@365tipu

TIP#1004: Jak znovu zobrazit stránku v prohlížeči? Jaký je rozdíl mezi běžným a tvrdým opětovným načtením? F5 vs. Shift/Ctrl F5

Jedna z užitečných klávesových zkratek napříč všemi prohlížeči je tak, který vám umožní znovu natáhnout  zobrazenou stránku – skrývá se pod F5 či Ctrl-R v tzv „soft“ podobě a Ctrl-Shift-R či Shift/Ctrl-F5 v „hard“ podobě. Na Mac OS jenom v podobě Cmd+Option+R/kliknutí Shift+Reload (Hard Reload) či Cmd+R/kliknutí na Reload (Soft Reload) v Safari, případně Shift+Cmd+R v Chrome.

Najdete ji i v podobě ovládacího prvku „Načíst tuto stránku znovu“ („Reload“), který by také měl podporovat „Soft“ (stisknutí myší) a „Hard“ (Shift + stisknutí myší).

s-2018-01-31 07_16_25-Fitbit Setup.png

Klasické F5 udělá vlastně totéž, jako kdybyste stránku (webovou adresu) znovu čerstvě otevřeli – pro nové zobrazení se použije vše co je možné použít z cache (vyrovnávací paměti/mezipaměti). Do té si prohlížeč ukládá části stránky, které je možné používat opakovaně, aniž by je bylo nutné stahovat – šetří se tím čas, ale také přenášená data.

„Hard“ F5 se postará o to, že nebude použit obsah cache, vše co stránku tvoří se tedy znovu stáhne z Internetu – tohle se používá v okamžiku, kdy chcete vynutit nové stažení stránky – ať už jde o nějaké to řešení problémů, stránku co se napoprvé nenatáhla nebo když jste (coby webdesigner) mezitím stránku upravili a potřebujete zobrazit  správnou novou podobu.

TIP: Zde popisované se vám bude hodit když nevíte Co dělat se špatně načtenou stránkou na webu?

Poznámka: V některých prohlížečích je Hard Reload Ctrl+F5 (Firefox), někde Shift+F5 (Chrome) a někde funguje oboje (tuším že Chrome pro jistotu reaguje na oboje)

2018-01-31 07_22_27-Fitbit Setup.png

V Chrome najdete ještě třetí možnost „reloadu“ – musíte se dostat do vývojářského režimu F12 a Reload ovládací prvek (vlevo vedle adresního řádku) bude možné podržet myší a vybrat jednu ze tří možností – dvě co jsou uvedeny výše a třetí, která smaže obsah cache a poté provede „Hard“ F5. Což se hodí v okamžiku, kdy ona stránka není tvořena čistě částmi ve stránce přímo obsaženými, ale i takovými, které stáhnou skripty v ní vložené.

V Jak na Mac OS na obnovení (refresh/reload) stránky v prohlížeči? zjistíte, že na Mac OS na to F5 použit nejde a je to trochu jinak.

TIP: V ‣ Pomocník Webdesignera najdete další užitečné tipy týkající se webu a webdesignu. A v Prohlížeče? Jsou tu ještě nějaké jiné než Chrome, Firefox, IE/Edge a Safari? se můžete podívat na to, jaké internetové prohlížeče jsou k dispozici.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky