@365tipu

TIP#744: Co je to WiFi? A co znamenají všechna ta 802.něco?

WiFi je bezdrátová síť. Ač se to nezdá, tak dost zásadní revoluční změna, která přinesla svobodu od všudypřítomných síťových kabelů do domácností, firem i veřejných míst. Dnes WiFi lidé používají automaticky a očekávají, že všude kam přijdou prostě bude možné se připojit k Internetu.

WiFi se objevilo poprvé v devadesátých letech minulého století a první podoba (označená jako 802.11b) slibovala přenosy rychlostí 11 Mbps (megabitů za sekundu). Dokonce o jeden megabit za sekundu rychleji, než tehdy (a dodnes) nejrozšířenější drátová síť, tedy Ethernet. Ten, stejně jako WiFi, ale mezitím urazil dlouho cestu a rychlosti dne spočítáme v stovkách megabitů za sekundu i gigabitech za sekundu.

Dobré vědět je, že drátový Ethernet už tehdy uměl rychlosti vyšší, než ten bezdrátový. WiFi vždy bude pomalejší, než když si po firmě či domě „nataháte“ kabely a pomoci nich připojíte počítače. Co se připojení k Internetu týče, tak vám to asi moc nepomůže, tam rychlosti ve stovkách megabitů, gigabitech či dokonce terabitech hned tak nezískáte. Ale pomůže vám to velmi výrazně tam, kde doma přenášíte soubory. Což obnáší i přehrávání videa a tím i takové to běžné domácí pouštění filmů.

WiFi hraje zásadní roli v připojení mobilních zařízení. Tam totiž  žádný drátový Ethernet port nenajdete a umí jenom WiFi. Mobilní telefon a tablet, ale dnes už i herní konzole, je toho nejtypičtějším příkladem. Notebooky a laptopy stejně tak, byť tam  už se nějaké to drátové připojení najde.

825-330-dir-880l_a1_image-lback

Není to zcela bez problémů

Ale pojďme zpět k WiFi a rychlosti. Je tam jeden zásadní zádrhel, ona rychlost vaší WiFi je totiž maximální a dá se dosáhnout jen za optimálních podmínek. Jakákoliv zeď, rušení a vzrůstající vzdálenost znamenají, že rychlost bude klesat. Dá se to trochu poznat podle „počtu čárek“ na indikátoru připojení k WiFi, lépe pokud se podíváte jak se vašemu zařízení podařilo připojit (kterou z těch 801.něco) a zároveň jaká je síla signálu.

V praxi to znamená, že pokud potřebujete dostat WiFi do kanceláří, rodinného domku či většího bytu, tak musíte pokrýt plochu tak, aby signál byl dostatečně silný. Čeká vás pořízení více WiFi routerů, případně nějaké ty WiFi opakovače. A protože k WiFi routerům (krabičkám s anténami, ke kterým se připojujete) je potřeba nějak dostat Internet (a síť vůbec), tak vás stejně čeká rozvod drátem.

Druhý zádrhel samozřejmě je, že čím více zařízení se na jednu WiFi připojí, tím pomaleji jim to pojede. Deset zařízení na 10 Mbps WiFi by prostě sdílelo oněch deset megabitů. Ve skutečnosti ale daleko méně, protože prapůvodní WiFi velmi výjimečně přinesla deset megabitů, v realitě spíše tak jeden megabit.

K dosahu WiFi více v Jak daleko dosáhne signál WiFi?

TIP: Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům si pečlivě prostudujte, pokud si pořizujete Wi-Fi router.

Rychlejší WiFi

Po 802.11b (10 Mbps) přišel standard označený jako 802.11g s 54 Mbps (Ethernet drátový v té době uměl bez problém 100 Mbps). Opět ale, šlo o maximální možnou rychlost, dosažitelnou jen za optimálních podmínek. Realita pro 802.11g je spíše někde okolo 5 Mbps.  Někdy okolo roku 2010 přišlo 802.11n s maximem 600 Mbps (Ethernet v té době už běžně umožňoval 1 Gbps).

O tři roky později přišlo 802.11ac a závod o co nejrychlejší WiFI pokračoval – 1.3 Gbps, 2.7 Gbps a nakonec dokonce 5.3 Gbps. To poslední v zásadě ale dosahované agregací několika WiFi připojení a v realitě dosahující rychlosti výrazně nižší. Byť, pravda, zásadně vyšší než to co nabízelo prapůvodní WiFi.

