@365tipu

TIP#1449: Co je to bookmarklet a jak se to používá

S termínem bookmarklet (někdy též favelet) se nebudete asi setkávat příliš často. Umí to ale být užitečná pomůcka – využívá existenci „bookmarků“, tedy možnosti ukládat si odkazy mezi Oblíbené do prohlížeče. Ty asi znáte a používáte (nebo byste alespoň měli).

Bookmarklet využívá toho, že do Oblíbených/Favorites je možné uložit javascript, tedy kód co se spustí po kliknutí (vyvolání) dané položky. Vždy se spouští na určitou stránku, která je pro něj zdrojem dat. Stejný javascript můžete psát i do adresního řádku prohlížeče – nebo tedy spíše mohli jste, dnes většina prohlížečů něco takového (z bezpečnostních důvodů) znemožní (musíte využít vývojářské pomůcky a Konzoli přes Ctrl+Shift+J v Chrom, Ctrl+Shift+K ve Firefoxu)

Z Oblíbených (a tedy z „bookmarkletu“) to ale půjde pořád snadno – stačí když si potřebný kód uložíte mezi oblíbené – můžete to udělat ručně (založíte si novou položku v Oblíbených, pojmenujete ji a místo URL vložíte kód). Případně, pokud máte někde na Internetu nějaký připravený bookmarklet, tak prostě pomocí Drag&Drop přetáhněte onen bookmarklet (bude to odkaz na stránce) mezi Oblíbené (Edge tohle neumí, prozatím).

TIP: Jak udělat pořádek v záložkách (oblíbených) v prohlížeči?

Bookmarklety fungují i na mobilních telefonech (tedy v mobilních prohlížečích) – tam to nepůjde pomocí Drag&Drop ale klasicky pomocí založení Oblíbené položky a kopírování javascriptu.

Bookmarklety se dají snadno najít na Internetu. Viz například Bookmarklets či 100+ Useful Bookmarklets For Better Productivity | Ultimate List.

POZNÁMKA: Pokud nevíte zda určitý bookmarklet není škodlivý, tak ho spíš nezkoušejte používat. Každopádně škodlivý Javascript může spustit jakákoliv webová stránka, může se objevit i v inzertních pozicích.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky