@365tipu

TIP#969: Jak se zbavit automaticky spouštěných videí? V počítači i aplikacích?

Přišel s tím skoro jako první Facebook, že začal videa automaticky spouštět v okamžiku, kdy jste na ně dojeli v prohlížeči či mobilu. Tímhle trikem se mu zázračně vylepšily statistiky přehrání a ještě k tomu přispěl tím, že videa nechával běžet ještě tak pět sekund poté, co jste je už odrolovali pryč. Po pár letech se za to sice omluvil, ale potřebný efekt už to způsobilo.

Jenže, jak se zbavit toho, že po Facebooku s tím přišla i řada dalších aplikaci a webů? Jak ušetřit data, sluch i zdravý rozum?

Původní videa ve Flashi se dnes nespouštějí už skoro nikde, smrt Flashe přispěla k tomu, že prohlížeče postupně nasazují blokování Flashe komplet nebo alespoň částečně. Vy tomu můžete pomoci tím, že Flash z počítače kompletně odstraníte. Prospějete tím bezpečnosti i všemu ostatnímu.

Náhrada Flashe pro video je HTML 5 podoba videa, na kterou už přešli prakticky všichni (a na mobilních telefonech Flash tak jako tak nebyl). Ta znamená ale to, že běžně nejde zajistit, aby se video samo nespouštělo.

Můžete tomu pomocí například tím, že si pořídíte do Chrome rozšíření AutoplayStopper. To by čistě teoreticky mohlo být funkční i v novém Firefoxu (ten umí rozšíření z Chrome). Další podobná rozšíření hledejte v obchodě přes „html5 disable autoplay„, ale tradičně pozor na to, co za práva budou tyhle přídavky chtít.

Chrome v nejnovějších verzích každopádně slibuje, že bude proti automatickému spouštění videí bojovat – je to ale takové polovičaté, protože na některých stránkách je spouštět bude. Vy si sice budete moci nastavovat u kterých stránek to nechcete nikdy, ale celé to je poměrně zbytečná práce.

Ve Firefoxu je možné v about:config najít   media.autoplay.enabled a využít k zákazu automatického spouštění (nastavit na false). Videa bude poté doplněno a Play knoflík.

IE či Edge od Microsoftu žádné možnosti vypnutí automatického přehrávání nenabízí.

Safari v poslední aktuální podobě (High Sierra a Safari 11) umožňuje blokovat spouštění videí vždy jenom pro konkrétní web – přes Safari -> Settings for This Webstite -> Auto-Play -> Stop Media with Sound a nastavit jako Never Auto-Play.

2017-12-14 08.36.06.pngV tipu Kde vypnout automatické přehrávání videí na Twitteru, Facebooku i Instagramu najdete další tipy týkajíc se konkrétních aplikací – ty totiž zpravidla mívají možnost vypnout automatické spuštění videa a občas ještě navíc i možnost vypnout automatické spuštění zvuku u přehrávaného videa (Facebook, viz příklad vpravo).

Tady ale pamatujte, že nastavení je různé pro mobilní verzi a počítače. A také to, že tahle nastavení váš čas od času ona služba prostě znovu změní. Facebook to dělá poměrně často, je pro něj totiž životně důležité, aby se videa přehrávala sama.

V některých případech je možné u aplikací na mobilu nastavit přehrávání „pouze na WiFi“, ale čím déle ona „obliba“ automaticky spouštěných videí trvá, tím menší je ochota to umožnit uživatelům vypnout.

Případné přepnutí na „pouze na WiFi“ vám  bude šetřit datové přenosy (a tím hlavně omezení  v podobě FUP). Tady případně viz Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

TIP: V Jak je to na Facebooku (i jinde) s počtem zhlédnutí videa? zjistíte, jak umí být Facebook kreativní v navyšování čísel

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky