TIP#1006: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku?

Psát nákupní rádce je nevděčná záležitost, ale některé věci je vhodné říci (a vědět). Na otázku z titulku totiž je jasná odpověď, levné věci nekupovat, snad jedině pokud je chcete na chvíli dát na hraní dětem a hrozí jejich rychle rozbití či ztracení. Pokud si ale potřebujete pořídit notebook/laptop, na kterém skutečně budete pracovat (a rádi pracovat), tak tady se nevyplatí šetřit.

Dobré tři roky jsem používal ultrabook od Toshiby a stále, i po těch třech letech funguje skvěle (jediné co by potřeboval je vyměnit baterii). Loni jsem, po dlouhém vybírání, pořídil nový ultrabook (viz Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R?) s parametry poněkud více odpovídajícími vývoji za poslední roky.

Po třech měsících používání musím dodat, že to byla dobrá volba a jsem velmi spokojený. Rychlé, lehké, svižné, velká výdrž na baterie, dobrý displej, slušná grafická karta, velké SSD, dostatek paměti.  Není to ultrabook v té vyšší kategorii (40 tisíc a více), ale není to levná záležitost někde v té spodní (10 až 15 tisíc).

asus-ultrabook-06

POZNÁMKA: Existuje ještě nižší cenová kategorie (pod 10 tisíc, viz TrekStor 2v1 (Surftab Twin 11.6) kombinuje solidní provedení a atraktivní cenu. Vyplatí se koupit). Tu si na práci kupovat nemůžete, ale na brouzdání po Internetu, puštění filmu či hudby, klidně ano. Není to ale notebook, je to tablet s „nasazovací“ klávesnicí.

Ještě něco levnějšího je například VisionBook 10Wi Pro, ale tam se do půl roku se mimochodem utrhly oba „panty“ a nasadit to už nikdy nepůjde. Jako tablet to ale pořád funguje.

Máme rok 2018 a pokud budete pořizovat notebook/laptop, tak vhodná cenová kategorie je někde od 30 tisíc výše. Vyplatí se to, protože budete mít alespoň trochu šanci na slušné železo, solidní zpracování a lepší parametry. Navíc si kupujete něco, co by vám mělo vydržet alespoň tři roky aktivního užívání a na tři roky rozložených 30 tisíc není až tak špatná částka. Můžete jít samozřejmě ještě výše, pokud na to máte „finance“ – značkové ultrabooky v kategorii nad 45 tisíc, krásné stroje od Apple, Toshiby a dalších. Proč ne.

TIP: Možná řešíte jaký koupit tablet, zkuste Na co hledět při koupi tabletu? Proč nekupovat levné hračky a proč si pořídit Apple iPad

Na co hledět při koupit notebooku

Rozměry a váha mohou znamenat hodně – rozměr bude záviset i na tom, jak velký displej si pořídíte, 14 palců je rozumná minimální velikost (za předpokladu slušnějšího rozlišení jako je 1920 x 1080). Pokud se váha bude pohybovat někde pod 1.3 kg, tak skvělé. Může být vyšší, pokud nebudete vyloženě nosit (ale třeba vozit autem).

Výdrž baterie je jedna z těch zásadních vlastností a dnes byste měli hledat určitě něco, co dokáže vydržet 6 hodin a déle. Bylo by dobré mít jistotu snadné vyměnitelnosti, ale na to se dnes už moc nehraje.

SSD místo pevné disku je zcela jednoznačný požadavek. Do notebooku pevný (klasický, točící se) disk prostě nechcete. Uvažujte od 256 GB výše. SSHD vás sice vyjde levněji, ale bude to citelně pomalejší a pořád tam bude „točící se“ pevný disk.

Paměť je minimální 8 GB, ale připlatit si za model s 16 GB není vůbec špatný nápad. Obzvlášť pokud na tom opravdu budete potřebovat pracovat a mít otevřeno hodně oken. Čím náročnější práci budete mít, tím více.

Procesor Intel i7 je rozumná volba, 2.7 GHz a výše, ale tady bude trochu složitější si vybírat a také mírně omezená nabídka.

Grafická karta bude vždy trochu zapeklitá, ale zkuste něco co má nějakou slušnější (Nvidia GeForce s více paměti, od 2 GB výše). Klasické „Intel integrované“ sice stačí, ale hry si na tom nepustíte.

Displej od 14″ nahoru, IPS matný antireflexní LED pokud nemáte nazbyt další peníze za něco ještě lepšího. Pokud se budete ptát zda dotykový, tak ne nutně, ale je to milé mít – zpravidla to ale bude znamenat, že budete v kategorii „2v1“. Toshiba tam má skvělé kousky, třeba viz Jak vypadá hybridní notebook co může být tablet? Soudě dle Toshiba Z20t skvěle

Rozlišení displeje už zaznělo výše, 1920 x 1080 je dobrá základní volba.

Nákupní rádce: Jaký telefon zvolit, pokud chcete opravdu dobrý foťák?  Levně nebo draze? Šunku nebo špičku? Ušetřit a mít něco slušného?

Podsvícená klávesnice je absolutní nutnost. Absolutní.

Windows 10 Pro je lepší, v tom horším případě Home verzi. Samozřejmě, můžete si pořídit něco od Apple nebo to po koupi přehrát Linuxem.

Připojení externího displeje je absolutní nutnost, ideální je HDMI, může být microHDMI. Hodit se může USB-C. Umístění nejlépe na boku, může být zadní strana.

USB porty rozhodně alespoň tři a samozřejmě čím více těh 3.0, tím lépe. USB-C je dobré, ale nutnost to není. Umístěné nejlépe na boku, může být zadní strana.

Audio konektor může být kombinovaný i dva jednotlivé, podle toho si tak jako tak pořídíte sluchátka. Umístěno nejlépe na boku.

asus-ultrabook-04

Čtečka karet není nutnost, ale pokud je opravdu hodně používáte (třeba fotíte), tak se hodit bude.

Čtečka otisku prstů je návyková záležitost, takže pokud ji jednou poznáte, budete určitě chtít i v dalších noteboocích.

Kameru mají dnes snad všechny notebooky, takže tady není moc co řešit. Je to stejně jen na chatování, takže nic extra netřeba

Bluetooth a WiFi mají dnes také všechna zařízení, u WiFi je běžná podpora 2.4/5 GHz. Zejména těch 5 GHz je velmi vhodné mít.

Ethernet port je dobré mít, ale obejdete se bez něj. U ultrabooků nebývá, je totiž dost vysoký.

SIM kartu vložit do notebooků je skvělá možnost, ale obejdete se bez toho, zpravidla to zbytečně prodražuje. Viz Jak si zajistit mobilní internetové připojení kdekoliv? Pořiďte si LTE hotspot

Trackpad/touchpad musí být ten podporující pokročilé věci ve Windows (Precision), ale stejně je dost jisté, že ho budete používat málo a pořídíte si malou myšku. Viz Co je to Precison Touchpad (u počítačů s Windows)? A jakou to hraje roli?

Rozšiřitelnost v podobě další paměti či výměny disku je dobrá vlastnost, ale u ultrabooku to bude málokdy možné (nebo spíše snadné).

TIP: V Co byste si určitě měli pořídit k počítači či notebooku? je docela dost užitečných tipů na další příslušenství, které k notebooku určitě budete potřebovat – externí disk, klávesnice tam kde budete déle pracovat, bluetooth myš, druhý displej,sluchátka drátová či bezdrátová. Dost se to bude odvíjet i od vybavení, třeba u výše zmíněného  Jaký je ultrabook ASUS ZenBook UX430UN-GV057R? bylo potřeba pořídit microHDMI-HDMI a microHDMI-VGA kabely.

Mechanické provedení

Nekupujte nic, co si důkladně neprohlédnete v obchodě. Otestujte si klávesnici i touchpad. Vyzkoušejte si jak dobře se otevírá a zavírá displej (víko). Zejména pant/uchycení displeje je kritické – vyplatí se před koupí pátrat na Internetu a zjistit, jestli zrovna ten váš model s tím nemá problémy. Osobně víc věří jednomu velkému „pantu“ než dvěma malým po stranách.

Důležitá je i celková pevnost, odolnost proti ohybu. Displej by se ideálně neměl „promačkávat“ do klávesnice (Toshiba co jsem měl tenhle nedostatek měla), budou tam vznikat mapy (ale to nepoznáte dřív než za rok a více používání). Můžete hledět na to z jakého materiálu je šasi vyrobené, ale tady opět platí, že čím kvalitnější a odolnější materiál, tím vyšší cena.

Co rozhodně nekupovat?

2 GB RAM je běžná konfiguraci levných notebooků (a hlavně tabletů) s Windows Home. Tohle množství paměti nestačí. V žádném případě. Mimochodem, než si kupovat tablet s Windows HOME a 2 GB paměti, lépe si pořídit Apple iPad.

eMMC paměť je také běžná výbava levných notebooků a tabletů. Je to sice paměť jako u SSD, ale je velmi pomalá a málokdy bude mít dostatečnou kapacitu. Tablet s 32 GB eMMC se sice „dá“ používat, ale při každé aktualizaci budete zápasit s nedostatkem místa – sice tomu můžete většinou pomoci pořízením 64-256 GB microSD karty, ale ta pomůže jen částečně.

Malý disk/SSD. Pravda, do 128 GB se jakž takže vejdete, ale vyplatí se mírně připlatit.

Klasický pevný disk (HDD) bych dnes už rozhodně nekupoval. Do notebooku skutečně ne

POZNÁMKA: Něco byste doplnili do první části (základní požadavky) nebo druhé části (čemu se rozhodně vyhnout)? Dejte vědět.

Další nákupní rádci