@365tipu

TIP#1310: Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?

Jedno z omezení Wi-Fi je to, že na jeden router lze maximálně připojit 255 zařízení Reálně ovšem nikoliv, dokonce ani těch 250 co se občas uvádí. Pokud se jedná o velké firmy, tak tam je k dispozici více routerů a tím se připojení rozkládají mezi ně. Na druhou stranu, 255/250 je čistě teoretické maximum – to praktické bude u routeru ještě podstatně nižší. čím více zařízení bude připojeno, tím pomalejší jejich připojení navíc bude.

Do připojených zařízení se u Wi-Fi routerů počítají i ta, která jsou připojená Ethernet kabelem – všechna takto připojená, tedy ne pouze ona (většinou) čtyři (podle počtu konektorů na routeru). Velmi často na Wi-Fi router ještě napojíte nějaký síťový bridge/router, který umožní připojit napevno více zařízení.

Některé routery mají nastavený podstatně menší počet připojitelných zařízení (dost často to je padesát, Deco Mesh má maximum 64, NetGear například uvádí 32 na jednu frekvenci, takže 64 pokud máte dual-band router) a změnit je to (někdy) možné v Nastavení routeru. Omezení je nutné i s ohledem na rychlost routeru, čím více klientů musí obsluhovat, tím rychlejší musí být.

TIP: Jak a kde umístit Wi-Fi router?

Vliv na počet bude mít i samotné Wi-Fi, při příliš velkém počtu klientů bude hůře a hůře fungovat. Čím zarušenější bude kanál na kterém Wi-Fi máte, tím hůře to poběží, viz Jak vybrat kanál pro WiFi?

2019-03-08 07_45_20-O2 Smart Box.png
Na O2 SmartBox je v tomto případě napojena Wi-Fi síť (Mesh) přes Deco m5, proto prakticky všechna zařízení jsou vlastně přes Ethernet porty.

Pokud máte router s 2.4 GHz a 5 GHz, tak se limit většinou týká odděleně každého pásma. Můžete tedy při větším počtu klientů rozkládat na jaké frekvence se budou připojovat. K frekvencím viz Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně?

Což ve finále nakonec povede spíše k tomu, že maximum klientů na jeden router je okolo 25, rozumný praktický počet je zhruba poloviční.  Pokud jich chcete mít více, tak je rozhodně lepší využít více routerů a zařízení rozkládat mezi ně. A rozhodně nepočítejte s tím, že levné domácí Wi-Fi routery budou zvládat větší počty.

TIP: Právě tyto omezené možnosti jsou i jeden z čistě technických důvodů proč se Wi-Fi nehodí pro veřejný prostor 

Jak je to s chytrou domácností?

Pokud budete chtít budovat chytrou domácnost, tak mít jednotlivá zařízení připojená pře Wi-Fi je ta nejméně praktická věc – právě pro výše uvedené důvody. Navíc se budou čas od času prát o připojení s klasickými síťovými zařízeními. Každé chytré zařízení pak samozřejmě bude potřebovat od vašeho routeru mít přidělenu IP adresu – i tam lze narazit na omezení v počtu přidělitelných adres (v klasickém malé sítí jde o 255 adres).

Proto je lepší mít chytrou domácnost postavenou na k tomu lépe určených technologiích – ať už je to Z-Wave nebo Zigbee. Zejména tam, kde budete připojovat žárovky, světla, vypínače a zásuvky. Výhoda takovýchto řešení navíc je, že nejsou s Wi-Fi konfliktní (jsou na jiných frekvencích). Wi-Fi pak zpravidla slouží jenom pro připojený hubu, tedy centrálního ovládacího zařízení, které zprostředkovává komunikaci do/z Internetu a pro mobilní aplikace umožnující ovládání.

Můžete mít chytrá zařízení používajících zcela jiné technologie, ale s ohledem na kompatibilitu a rozšiřitelnost je lepší když to bude jeden z oněch dvou výše uvedených standardů.

TIP: Když už je řeč o routerech, tak můžete pokračovat do Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky