na tři až čtyři hodiny. A protože jsem si letos víc oblíbil něco poslouchat (ne ve městě a ne tam kde je provoz, tam je třeba opatrnost) tak to chtělo … Pokračování textu TIP#2001: Cenově dostupná sportovní sluchátka na kolo i běhání – Niceboy HIVE sport 2 (recenze)

TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

V Nákupní rádce: Jak k počítači připojit mikrofon? jsme na to už narazili. Můžete si pořídit mikrofon se sluchátky, co se zpravidla připojují audio konektory (občas i USB) nebo nějaký dražší větší mikrofon co se skoro vždy připojuje přes USB (ale jsou takové, které mají audio konektor). Pro úplnost je tu ještě varianta s bezdrátovými … Pokračování textu TIP#1911: Nákupní rádce: Mám koupit USB mikrofon nebo sluchátka s mikrofonem?

TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

Možná máte jenom notebook a nechcete kupovat další „stolní“ (velký) počítače. Možná vám to takhle bude vyhovovat, protože budete moci všechno mít vždy po ruce. Nebo možná nemáte doma (či v kanceláři) dostatek místa na to, aby ještě někde stál nějaký ten desktop či věž s počítačem. Skutečnost je ta, že dnešní notebooky jsou běžně … Pokračování textu TIP#1812: Nákupní rádce: Jak využít notebook místo klasického „stolního“ počítače

TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

Pokud máte nějakou trochu lepší myš, tak má velmi pravděpodobně možnost přepínat DPI – bývá to většinou tlačítkem, které u některých myší bývá umístěné poněkud nevhodně, takže si čas od času DPI přepnete, aniž byste chtěli. To tlačítka postupně mění DPI (dots per inch) od nejnižší po nejvyšší hodnotu. U Logitech G403 myši je to  … Pokračování textu TIP#1761: Proč mají myši různé nastavení DPI?

TIP#1756: Nákupní rádce: Jak je to s Bluetooth reproduktory? Jak fungují, na co hledět při koupi. Včetně příkladu LAMAX Sounder2

Bluetooth reproduktory jsou velká móda mezi dětmi a mládeži od základní školy výše. Také je to poměrně praktická věc tam, kde chcete snadno pustit zvuk v trochu lepší podobě a neposlouchat to z reproduktoru počítače či notebooku (či dokonce mobilu). Většinou mají podobu válce (ale může být i trochu jiná) menších až středních rozměrů. 

TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

Před pár dny jsem se pár týdnů snažil o prodej starého iPadu Mini z roku 2013. Zachovalý, baterie stále velmi dobře držela, nepoškozený, včetně dobrého ochranného obalu. Byla to zajímavá zkušenost, protože drtivá většina kupujících vůbec nechápala, že kupují starý tablet, na který už řada dnešních aplikací není nainstalovatelná.  Někteří mi pak překvapeně děkovali poté, … Pokračování textu TIP#1702: Nákupní rádce: Na co si dát pozor, pokud kupujete starší iPhone či iPad

TIP#1700: Jaký je rozdíl mezi optickým a digitálním zoomem?

U mobilních telefonů se u kamery (fotoaparátu) běžně setkáte s tím, že mají „zoom“, tedy přiblížení a pyšní se třeba i 100 násobným (100 x zoomem). Potkat je to možné i u digitálních fotoaparátů, zejména u takových, které mají pevný objektiv (což mají právě i mobilní telefony). A celé je to tak trochu podfuk.

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.