@365tipu

TIP#885: Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Máte WiFi router? Velmi pravděpodobně ano, tahle krabička s anténami a nějakými těmi Ethernet porty je zásadní vybavení pro domácnost i firmy. Připojuje mobilní telefony, tablety a notebooky k místní síti a prostřednictvím této také případně k Internetu.

K WiFi routerům se vám budou hodit některé z jiných zdejších tipů – Co je to WiFi? A co znamenají všechna ta 802.něco? pokud nevíte co je co. Praktický je i Má váš router USB port? Můžete ho využít pro vytvoření síťového disku.

Zcela určitě se také bude hodit Měl bych používat 2.4 nebo 5 GHz Wi-Fi? Mám vypnout 2.4 GHz úplně? To proto, že právě 2.4 GHz sítě je dobré vypnout. Jedna z věcí, se kterou je vhodné pokračovat po základním nastavení routeru.

Jak zjistím na jaký kanál dát WiFi? Jak se podívám na WiFi okolo? je to dost podstatné, jakmile začnete nastavovat vlastní WiFi router. Zejména v okamžiku, kdy chcete mít jistotu, že se netluče s dalšími WiFi routery v okolí. Podrobněji je téma výběru kanálů popsáno v Jak vybrat kanál pro WiFi?

Důležitý tip je i Jak zabezpečit domácí Wi-Fi proti nezvaným hostům. Tohle byste totiž neměli podceňovat. Váš WiFi router potřebuje změnit heslo pro přihlášení do administrace. A možná i zkontrolovat, jestli není administrace přístupné z WiFi sítí či dokonce z Internetu. A těch věci k nastavení je víc, podstatně víc.

TIP: Hodně důležitý je tip Co hrozí na veřejných Wi-Fi neznámého původu? Netýká se ani tak vašich vlastní WiFi routerů, ale dost zásadních otázek okolo bezpečnosti.

2017-09-08 07_19_14-O2 Smart Box.png
Některé modemy mají v administraci hodně užitečné věci. Příklad z administrace O2 SmartBox zařízení.

Firmware aneb software vašeho routeru

Aktualizace firmware je u WiFi routeru otázka opatření nové verze firmware (což je software co ovládá váš router) z webu výrobce (některé routery umí samy kontrolovat, jinde musíte jít, najít a stáhnout). Novější firmware může být vhodné – možná opraví nějaké bezpečnostní chyby, ale také může opravovat nějaké problémy, se kterými se potýkáte. Nepočítejte s tím, že se vám pro starší routery podaří opatřit novější firmware, výrobci routerů si s tím moc hlavu nelámou.

Měli byste vědět, že aktualizace může kompletně smazat nastavení routeru – což znamená, že se k němu budete poté muset vydat, připojit k němu počítač nebo notebook klasickým kabelem a vše znova nastavit. Ať už ručně, nebo obnovením uloženého nastavení (před aktualizací si prostě uložte aktuální nastavení do souboru).

S případnou aktualizací souvisí tip Co je to OpenWrt a jak to může oživit váš starý router? Může vám pomoci u routeru, který už není možné aktualizovat. Nebo tam kde existující firmware způsobuje problémy.

Ukládat si nastavení routeru je ostatně docela dobrý nápad i prostě jen tak. Může se stát, že prostě zapomene nastavení „sám od sebe“. Nebo budete muset udělat (viz níže) uvedení do výchozího nastavení.

V Jak funguje rodičovská kontrola na Wi-Fi routerech? je řeč o tom co některé routery umí více a některé méně. Nastavovat co se smí či nesmí na sítí, kdy má jaké zařízení možnost jít na sít, atd.

Síťování, připojování a tak

Některé routery mají maximální počet klientů, kteří se k nim mohou připojit přes WiFi. Jakkoliv to bývá třeba něco okolo dvaceti, stále to v některých domácnostech (a běžně firmách) znamenat, že na tenhle limit narazíte. Zkontrolujte si ho, často je možné ho navýšit, ale možná je pak vhodné přemýšlet nad „rozložením“ WiFI na více routerů než jeden. Omezení totiž může být dané i tím, že si pořídíte levný router, co není dostatečně rychlý aby příliš mnoho klientů (připojených zařízení) zvládal. O tomhle více v Kolik Wi-Fi zařízení lze připojit k routeru? A proč se Wi-Fi nehodí pro chytrou domácnost?

Pokud připojujete router do lokální Ethernetové sítě, tak si dávejte pozor, který port používáte – některé routery mají jenom 100 Mbps, některé mají jeden 1 Gbps a více 100 Mbps. Dál do lokální sítě je vhodné použít ten nejrychlejší, jak jinak. On přeci jenom desetkrát rychlejší přenos je znát. Nemluvě o starších modelech, kde byly dokonce jen 10 Mbps porty.

Jeden z portů bývá označen jako WAN port – ten je určený k tomu, abyste přes něj WiFi připojili do Internetu – pokud tedy máte Internet odjinud. Sem bude potřeba připojit Ethernetový kabel z (například) DSL či bezdrátového (LTE) modemu/routeru. Nebo z „nadřazené“ počítačové sítě. Důvodem jeho existence je, že router tento port použije jako „default gateway“, přidělenou/získanou IP adresu bude brát jako cestu do jiných sítí, než do vlastní lokální.

WAN port většinou nepotkáte v WiFi routeru kombinovaném s DSL (ADSL/VDSL) modemem. Tam je WAN portem právě ono připojení přes ADSL/VDSL do Internetu. V těchto případech bude router vybaven ještě jedním konektorem co vypadá trochu jako ten od Ethernetu – pozor na to, že Ethernet je RJ-45 zatímco ADSL/VDSL bude nejspíš používat RJ-11 a jde o zcela rozdílné technologie.

Některé routery nebudou mít WAN port nijak jasně označený, ale možná v nastavení najdete možnost jeden z portů (většinou prostě ten první) nastavit jako WAN.

TIP: Do WAN portu vašeho WiFi routeru (neb obecně routeru) například zapojíte Ethernet kabelem ten jediný port, který má LTE router od Zyxelu (viz Jak si pořídit domů Internet, když nemůžete mít pevnou linku, kabel ani bezdrát?). A protože ho připojíte do WAN portu, tak váš WiFi router sám pozná, že má k Internetu přistupovat právě přes tuto krabičku a Internet vám zpřístupní přes vlastní WiFi a přes všechny LAN porty, které v něm jsou.

WiFi Router s WAN portem zpravidla můžete nastavit jestli má fungovat jako router (z WAN portu si opatří IP adresu pro cestu do Internet, ale připojeným zařízením bude přidělovat IP adresy z jiného rozsahu, vlastního) nebo jako extender (rozšíří síť připojenou na WAN portu a IP adresy budou přidělování z DHCP serveru v této síti). Občas se to nastavuje v Nastavení, občas je na to přepínátko/knoflík. Na tohle téma viz Co je to WiFi Extender a WiFi Mesh? A jak to dělá, že prodlouží dosah vaší WiFi sítě? a hlavně Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5 (recenze)

Co když nefunguje WiFi?

Pokud se divíte proč vám proboha ta WiFi na tom routeru nefunguje nebo ji nevidíte, tak si ověřte, že je zapnutá. Hodně routerů má přepínač nebo tlačítko, které vypíná WiFi. Je běžné, že si to jaksi omylem vypnete.

Pokud jste vypnuli 2.4 GHz WiFi a nějaké zařízení vaši WiFi nevidí, tak je možné, že má pouze podporu právě pro toto starší provedení WiFi (běžné u starších klasických čteček Kindle). Prostě si 2.4 GHz zapněte a rychle zjistíte, jestli ji zařízení objevilo.

Máte-li router s 2.4 GHz i 5 GHz WiFi, tak odolávejte pokušení mít obě sítě pojmenované stejným SSID. Možné to je, ale některá zařízení co umí oboje budou mít zásadní problém se rozhodnout. Typicky iPad s tím má velké problémy a buď se bude pořád dokola přepínat mezi frekvencemi nebo se po určité době pro jistotu nepřipojí ani na jednu. Dejte různým frekvencím různá jména, ideálně i taková, abyste poznali která je která.

Důležité čtení je i v Jak a kde umístit Wi-Fi router?

TIP: Jak daleko dosáhne signál WiFi? Bude se hodit, až se budete divit, proč nemůžete tu vaši wifinu chytit

Když to nefunguje vůbec

Jako u všeho hardware, i u routerů platí, že když něco nefunguje, tak je vhodné zkusit vypnout a zapnout. Když už to budete dělat, tak je užitečné se ujistit, že router nikdo právě nepoužívá. Tady viz Jak restartovat WiFi router či modem

Uvedení do výchozího nastavení je také jeden ze vhodných prostředků řešení problémů, nebo toho, že se vám podařilo nastavit něco zcela špatně. Uvedení do výchozího nastavení je vždy dostupné v administračním rozhraní, ale mělo by být i možné přímo na router – buď něčím jako „dlouhodobé stisknutí tlačítka“ nebo nějakým prvkem, často dostupným třeba jenom tak že do otvoru vložíte párátko/pin a tím provedete „reset“.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky