TIP#271: Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari?

Nechme teď stranou to, který prohlížeč je snad nejrozšířenější, či který z nich je nejlepší, nejrychlejší, atd. To že je tu Chrome (od Google), Firefox (od Mozilly) Internet Explorer a Edge (od Microsoftu, později v podobě Chromium Edge) a Safari (od Apple) asi víte. Ale možná už nevíte, že je tu ještě řada dalších „alternativ“. Byť některé z nich jsou alternativami jen obálkou, jsou postavené (nejčastěji) nad Chrome (respektive jeho Chromium variantou, Blink).

Prohlížeč neboli browser (internetový prohlížeč celým názvem) je ta dost podstatná věc, pomocí které se dostanete k webovým stránkám. Což ve věku Facebooků a aplikací na mobilech je něco, co je ohroženo, byť ani ten Facebook není schopen ve skutečnosti bez internetu existovat.

Opera (Windows, Mac, Linux, Android, iOS, Windows Phone) a Opera Mini (něco spíše pro nechytré telefony) by bylo možná zařadit k těm výše uvedeným, ale dnes už má opera lepší roky nenávratně za sebou. Dříve používali vlastni vykreslovací stroj, nějakou tu dobu už jde ale v zásadě jenom o rozhraní pro Chrome. Jeden podstatný tip k Opeře: Má Opera skutečně VPN? Chrání vaše soukromí? a měli byste vědět  to, že Operu vlastní čínské Qihoo 360 a to je zásadní varovné znamení.

UC Browser (Windows, Linux, Android, iOS, Windows Phone, Symbian Java, Blink engine) je jedna z alternativ dostupných pro nejvíce platforem. Umí, stejně jako některé další, vychytávky, co v zásadě do prohlížeče ani nepatří, jako třeba integraci Facebooku. Je k němu nutné dodat, že posílá příliš informací „domů“ a v Číně se toho o vás dozví víc než je zdrávo. Viz A TOUGH NUT TO CRACK.

uc-browser-Screenshot

Maxthon (Windows, Mac OS X, Linux, Android, iOS, Windows Phone, Blink/Trident engine) byl kdysi skvělou „náhradou“ Internet Exploreru a tehdy uměl věci v IE běžné až dnes, ale tehdy nemyslitelné. Umí pořád hodně zajímavých věcí, které nikde jinde nenajdete.

Tor Browser je popsaný v Co je to Tor a Tor Browser? K čemu je dobrý? a jde v něm hlavně o soukromí a anonymitu.

TIP: Safari je výsadou hardware a software od Apple (ale můžete ho mít i na Windows), to je jasné. Internet Explorer/Edge nemůžete mít nikde jinde, než ve Windows. Chrome můžete mít třeba i na Linuxu, Androidu či iOSu. Stejně jako třeba Firefox. Mít jeden browser napříč všemi počítači/mobily a tablety co používáte má hodně výhod. Třeba to, že se vám budou synchronizovat hesla, přenášet otevřené záložky. Ale je toho mnohem více.

MXNitro (Windows, Blink engine) můžete chápat jako ještě rychlejší Maxthon.

Torch (Windows, Blink) se snaží být nejlepší v multimédiích

Citrio  (Windows, Mac, Blink engine) se vám bude možná líbit tím, že je to v zásadě hodně zjednodušené Chrome.

Baidu Browser (Windows, Android, Windows Phone, Blink engine) je čínský prohlížeč stavějící na podpoře sociálních sítí či stahování. Můžete ho najít v telefonech s Androidem (či Oxygenem) čínské výroby. Umí například stahovat i z Bittorrentů a najdete v něm leccos dalšího.

Sleipnir (Windows, Mac OS X, Android, iOS, WIndows Phone, Blink engine) je dalším prohlížečem na Chrome, ale podobným Safari

EPIC  (WIndows, Mac OS X, Blink engine) se zaměřuje na ochranu soukromí, častou aktualizaci, bezpečnost.

Brave (Windows, Android) se zaměřuje také na ochranu soukromí a bezpečnost. Je okolo něj ale pár podstatných otazníků, viz Switching.social nedoporučuje používat Brave. Nepovažuje jej za bezpečnější alternativu s ohledem na vlastníka a obchodní model

Lunascape (Windows, Android, iOS, Trident/Gecko/Webkit engine) je zajímavý právě třemi renderovacími stroji a rozhraním založeným nikoliv na klasických záložkách, ale jednotlivých oknech se stránkami uvnitř hlavního okna prohlížeče.

Greenbrowser  (Windows, Trident engine) je jeden z mála prohlížečů používajících vykreslovací (renderovací) jádro z IE (osmé verze).

SlimBrowser (Windows, Trident Engine) je další vylepšený Internet Explorer doplněný například o stahovač z YouTube či blokování inzerce.

PirateBrowserScreenshot

PirateBrowser (Windows, Gecko engine) patří k Pirate Bay a cílem je mít prohlížeč, který pomůže překonávat obtíže s přístupem k tomuto vyhledávači torrentů. V zásadě jde o spojení Firefoxu v portable podobě, Vidalia (GUI pro Tor) a FoxProxy.

Tungsten  (Windows, Blink/Trident engine) je malý, rychlý prohlížeč, podporující rozšíření pro Chrome a podobající se spíše IE 10.

Vivaldi (Windows, OS X, Linux, Blink engine) se pyšní tím, že za ním stojí bývalý CEO Opery (ano, Jon von Tetzchner osobně, kdysi dávno jsem s ním dělal rozhovor v Praze)

Čistě textové internetové prohlížeče

Všechny „normální“ prohlížeče umí obrázky, barvičky, fonty a spoustu vychytávek. Což ale možná netušíte je, že existují pouze textové prohlížeče, které vám umožní přístup k webovým stránkám tam, kde nemáte grafického rozhraní.

lynx_screen

Lynx (Viewer) je velmi pravděpodobně nejznámější z nich a už je to slušně letitá záležitost. Můžete si ho stáhnout, tedy měli byste, protože první odkaz vám pouze umožní si ho vyzkoušet.

WebbIE Web Browser 4 má klasické rozhraní pro Windows, ale ukáže vám jak vlastně stránky vypadají,  když se na ně podíváte textové.

Elinks je další varianta, Open Source, dostupný pro řadu platforem a s rozšiřitelnosti přes LUA/Guile skripty nabízí i pochopení toho, k čemu třeba může být něco takového jako „čistě“ textový prohlížeč užitečný.

Několik podobných řešení najdete v podobě rozšíření pro klasické prohlížeče. Stejně tak když se podíváte do obchodů s aplikace pro mobilní platformy, tak tam najdete čistě textové prohlížeče v podobě aplikací. Mohou se hodit tam, kde máte zoufalé připojení k Internetu a chcete se vyhnout stahování velkých objemů.