@365tipu

TIP#1239: Nákupní rádce: Koupit počítač nebo notebook?

Když už jsme tu probrali na co hledět při koupi počítače i jak si vybrat správně notebook, tak je čas zmínit ještě jednu dost často řešenou věc. Čemu dát přednost, notebooku či počítači? Odpověď je na jednu stranu snadná, na druhou stranu možná složitější – má ale jednu vcelku užitečnou variantu, pořiďte si oboje pokud na to máte prostředky a využití.

Proč si pořídit notebook

Notebook si pořídíte v okamžiku, kdy potřebujete mít počítač co si můžete vzít kamkoliv. Možná jste na volné noze, takže budete hodně potřebovat cestovat po klientech, času budete pracovat někde v kavárně či coworkingu. Možná se vám hodí počítač doma, ale o víkendu by se hodil někde na chatě. Možná budete chtít čas od času na pár týdnů někam vyrazit a moci tam pracovat.

Notebook je věc, kterou můžete vzít na cesty, klasický počítač nic takového neumožňuje. Hodně ale budete muset řešit jestli chcete lehký notebook (ultrabook či něco méně výkonného) nebo něco na čem se dají dělat náročnější věci – pokud budete chtít na notebooku dělat grafiku, stříhat filmy, hrát hry (viz rádce o herním notebooku), tak ona „přenositelnost“ bude trochu ohrožena.

Snadno přenositelné notebooky totiž budou spíše menší (displej a klávesnice nic moc), ale také méně výkonné. Vše hlavně souvisí s cenou, pokud máte dostatek peněz, tak ultrabooky umí skvělé kombinovat výkon i malou váhu a sympatické rozměry.  Bude  to ostatně rok co jsem pořídil nový notebook – viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R?

Nezapomeňte, že i k notebooku si můžete pořídit klávesnici, myš a velké externí displeje (LCD). Hodně se to vyplatí a může vám tak sloužit i jako „klasický“ počítač, jen ho můžete snadno odpojit a odnést (usnadnit vám to mohou i dokovací stanice).

TIP: Výběr notebooku řeší Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?

Proč si pořídit počítač

Počítač zůstává na jednom místě – doma, v kanceláři. Nepočítá se s tím, že byste ho kamkoliv často brali. Odpovídá tomu provedením ale také možnosti. Zajistí vám vyšší výkon, větší kapacitu disků, připojíte si k němu řadu periferií (k notebooku můžete samozřejmě také, ale tady je to přece jenom trochu lepší).

Pokud vám přestane v něčem stačit, nebývá příliš složité ho vylepši – lepší grafickou kartu, větší či lepší disky, více paměti. Je dost pravděpodobné, že vám vydrží déle než notebook. Za podobnou cenu jako notebook navíc zpravidla získáte něco lepšího a výkonnějšího.

Samozřejmě zabere podstatně víc místa (oproti notebooku), takže s tím musíte počítat při výběru toho, kam ho dáte. Nebudete si ho ale moci vzít do postele či na kanape, něco co u notebooku čas od času velmi oceníte.

Koupit herní notebook nebo herní počítač? je případně řeč o specifické situaci, pořízení stroje na hry.

To nejlepší řešení – mít oboje

Jak už bylo naznačeno výše, pokud máte dostatek prostředků, je dobré mít oboje. Zejména pokud se živíte něčím, kde hraje počítač zásadní roli. Na klasickém počítači se prostě vždy lépe pracuje. Vždy bude možné aby měl víc výkonu, víc disků, prostě víc všeho. Notebook si sice doma můžete vylepšit připojením více displejů, klávesnice, myši, ale pořád to bude notebook.

Dobrý notebook pak oceníte při cestování, ale třeba i v okamžiku kdy nechcete sedět u stolu a pracovat. Ona výhoda volby vhodného nástroje při vlastnictví obou zařízení je velmi užitečná.

Další nákupní rádci

TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

Pokud si koupíte Comfast 811AC a uvěříte “přenosová rychlost 650 Mb/s”, tak vás bude čekat překvapení. Adaptér je USB 2.0, takže téhle rychlosti nikdy dosáhnout nemůže. Ono to bude problematické i … Pokračování textu TIP#2147: Nákupní rádce: Kupujete Wi-Fi do USB portu? Ohlídejte si verzi USB, zásadně ovlivní rychlosti. A nejenom u Wi-Fi

TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Vcelku běžná situace. Máte doma Wi-Fi router a tne bývá vybaven několik Ethernet porty pro připojení dalších síťových zařízení kabelem – což se hodí když připojujete klasický počítač, NAS, zálohovací zařízení, … Pokračování textu TIP#2085: Nákupní rádce: Jak přidat další Ethernetové porty k vašemu routeru? Přes Ethernet switch (přepínač)

Loading…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky