@365tipu

TIP#1561: TP-Link Archer MR400 – Wi-Fi router s LTE Internetem (recenze)

Tenhle router se bude líbit už na pohled. Elegantní černá krabička bez zbytečných výstřelků, kontrolky nezáří na všechny strany, takže i při umístění někde doma vás to nebude extra rušit. Dvě velké antény pro kvalitní signál je další rozhodné plus (provedení V1 a V3 mají externí odnímatelné LTE antény). V balení najdete Ethernet kabel, pokud byste potřebovali zapojit do sítě, samozřejmě zdroj a dvojici „šuplíčků“ pro SIM kartu – pro různé velikosti a bezproblémové zasunutí do slotu na zadní části.

Po zapnutí váš čeká nastavení – na zadní straně je na nálepce heslo pro Wi-Fi, takže si ho nezapomeňte pro první připojení zjistit. Pak už se jenom připojte z prohlížeče na 192.168.1.1 a router vás sám vyzve k nastavení hesla pro přístup do administrace – v poslední době to dělá víc a víc síťových zařízení, odstraní se tak obvyklý problém ponechání výchozího hesla. TP-Link má i mobilní aplikaci (TP-Link Tether), kterou se vyplatí stáhnout pro snadné ovládání a konfigurací z mobilu či tabletu a můžete ji použít i pro prvotní nastavení.

V prvním nastavení si zcela určitě nastavte vlastní SSID pro Wi-Fi a samozřejmě i vlastní silné heslo/hesla, pokud nemáte nic pro 2.4 GHz tak je dobré vypnout, zbytečně zaplevelovat tohle už tak dost zaplněné pásmo a případně si i změňte IP adresy sítě, na které router bude fungovat. Dobrý nápad je po vstupu do plné administrace (Advanced) přejít do System Tools – najdete tam možnost aktualizace firmware, možnost zapnout přístup ke správě přes https (výchozí je http) a velmi užitečný Traffic Monitor (musí se zapnout).  Stejně tak doporučím vypnout WPS (v Wireless -> Advanced Settings). Líbit se bude zobrazování síly mobilního signálu.

2020-02-25 20_45_50-Window.png

Jednu věc po zhruba mesíci užívání musím k MR400 dodat. Je to přesně  ten router co spolehlivě funguje a vy o něm vůbec nepotřebujete vědět. Srovnávám to hlavně se zkušenosti s Zyxel LTE4506 kde nejzásadnější problém byla nutnost po pár týdnech restartovat (po vypnutí se navíc sám ani nezapne) a po pár měsících nutnost kompletního resetu přes tovární nastavení a znovu zprovoznění routeru.

LTE konektivita je přímo úměrná tomu jaký budete mít 4G (LTE) signál – pokud budete mít tu smůlu na umístění v kopci s problematickým signálem tak očekávejte nižší rychlost ale ve srovnání s Zyxel LTE4506 to opět vychází lépe – signálu se drží. Tradičně se vyplatí trochu zkoumat a experimentovat, jestli v bytě či domě nenajdete lepší umístění. Maximálních 150/50 Mbps (LTE CAT4) snad jedině na místě s ideálním signálem od blízké BTS. Mimochodem nechybí ani možnost posílání SMS a podpora USSD.

Wi-Fi sítě umí MR400 klasicky dvě – 2.4 GHz a 5 GHz (802.11a/b/g/n/ac) – a můžete se rozhodnout, že jednu z nich potřebovat nebudete. Dosah v bytě je jako u všech Wi-Fi. Staré známé pravidlo „víc jak dvě zdi a dvě místnosti už znamená útlum“ se projevuje i tady. Ve srovnání s Zyxel LTE4506 je to ale tak o „jednu místnost“ lepší – signál se chytá a funguje i na místech, kde dříve nefungoval. Pokud si nevíte rady tak pomůže Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Teoretická maximální rychlost je 1 350 Mbps (300 Mbps pro 2.4  Ghz a 867 Mbps pro 5 Ghz, zásadní posun oproti předchůdci MR200) – ale to by znamenalo komunikaci přes obě sítě a využití všech vychytávek (MU-MIMO). Maximálně lze připojit 64 zařízení.

Administrace vám neporadí jaké kanály Wi-Fi jsou či nejsou volné, ale ve výchozím Auto nastavení by to měl router sám poznat.  Pokud chcete zkoumat sami, tak viz Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo?

Klasický Ethernet má čtyři porty, rozhodně užitečný počet, jediný nedostatek může být, že jde pouze o 100 Mbps. V téhle cenové kategorii to ale je odpovídající a MR400 je především Wi-Fi a LTE router. Tři porty jsou LAN, jeden WAN  – MR 400 totiž můžete využívat i jako klasický router a LTE nastavit jen pro fail-over. Router se na mobilní konektivitu přepne při výpadku klasické.

2020-02-25 20_48_35-Window.png

Hodně povedené je výše zmíněné administrační rozhraní dostupné přes prohlížeč. Možnosti a je hodně (po přepnutí do Advanced, rozšířeného režimu) – najdete tam další funkce obvyklé pro routery – Wi-Fi pro návštěvy, rodičovskou ochranu (velmi základní nutno dodat) – nechcete-li to dělat přes prohlížeč, tak je tu výše zmíněná aplikace Tether – některé věci v ní ale nenajdete. 

TIP: Hodit se může Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nechybí ani podpora pro DMZ, Firewall, překlady NAT, podporu IPv6, Guest zónu, virtuální server (pro něco takového ale potřebujete pevnou IP adresu a jde v zásadě o port forwarding), port triggering, UPnP, VPN (PPTP, L2TP, IPSec), jednoduché QoS a (bohužel), WPS včetně tlačítka na zadní straně, dynamické DNS (DynDNS, NO-IP). a samozřejmě DHCP.

Líbí i provedení – černá krabička, nenápadná, tvůrci pochopili že indikační LED nemají fungovat jako vánoční stromeček, takže jsou poměrně nenápadné. Přímo pomocí nich poznáte i síly signálu, ale s mobilní aplikací a administrací v prohlížeči se na ně stejně budete chodit dívat málokdy.

TP-Link_Archer_MR400_Router
Na zadní straně je i vypnutí/zapnut Wi-Fi tlačítkem. Reset se spojil s WPS. A po výpadku proudu tenhle router sám zase naběhne.

Vedle dvou venkovních antén (LTE) jsou ještě skryty uvnitř další pro Wi-Fi (MIMO 3×3 a MIMO 2×2) – venkovní lze vyměnit za silnější (SMA konektor). Lze umístit na nábytek nebo přimontovat na zeď. Velikost 141 x 202 x 34 mm.

MR400 je ideální jako stacionární router tam kde potřebujete zasíťovat bez pevného přípojení k Internetu  stejně jako přenosné zařízení pro dobrou podporu LTE. Nebo jako stacionární klasický router s přípojením přes Ethernet do Internetu a do dalších sítí. Vzít si ho lze i do zahraničí, podporuje FDD-LTE a TDD-LTE.

Cena je vlastně také milé překvapení – na Alza.cz je TP-LINK Archer MR400  aktuálně za 3 999 Kč (původní cena 4 999 Kč). V balení najdete router, zdroj, ethernetový kabel a šuplíčky pro vložení menších SIM karet.

Hodnocení? Tenhle LTE/Wi-Fi router zcela určitě plný počet, tedy 5/5

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky