@365tipu

TIP852: Jak si pořídit domů Internet, když nemůžete mít pevnou linku, kabel ani bezdrát?

Jednou v téhle podobě stejně všichni budeme mít Internet – mobilní přes LTE (či další 5G či dále). Bez toho abychom museli domu mít natažené dráty nebo řešit nějakou tu anténu. Je to jen otázka času, řekněme pár let, kdy se to že máme mobilní Internet v mobilech překlopí do masového používání stejného Internetu mimo mobilní telefony. Na počátku hlavně pro domácnost, přeci jenom firmy potřebují větší rychlost i stabilitu, ale nakonec i na firmy dojde.

Funguje to jednoduše. Domu si pořídíte LTE router (už asi dva měsíce to v praxi zkouším s Bezdrátovým Internetem na doma i na cestu od O2), krabičku ve které je SIM karta, takže se umí připojit k LTE síti. Má zároveň WiFi, takže rovnou můžete doma udělat bezdrátovou síť (2.4 i 5 GHz) a má Ethernetový port, takže tuhle krabičku můžete připojit i do případné domácí drátové sítě, nebo k nějakému pokročilejšímu WiFi routeru.

zyxel-4g-lte-back.jpgU O2 to stojí 499 Kč měsíčně (případě 399 Kč, pokud jste už zákazníkem), což je rozumná cena. Samotná krabička vyjde na  2 999 Kč (Zyxel s rychlejším LTE, ten zkouším) nebo 1 499 Kč (TP-Link Archer MR 200)  a ještě připočtěte 99 Kč na aktivaci. Samozřejmě, jde o 24 měsíční závazek, nezávazková cena za Optimal Air je 749 Kč měsíčně, což odpovídá běžné ceně za pevné připojení (ceny viz níže v tabulce)

Můžete to používat tam, kde prostě jste bez šance na jiný druh Internetu (VDSL, kabelovka, bezdrát na střeše, atd).

Nebo to můžete používat jako zálohu tam, kde máte klasický Internet, ale hodně by vám vadilo, kdyby nefungoval. Což je mimochodem varianta, o které uvažuji – mít to jako záložní (mám VDSL pevné připojení) pro případ výpadku. Nebo prostě pro případ, že si to budu potřebovat vzít na chatu, nebo někam kde budu potřebovat pracovat.

U O2 to má jeden menší háček, u varianty „na cesty“, 30 GB FUP. Což je pořád asi tak dvacetinásobek toho, co mám v mobilním telefonu a desetinásobek toho, co mám v tabletu či notebooku. Čímž chci naznačit, že je to docela dost, byť k tomu musím dodat, že by bylo velmi milé, kdyby to žádný FUP nemělo.

TIP: Má váš router USB port? Můžete ho využít pro vytvoření síťového diskuJak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům se vám budou hodit

Umí to být velmi rychlé, ale hodně záleží na tom, jak právě v té vaší lokalitě je mobilní pokrytí. A také na tom, kam se vám router podaří doma umístit. Na jednom konci bytu to funguje 6/8 Mbps, na jiném konci 3/4 Mbps. A po chvíli hledání jsem našel místo, kde to jede 25/8 Mbps. Což, je nesrovnatelně víc, než dokáže mé VDSL – to totiž typicky zvládá maximálně 14/1 Mbps. Ano, rychlost nahrávání směrem ven je u zdejšího VDSL maximálně 1 Mbps. Víc se z těch drátů co sem vedou získat nedá.

Nutno dodat, že místo kde bydlím je trochu problematicky umístěno v kopci, byt uvnitř budovy a částečně v kopci. A také nutno dodat, že testovaný kus je bez omezení uploadu, v „na cesty“ podobě je upload do 2 Mbps a download do 20 Mbps.

Má to slušný ping, mezi 32 až 36 ms. Což je jenom o pár milisekund víc, než má VDSL (28-32 ms). Takže se nemusíte bát pomalé odezvy.

Připojení je stabilní a pokud se rozpadne, tak je během velmi krátké doby opět navázané (podstatně kratší doby, než když se totéž stane u VDSL). Za dva měsíce testování jsem si krátkodobého výpadku všiml zhruba ve třech případech. Ani tady tedy nebudete mít žádné problémy. Samotná rychlost připojení pochopitelně bude mírně kolísat, tohle není pevná linka. Bude záviset i na tom, kolik dalších zařízení okolo bude používat mobilní Internet. Logické, s tímhle prostě musíte počítat.

