@365tipu

TIP#1319: Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?

Bez iluzí, dítě v šesté třídě má spotřebu dat na mobilní telefonu okolo 30 GB měsíčně. Okolo 20 GB protočí na Instagramu, 10 GB na YouTube. Může to být samozřejmě opačně. Může tam hrát roli ještě Snapchat, Tiktok, Twitch. Většinu z těch 30 GB musí tak jako tak protočit na Wi-Fi, protože dostat se v Česku k přijatelně velkému FUP (nesmyslnému měsíčnímu omezení mobilních dat) je nejen těžké, ale také dost drahé.

Následující odstavce pomohou v tom, jak se dokázat udržet spotřebu mobilních dat v rozumné podobě. Hodí se pro děti, ale hodí se i pro dospělé. Protože i ti budou zápasit s FUP (Co je to FUP?), byť tak obrovské objemy dat v YouTube/Instagramu málokdy protočí. U dospělých půjde spíše tak o třetinu, pokud se jim podaří mít mobilní tarif s 15 GB dat, tak se ani moc nebudou muset omezovat. Jinak ano.

1) Naučit že je nutné co nejvíce využívat Wi-Fi – platí to zejména doma, ale hodí se když jste někde s veřejnou Wi-Fi (kavárny, restaurace, vlaky, autobusy, může být i škola).  Pozor ale ne bezpečí a soukromí ve spojení s Wi-Fi.

2) V telefonu nastavit velikost FUP (maximálního měsíčního objemu dat) a správně i zúčtovací období a kdy má telefon varovat. Před vyčerpáním to přímo nebrání, ale vy (a dítě) si můžete kontrolovat čerpání. Jen pozor, není to přesné, může se to se skutečnou spotřebou dat rozcházet. Některé telefony to umět nebudou, takže se nedivte

TIP: Z jiného pohledu je tohle vše probrané v Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

3) Nainstalovat Datally pokud máte Android- tahle užitečná aplikace od Google se postará o to, že aplikace na pozadí nebudou moci používat mobilní data. Dá se nastavit které ano, ale třeba typicky Instagram běžně na pozadí pokračuje v přehrávání videa či live vysílání.  Pokud máte iOS, tak tam je to jednodušší, stále neumí multitasking, takže aplikace co se dostanou na pozadí běží jenom chvilku. Ale i tam můžete nastavit omezení přenosů dat na pozadí pro konkrétní aplikace.

4) Naučit dítě, že nesmí nechávat spuštěný Instagram (Twitch, TikTok, Facebook, atd) na kterém běží video nebo live stream. Tady často stačí jenom odrolovat tak aby video nebylo vidět (to že se přestalo přehrávat se dá poznat i podle zvuku).

TIP: Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet? a Jak na Mac OS šetřit mobilní data se hodí pro jablíčkáře

5) Tam kde to ještě je možné vypnout automatická přehrávání videi a nastavit nižší kvalitu (Instagram tohle například odstranil, takže smůla). Zkuste to udělat pro TikTok, Facebook, stratigram, Chrome, YouTube, Twitter, atd.

6) Synchronizace Disku Google, Fotek Google, Dropboxu, OneDrive (atd) nastavit tak, že smí probíhat pouze na Wi-Fi

7) Naučit dítě, že aktualizace a (hlavně) nové aplikace z Google Play/App Store může provádět/získávat jenom přes Wi-Fi. Aktualizaci aplikací nastavit na automatickou – je to lepší než manuální, nedojde k tam velkému stahování nových verzí, vše se rozloží v čase

TIP: Jak na iPhone/iPadu nastavit zúčtovací období pro mobilní data a jak hlídat čerpání (FUP)

8) Pořídit do mobilu něco, co umožní se podívat kolik času tráví dítě v aplikacích (například Usage Time pro Android, v iOSu od dvanácté verze přímo součást systému jako Screen Time). Neumožní vám to řešit přenesená data, ale můžete odhalit, že je nějaká aplikace používána nadměrně (a v nevhodnou dobu).

9) Naučit dítě (ale i sebe), že video vždy znamená velkou spotřebu dat – ať už sledované nebo dokonce nahrávané. Vysílání (Live Stream) nebo nahrávání videa na Facebook, Instagram či dokonce YouTube může znamenat i stovky megabajtů přenášených dat. Video znamená i videotelefonování – WhatsApp, Messenger, Skype atd pro přenos obrazu spotřebují hodně dat. Menší spotřeba je telefonování přes tyto aplikace, protože i to probíhá přes internetové připojení. Nezapomeňte, že video jsou i filmy, takže stahovat filmy jedině přes WiFi, totéž se týká hudby – MP3 ale i věci jako Spotify a další hudební streaming.

TIP: Mrkněte do Kolik dat spotřebovává volání přes Internet pomoci WhatsApp a dalších aplikací?

10) Hodně dat znamenají i fotografie, ale bude hodně záležet kde. Na Instagram se například nahrávají fotky velmi malé, na Facebook a Twitter už podstatně větší. Do cloudu (Google Fotky, Dropbox) se pak nahrávají v původní velikosti – jedna fotka tak může být i megabajty.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky