TIP#381: Co je to FUP?

Je to poměrně dlouho, co vznikl tip na to Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec, takže je možná vhodný moment věnovat samostatný tip prokletí jménem FUP. Což je hlavně zkratka Fair Use Policy a zároveň jedna z největších manipulací se zákazníky, kterou můžete v mobilním Internetu (ale občas i Internetu) potkat.

FUP ve významu Fair Use Policy neboli spravedlivá pravidla použití má původ v tom, že pokud více lidí sdílí nějaké prostředky (zejména a například připojení k Internetu, počítačovou síť, ale třeba diskový prostor), tak existují určitá omezení, která zamezí nadměrného užívání několika lidmi na úkor lidí ostatních.

S FUP se setkáte zejména u mobilních operátorů. Je (zpravidla) součástí vašeho mobilního datového (internetového) balíčku a určuje kolik dat smíte za měsíc stáhnout, než je vám připojení omezeno nebo zcela vypnuto.

TIP: Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?

FUP a balíčky jsou zpravidla různě odstupňované, od (častých) nejmenších 150 MB (což je mimochodem ten největší výsměch) přes různé další hodnoty. Pokud máte balíček s 1.5 GB FUP tak je to jakž takž použitelné (ale v dnešním LTE světě už moc ne), pokud máte štěstí tak na 3 GB, tak to moc omezovat nebude.

2016-01-16 08_02_06-Parametry FUP.png
Je to tak, pořád ty vymyšlené důvody, místo aby jasně napsali, že potřebují vaše peníze.

TIP: Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet? a Jak na Mac OS šetřit mobilní data pro jablíčkáře

Skutečnost je ta, že mobilní operátoři používají nutnost „omezit příliš zatěžující jedince“ pomocí FUP jako výmluvu. FUP je pro operátory skvělý způsob jak uživatele přinutí platit víc. U některých dokonce i cesta jak je trikem připravit o další peníze v podobě automatického připlácení po dosažení FUP. V zemi jako USA by podobné prakticky končily hromadnou žalobou, v Česku bohužel jenom správním řízením v ČTÚ. Kde případná pokuta bude nejspíš výrazně menší, než to co toto nekalé jednání přineslo.

V již zmíněném Jak ušetřit na Androidu FUP? je řeč o mnoha různých způsobech jak šetřit datové mobilní přenosy – od maximalizace používání WiFi, přes vypnutí všech zbytečných přenosů, aktualizací, stahování a zapínání různých úspor dat (třeba mobilní Chrome umí něco takového). Každopádně, jak už bylo výše naznačeno, pokud jste si pořídili datový balíček s 150 MB FUP, tak v zásadě zapomeňte na to, že máte nějaký mobilní Internet – tohle dokážete klidně ztratit během jednoho jediného dne.

TIP: V Kolik dat spotřebovává volání přes Internet pomoci WhatsApp a dalších aplikací? najdete jedno dost podstatné téma. O kolik vás volání přes věci jako WhatsApp připraví dat.

Je FUP skutečně potřeba?

Mobilní operátoři rádi přesvědčují o tom, že je nutné aby FUP, tedy omezování využití mobilní sítě existovalo. Že chrání uživatele před těmi, kteří používají „nadměrně“ mobilní připojení. Realita je, že FUP je ve finále pouze nástroj pro získávání peněz. Samotné parametry sítě omezují mobilní internetové připojení už tak hodně, že na tom FUP změní velmi málo. A pokud se na jednom místě sítě setkáte  právě s někým kdo nadměrně zatěžuje, tak to pocítíte okamžitě, FUP neFUP. Viz též Co si mám představit pod neomezený mobilní Internet?

O tom jak „dobře“ to operátoři myslí se svými zákazníky ale nejvíce svědčí právě ony základní 150 MB nápady s omezením na měsíc. Na dnešním LTE totiž 150 MB vyčerpáte za (ani ne) pár minut. A pro zbytek měsíce už máte prostě smůlu. Tedy, buď můžete plakat nebo platit. A o tom to je.

TIP: V Jak se zbavit automaticky spouštěných videí? V počítači i aplikacích? zjistíte jak se zbavit přehrávání jakýchkoliv HTML videí v prohlížeči či v mobilních aplikacích.