TIP: V Jak (ve Windows 10) zjistit rychlost WiFi síťového připojení? Jak zjistit rychlost LAN? se dozvíte, jak otestovat reálnou rychlost vaší WiFi, ale i lokální sítě.

POZNÁMKA: Moderní hyperrychlé WiFi routery skutečně slibují závratní gigabity za sekundu. Dělají to ale opravdu tak, že podporují více frekvenčních metod WiFi a pro účely marketingu a prodeje počítají, že něco dokáže využít všechny tyto kanály na maximum. Realita je, že vaše zařízení se umí na WiFi většinou připojit jenom na jeden způsob/kanál, občas zvládne dva. A tím to celé hasne. Možnost připojit na víc kanálů totiž najdete navíc jenom v pokročilejším hardware.

082.112 Mbps2.4 GHz
802.11a54 Mbps5 Ghz
802.11b11 Mbps2.4 Ghz
802.11enadstavba doplňující řízení kvality 
802.11g54 Mbps2.4 Ghz
802.11n = Wi-Fi 4100 Mbps (přes více kanálů) 
802.11ac = Wi-Fi 5433 Mps/1.3 Gbps (přes více kanálů)5 Ghz
801.11ac Wave 26.93 Gbps (přes více kanálů)5 Ghz
802.11ad7 Gbps60 Ghz
802.11ah 900 MHz
802.11rhlavně řešení VoIP roamingu 
802.11ax = Wi-Fi 614 gbps (4×3.5 gbps)2.4 i 5 Ghz
802.11ax = Wi-Fi 6Epřidá 6 Ghz
801.11be = WiFi 7až 46 Gbps6 GHz

Dnešní routery, zejména ty do domácností, běžně mají 801.11/a/b/g/n až ac – a když už si nějaký nový budete pořizovat, tak je dobré si kupovat takový, který bude umět obě pásma (2.4 GHz a 5 GHz). A s jistotou, k tomu ještě alespoň jeden Gbps Ethernet port (čtyři LAN + 1 WAN jsou ale poněkud lepší) , protože do nějaké té domácí sítě to určitě zapojovat budete.

Někdy od roku 2021 už se budete moci běžně setkat s označením Wi-Fi 6 (pro nový standard 802.11ax) a Wi-Fi 6E. Stejně tako se pro starší standardy bude používat Wi-Fi 4 a Wi-Fi 4.

TIP: Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?  je hodně dobré prostudovat. Souvisí hodně s následujícími odstavci

Signál a rušení

S drátovým Ethernetem můžete mít síť nataženu do 100 metrů daleko a se zvyšující se vzdáleností (v těchto sto metrech) jde o stále stejnou kvalitu signálu a plnou rychlost. Kam až dosáhne WiFi je složitá otázka. Jde o bezdrátový signál, který se odráží, pohlcují ho tlusté zdi, ničí kovové konstrukce a jakékoliv rušení, které cestou potká. Se stoupající vzdáleností navíc síla signálu sama klesá.

Dnes kamkoliv zavítáte a spustíte si WiFi scanner (viz Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět?), navíc zjistíte, že na jednom místě je běžně více WiFi sítí.

Ve firemních prostředích a městech klidně i desítky na jednom místě. WiFi přitom funguje tak, že má vyhrazené nějaké frekvenční pásmo (2.4 GHz a 5 GHz) kde si jednotlivé kanály rozdělují jeho menší část. Pokud se na jedné frekvenci sejde více WiFI, rušení je velmi výrazné. Ruší se ale i sousedící WiFi. Vyhrává navíc ta, která má větší výkon (podstatnou roli hraje i to, že „mluvit“ na určité kanálu v jeden okamžiku může vždy jenom jedna WiFi, když to napíší zjednodušeně). Podrobněji je téma výběru kanálů popsáno v Jak vybrat kanál pro WiFi?

Aby to nebylo úplně jednoduché, tak 5 GHz sítě jsou lepší než 2.4 GHz co se dostupnosti šíře pásma týče. Ale přesně opačně to je, pokud jde o dosah a průraznost signálu, takže z tohoto ohledu uvnitř budov prostě bude 2.4 GHz fungovat lépe. Řeč je o to i v Jak a kde umístit Wi-Fi router?

TIP: Máte doma starší router a už na něj nejsou aktualizace nebo snad i zlobí? Je dost možné, že vám pomůže tento tip: Co je to OpenWrt a jak to může oživit váš starý router? a určitě se bude hodit Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky