@365tipu

TIP#481: Jak více lidem umožnit používat můj počítač či mobil? Založte jim účet

Před několika dny se objevil dotaz, jak zajistit, že kdy někdo nechá počítač na hraní dětem, tak aby nespouštěly co nemají. Konkrétně to zaznělo na poštu, ale ono se to může týkat i toho, že ve „vašem“ prohlížeči jste přihlášení do „vašich“ sociálních sítí i řady dalších online služeb. A dítko, kterému půjčíte počítač, pak může (nechtěně samozřejmě) dělat věci, které by dělat nemělo. Navíc může z nudy zkoumat co všechno v počítači má, smazat nějaké ty soubory a tak podobně.

Pokud by šlo jenom o prohlížeč, bylo by to poměrně jednoduché tam, kde prohlížeče umožňují založit samostatné profily (Chrome a Firefox například). Mohli byste dítko nechat brouzdat v jiném profilu. Případně mít v počítači více prohlížečů a jeden vyhradit jemu a vy používat jiný. Nezabrání to ale tomu, aby si spustilo jiný profil či jiný prohlížeč. A také to neřeší otázku dalších programů v počítači ani soubory.

TIP: Pro jednorázové „půjčení“ prohlížeče někomu, třeba návštěvě, můžete vyvolat anonymní režim. Což sice nebude znamenat, že například neuvidí vaše oblíbené, ale nebude přihlášený tam kde vy a to kde bude brouzdat neovlivní váš prohlížeč (historii, našeptávače, atd).

Tohle všechno je ale jenom taková chabá náhražka toho, co byste měli použit – založte dalším lidem ve vašem počítači či mobilu samostatné účty, přidělte jim heslo pro přihlášení a nikdy je nenechávejte používat cokoliv jiného, než jejich vlastní účet.

Vlastní účet v počítači bude znamenat, že mají vlastní profil, vlastní aplikace (můžete tedy i omezit co tam mají či nemají), vlastní brouzdání po Internetu, oddělené soubory (a můžete řídit k jakým společným se dostanou) a kompletně vlastní nastavení všeho – plochy i programů/aplikací. Tohle můžete udělat například i na tabletu s Androidem či Windows Mobile a také na telefonu s Androidem (ale až od pětkové verze výše, tam bylo doplněno zakládání dalších účtů.).

TIP: V Pro děti vytvořte na počítači, mobilu či tabletu vždy vlastní samostatné účty je o tomto tématu řeč znovu. Zejména pokud pouštíte na počítač děti je důležité se postarat aby měly vlastní účty

2016-04-25 08_03_19-Nastavení.png
Ve Windows 10 je těch možností s účty poměrně dost, včetně různé podpory „rodinných“ účtů. Takže taky, možná někdy v samostaném tipu.

Pokud máte Windows tak viz Jak se ve Windows přihlásit (přehlásit) na jiný účet, máte-li Linux či OS X tak na tohle (vytvoření a přepínání účtů) prozatím tip napsaný není, takže si to budete muset najít. Pokud máte iPhone či iPad, tak smůla, tohle Apple slibuje už dlouho, ale zatím nic. Pro Android si to budete prozatím muset také dohledat (Nastavení -> Uživatelé), samostatný tip zatím není (a ano, možná, někdy bude).

2016-04-25 05.45.22.png
Správa účtů v telefonu s Androidem.

Vlastní účet v počítači zejména pro děti je hodně dobrý i v tom, že jim můžete počítač lépe nastavit (bezpečnější nastavit) a také lépe hlídat co na něm dělají. To, že nepoužívají váš profil a vaše aplikace a online služby znamená, že předejdete nějakému tomu problému, kdy za vás, nevědomky, někde něco napíší či okomentují .Nehledě na to, že děti zcela určitě nepotřebují vědět, co vy sami na počítači děláte a mát (pod čímž si klidně představujte co chcete).

TIP: Android i Windows mají možnost „Guest“ účtu, tedy takového, který můžete někomu „půjčit“ podle potřeba a nemuset mu zakládat kompletní nový účet. řekl bych, že tohle bude možné i v Linuxu (viz například Spuštění omezeného sezení hosta v Ubuntu) a snad i v OS X (takže případně dejte vědět). Hodí se to pro návštěvy, které potřebují použít váš počítač, mobil či tablet.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky