@365tipu

TIP#1563: Jak funguje rodičovská kontrola na Wi-Fi routerech?

Prakticky každý z dnešních Wi-Fi routerů má v nějaké podobě tzv. rodičovskou kontrolu (parental control)některé úplně základní a v principu zbytečnou, některé skutečně propracovanou. Vždy ji najdete v administraci routeru – většinou v té webové, ale některé routery mají ovládání rodičovské kontroly v různé podobě dostupné i v mobilní aplikací.

Základní princip rodičovské kontroly je omezení času kdy dítě může přistupovat na Internet – bude se to týkat přístupu přes Wi-Fi i přístupu přes počítač připojený kabelem (Ethernetem). V základní podobě je dostupné jenom vypnutí Wi-Fi v určené časy, v pokročilejší je možné toto nastavovat pro konkrétní zařízení (identifikují se pomocí MAC adresy, tu dítě nemůže až tak snadno měnit).

Pokročilejší možností bývá filtr omezující přístup na určité weby (nebo naopak whitelist povolující přístup pouze na konkrétní weby). Některé routery mohou využívat některé ze služeb chránící  před nevhodným obsahem (může to být i OpenDNS). Tady je obcházení mimochodem poměrně snadné přes VPN, Tor Browser a cokoliv dalšího, co skryje kam vlastně dané zařízení přistupuje.

Co velmi málokdy routery umí je záznam toho kam dítě na Internetu přistupovalo – něco co by se hodilo, včetně schopnosti sumární analýzy.

POZNÁMKA: Jako u všeho kde dítě nějak omezujete nebo mu něco zakazujete má vše i negativní stránku – čím více bude něco zakázáno, tím více to bude chtít dítě vyzkoušet. Pokud to nedokáže obejít doma, tak se k tomu dostane mimo domov. Nezapomeňte, že omezování domácího routeru je funkční pouze pokud mobilní telefony jsou připojeny přes Wi-Fi – jakmile přistupují přes mobilní data je nutné omezení řešit přímo v telefonu.

2020-03-01 10_47_17-Archer MR400.png

TP-LINK Archer MR400 má rodičovskou kontrolu dostupnou hned v základním menu kde je možné přidat konkrétní zařízení a nastavovat omezení obsahu – ať už v podobě omezení (blacklist) nebo povolení (whitelist).  Omezení se pro konkrétní zařízení nastavují vždy pro určité časové období a pravidel je pak možné nastavit více. S pomocí klíčových slov je možné filtrovat cokoliv co je v URL (nezapomínejte na IP adresy).

Deco m5 (Jak funguje Wi-Fi Mesh? V praxi s TP-Link Deco M5) má rodičovskou kontrolu v poměrně slušné podobě (návod zde), ale je nutné aby fungoval v režimu Router (nikoliv Access Point). Bude zajímavé sledovat, jestli tohle omezení v některé z aktualizací firmware nezmění.

POZNÁMKA: Rodičovskou kontrolu nemusíte zdaleka využít jenom pro děti. Hodí se i do firemního prostředí – ale tam už by to chtělo nějaké routery,kde možnosti a nastavování nejsou v tak základní podobě.

TIP: Jak se bezpečně chovat v prohlížeči při brouzdání po Internetu?

Doplňková řešení

Výše zmíněné OpenDNS je také použitelné jako základní forma rodičovské ochrany – lze si tam zřídit účet a pak pro všechna zařízení doma nastavit využití OpenDNS (což nastavíte v routeru) – nově tomu říkají OPenDNS Family Shield.

Rodičovskou kontrolu je možné najít i ve Windows (od sedmé verze výše) a pokročilejší funkce lze získat přes další software od Microsoftu (Family Safety). Ve Windows 10 je to dotažené poněkud dál.

V mobilní telefonech hledejte Screen Time u Apple (iPhone a iPad) a Family Link od Google pro Android. Pokud si ale myslíte, že je to snad spolehlivé řešení, tak se mrkněte do Jak obcházet rodičovskou kontrolu od Apple. Nespoléhejte se na Screen Time

Existuje řada aplikací pro počítače i mobily co nabízejí rodičovskou kontrolu – mrkněte například na Norton Family, ESET Parental Control či Kaspersky safe kids.

PS: Další tipy týkající se routerů najdete přes Praktické tipy týkající se WiFi routerů. Množství užitečných tipů

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky