TIP#976: Jak si zajistit mobilní internetové připojení kdekoliv? Pořiďte si LTE hotspot

Mobilní Internet je enormně užitečný věc v mobilním telefonu, o tom žádná. Ale co když chcete trochu víc, než jenom Internet v mobilu? Co když potřebujete na cestách, v kavárnách, ve vlaku či autobusu mít připojení notebook či tablet? Nebo čas od času chcete umožnit připojit k Internetu dalším lidem, ať už kolegům se kterými cestujete, nebo třeba rodině na cestách.

Pokud máte notebook, tak ho můžete používat jako WiFi hotspot za předpokladu, že je připojený k Internetu přes klasický Ethernet nebo mobilní Internet (je přímo vybavený SIMkou), tady viz Vytvořte z vašeho počítače/notebooku s Windows 10 WiFi hotspot. Dobré tři roky jsem měl ultrabook od Toshiby vybavený SIMkou a velmi často se to hodilo.

Stejně tak můžete vytvořit hotspot z mobilního telefonu nebo tabletu – půjde to buď přes WiFi nebo přes Bluetooth a je nutné, aby ono zařízení mělo mobilní internetové připojení. Ideálně navíc s dostatečně vysokým FUP, protože tenhle druh sdílení připojení většinou přináší dost zásadní čerpání přenášených dat. Tady je užitečné čtení v Mám si pořídit tablet jenom s WiFi nebo s mobilním internetovým připojením?. Osobně vždy kupuji Apple iPad ve verzi se SIM kartou, hodně se to hodí.

V souvislosti s využitím mobilního telefonu coby hotspot pro další zařízení bývá v tom, že klasická SIM s hlasovými službami a k tomu s Internetem mívá menší FUP, než když si pořídíte čistě datovou SIMku – u těch je běžné, že za podstatně menší cenu mají lepší podmínky co se dat týče.

Podstatně vhodnější řešení je, že si pořídíte nějakou tu krabičku co umí LTE mobilní Internet a přímo poskytuje WiFi hotspot (a má případně i Ethernet port). Něco takového je už popsané v Jak si pořídit domů Internet, když nemůžete mít pevnou linku, kabel ani bezdrát?, ale tohle zařízení je dražší a opravdu se více hodí pro setrvalé použití, než na cesty (je i rozměrnější a těžší).

TIP: V Co je to 5G, 4G, LTE, 3G, HSPA, GPRS či EDGE? případně najdete vysvětlení všech těch podivných zkratek patřících k mobilnímu připojení.

HT1rb.LFUlaXXagOFbXY.jpg

Levnější řešení je běžně dostupné přímo od operátorů (nebo na obvyklých e-shopech jako je Alza.cz či CZC.cz, případně přímo u vašeho mobilního operátora) – hledejte malé krabičky označené jako LTE WiFi modem – ohlídejte si aby uměly 4G/3G (4G = LTE), WiFi a/b/g/n (chtějte s 5 GHz WiFi), měly slušnou baterku (aspoň 1500 mAh, kde budete mít jistotu tak alespoň 6 hodin provozu na baterii, více je lépe) a výhodná je i případná přítomnost Ethernet portu. Vhodné je aby měly i microUSB pro externí napájení. Pár příkladů:

2017-12-26 08_08_00-D-Link DWM-157 - 3G WiFi modem _ Alza.cz.png

TIP: Nákupní rádce: Koupit levný notebook/laptop či nekoupit? Na co hledět při koupi notebooku? se vám bude hodit, pokud řešíte co koupit či nekoupit

Varianta je pořídit si LTE USB modem, ale ten bude mít  nevýhodu v nutnosti zasouvat do USB portu – hodí se tedy v zásadě jen k notebooku či počítači. Pár příkladů:

Alza.cz na tyto zařízení má přímo kategorii 3G/LTE modemy a nečekejte, že by tato zařízení byla nějak výrazně levná. Hledáte-li lepší cenu, můžete zkusit štěstí třeba přes GearBest.com, ale není moc jisté, jestli zrovna tyhle věci budou mít skladem. A popravdě, ceny nebudou až tak rozdílné, takže se možná vyplatí spíše kupovat o pár stokorun dražší a v Česku.

Výhoda samostatného 3G/LTE modemu je v tom, že můžete připojení k Internetu zprostředkovat aniž by bylo nutné zapínat notebook nebo sdílet mobilní připojení z vašeho telefonu či tabletu. Ušetříte tím FUP, ale také baterii. Užitečné je to i v momentě, kdy vám doma či v kanceláři vypadne klasické pevné připojení.

Snadné řešení je i v podobě Wi-Fi routerů co umí i LTE. Jeden takový viz TP-Link Archer MR400 – Wi-Fi router s LTE Internetem (recenze)

TIP: Je užitečné mít onu extra datovou SIM od jiného operátora, než SIM co máte v telefonu – může se vám tak lépe dařit „chytat“ pokrytí mobilním signálem, ale až tak zásadní to není.