0069576_tp-link-archer-mr200-ac750-wireless-dual-band-4g-lte-router.jpeg

Co se výběru routeru/modemu týče, tak rozdíl mezi Zyxelem a TP-Link (viz výše) je ten, že dražší Zyxel zvládá lépe mobilní připojení a podporuje rychlejší LTE (cat 6 vs. cat 5 u TP-linku), má ale pouze jeden 1 Gbps Ethernetový port (TP-Link čtyři 100 Mbps, pro vytvoření lokální sítě žádná sláva). Jedna zajímavá výhoda Zyxelu je v možnosti napájení z power banky (nebo USB portu notebooku, má klasický microUSB konektor) – z tohoto ohledu se dost může hodit právě i na situace kdy chcete s tímhle zařízením někam (občas) cestovat. Nehledě na to, že vypadá podstatně lépe, TP-Link je klasická krabička se dvěma anténami.

U tohoto modelu Zyxelu ale pozor – Pro dlouhodobé užívání nepoužitelné. Po pár týdnech je nutné restartovat, přestanou se připojovat Wi-Fi zařízení a po pár měsících je nutný Factory Reset protože interval restartu se sníží na několik dní. Přitom je to opakovaně zdokumentovaná chyba a Zyxel by měl vydat firmware, které to opraví. Nakonec to vedlo k náhradě Zyxelu novějším modelem MR400 od TP-Linku, viz recenze TP-Link Archer MR400 – Wi-Fi router s LTE Internetem

TIP: V Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně? najdete doporučení na vypnutí 2.4 GHz WiFi, pokud tuto starší podobu nutně nepotřebujete. Hodně užitečný tip je i Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Co je na výběr

Výše uvedené vychází ze zhruba dvou měsíců testování řešení od O2. Další operátoři mají prakticky totožné řešení – tedy LTE mobilní Internet s routerem. Liší se v parametrech a cenách. Lišit se budou i v pokrytí/kvalitě, ale o ostatních dvou mluvit nemohu. Vodafone na testování zařízení nepůjčil (měl jsem zájem), T-Mobile jsem nepoptával.

O2 Vodafone T-Mobile
Měsíční platba 499 Kč (399 Kč pokud jste už u O2) 449 Kč 399/488/1199 Kč
Měsíční FUP 30 GB  60 GB 20/40/100 GB
Navýšení FUP 30 GB/499 Kč 5 GB/ 49 Kč 10 GB/200 Kč
Způsob navýšen Není určeno Automat, max 10x Ručně
Převod nevyčerpaných dat není uvedeno není uvedeno nepřevádí se
Maximální download 20 Mbps 8 Mbps 20/50/100 Mbps
Maximální upload 2 Mbps 4 Mbps 5/15/25 Mbps
Zřízení
Aktivace SIM karty 99 kč
Základní modem/Premiový modem 1 499 Kč/2 999 Kč 1 441 Kč/- 2 301 Kč/-
Modem TP-Link Archer MR 200/Zyxel LTE4506 Huawei B310 Huawei B310
Závazek 24 měsíců 24 měsíců 24 měsíců
Cena bez závazku měsíčně 749 Kč 554 Kč není uvedeno
Cena za modem bez závazku 4 449 Kč/5 149 Kč 2 777 Kč/- není uvedeno/-

Upozornění – srovnání parametrů a cen vychází z informací uvedených na webech operátorů k 25. červenci 2017.

Poznámka: T-Mobile má více routerů/modemů (Huawei E8518, B310, B525 a B593s), na webu ale uvádí přímo ceny pouze pro B310. U všech operátorů je uvedeno, že SIM karta pro „mobilní internet na doma či na chatu“ bude fungovat pouze v jimi dodávaných zařízeních.

TIP: Jak na Internet na druhém konci bytu či domu? Test D-Link PowerLine AV2 1000 Gigabit by vás mohlo zajímat. Starší test „Internetu na doma přes 220 V zásuvky“. Případně  Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě?

PS: Pokud hledáte mobilní Internet spíš na cesty, tak viz Jak si zajistit mobilní internetové připojení kdekoliv? Pořiďte si LTE hotspot

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky