@365tipu

TIP#844: Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?

Historie WiFi sítí je zajímavá hlavně postupným zrychlováním (viz Co je to WiFi? A co znamenají všechna ta 802.něco?) a také tím, že od původního využívání frekvenčního pásma 2.4 GHz se dnes více a více přechází na pásmo 5 GHz. Což přináší poměrně dost podstatnou otázku, pokud máte WiFi router podporující obě sítě, kterou z nich vlastně používat.

Poměrně jednoduchá odpověď je, používejte 5 GHz a tu původní, starší, 2.4 GHz vypněte. Vypněte proto, aby zbytečně neobsazovala pásmo (kde stále mohou být starší routery) a nevytvářela další zbytečný elektromagnetický šum.

Vypněte ji i proto, aby některá zařízení mající obě pásma (mobily, tablety, notebooky) netápaly a nepřepínaly se mezi sítěmi. U některých zařízení to umí dělat nepěknou paseku, zejména pokud se obě sítě jmenují stejně.

Nevypínejte 2.4 GHz pokud ji potřebujete pro nějaká starší zařízení (taková co tedy neumí 802.11n = 2.4/5 GHz ani  802.11ac = pouze 5 GHz). A nevypínejte, pokud máte doma příliš věcí připojených přes WiFi a budete je potřebovat rozkládat. Viz Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?

Nevypínejte 2.4 GHz pokud máte v bytě či domě příliš mnoho zdí a s novou 5 GHz sítí máte problémy se „chytit“ ve větší vzdálenosti od routeru. Správněji to ale řešte tak, že si pořídíte buď nějaké ty další routery, nebo aspoň extendery(mesh). Zůstat u 2.4 GHz není ta nejlepší varianta. Viz též Jak daleko dosáhne signál WiFi?

Přednost 5 GHz dejte i pro podstatně menší zaplnění – původní 2.4 GHz pásmo bývá až šíleně obsazené a musíte dobře volit na jakém kanále ji budete používat. Bohužel je ale obsazené nejenom počítači a routery, ale běžně i dalšími domácími zařízeními, o kterých vlastně ani nebudete vědět. Tohle pásmo používají domácí bezdrátové telefony, bezdrátové klávesnice a myši, bluetooth sluchátka, ovladače od herních konzolí (s výjimkou například Xbox One, kde se používá 5 GHz), dětské monitory atd. Tohle znamená, že 2.4 GHz pásmo může být silně zarušené. Podrobněji je téma výběru kanálů popsáno v Jak vybrat kanál pro WiFi?

TIP: Řešíte Jak si pořídit domů Internet, když nemůžete mít pevnou linku, kabel ani bezdrát? Tento tip poradí. Stejně jako kupička tipů v Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

2017-07-27 07.29.19
Občas mám pocit, že sousedé v baráku záměrně stěhují WiFi tak aby překrývaly ty další.  Na 5 GHz jsem mimochodem sám.

Menší zaplnění v 5 GHz spektra bude dáno i tím, že jednotlivé kanály jsou „užší“ a vejde se jich tam víc, takže to co znáte z klasické WiFi, že se vám doma beznadějně tluče několik sítí na stejných či sousedních kanálech tady tolik zásadní nebude. Výhoda může být i v tom, že 802.11n/ac nepoužívá původní 360 stupňové šíření, ale dokáže signál směrově ovládat.

TIP: Jaké WiFi sítě jsou okolo vás a jak hodně zaplněné je který kanál můžete snadno zjistit. Viz Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo?

Dobré vědět je i to, že 5 GHz síť je rychlejší. Což vám sice nepomůže pokud máte někde o kousek dál pomalejší přístup k Internetu, ale pomůže vám to v domácí či firemní síti v přístupu k dalším zařízením. Oba (802.11n/ac) standardy navíc umí MU-MIMO, tedy využití více datových přenosů současně. Což samozřejmě bude fungovat jenom pokud to podporuje váš router (má více antén) a vaše zařízení (má více antén).

TIP: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Jak ověřit zda mohu vypnout 2.4 GHz Wifi?

Můžete to asi nejrychleji udělat tak, že to prostě zkusíte a pak ověříte, které z vašich zařízení ztratilo možnost nalézt WiFi. Může to být například starší Kindle, protože ty měly pouze původní frekvenci. Mohou to být některé z herních konzolí, ale už Xbox 360 umí 802.11n (ne uplně první, ten musel pro WiFi mít externí adaptér).

2017-07-24 19.38.54.png

Jak vypnout 2.4 GHz síť ve vašem routeru?

Budete se muset přihlásit k správě/administraci vašeho routeru a najít část týkající se WiFi sítí. Tam by mělo být možné vypnout kteroukoliv z 2.4 GHz/5 GHz sítí. Pokud něco takového ve vašem routeru nenajdete, tak je zde ještě malá možnost, že má někde přepínač (jako opravdu přepínač přístupny na těle routeru). Pokud ani to ne, tak smůla, prostě to možné není.

Což také může znamenat, že máte jenom jednopásmový router (můj pár let starý VDSL/WI-FI router od D-Linku je například jenom 2.4 GHz, což je u klasických VDSL+WiFi poměrně běžné)

TIP: V Co je to WiFi/Packet Sniffer a kde si ho můžu opatřit a co bych o tom měl vědět? zjistíte, jak důležité je správně nastavit WiFi aby byla bezpečná a přečíst byste si měli i Je bezpečné používat neznámé WiFI?

TIP: Máte doma starší router a už na něj nejsou aktualizace nebo snad i zlobí? Je dost možné, že vám pomůže tento tip: Co je to OpenWrt a jak to může oživit váš starý router?

TIP: V Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? zjistíte, že pokud válčíte s připojením Bluetooth zařízení, tak za to vlastně nemůžete.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky