TIP#968: Google Datally šetří mobilní data (recenze). Jaké další aplikace na úsporu dat pro Android?

Google před zhruba dvěma týdny uvolnil aplikaci Datally – ta má sloužit k šetření mobilních dat (FUP) tím, že umožňuje blokovat na mobilním připojení aplikace, které data požírají. Dělá to částečně automaticky a k tomu umožňuje, abyste si vše přizpůsobili tomu, jaké aplikace na vašem telefonu používáte.

[19.10.19] POZOR! Datally se ztratila z Google Play aby se poté vrátila. Poslední aktualizace je každopádně z října 2018, takže je otázka co od toho čekat. O pár dní později se objevila jako nová aplikace, ale stále je to stará verze z roku 2018.

Po pár týdnech používání je jisté, že Datally vám opravdu ušetří desítky až stovky megabajtů dat, ale budete muset občas věnovat pozornost nastavení. To hlavně proto, že některé věcí je potřeba odblokovat (například pokud budete používat telefon jako hotspot nebo budete chtít nechat na počítači mít WhatsApp) a naopak některé zablokovat (typicky třeba gReader, který při čtení článků zbytečně natahuje i desítky megabajtů obrázků).

Zprovoznění je jednoduché, stáhnete z Google Play, spustíte, Datally si vyžádá potřebná práva a začne fungovat. Jedno z práv bude trochu nezvyklé, bude chtít vaše internetové mobilní připojení přesměrovat skrz VPN – nutné proto, aby mohlo omezovat veškeré aplikace, takže tady se nemáte čeho obávat.

V průběhu používání telefonu bude na displeji malá ikonka ukazující, kolik aktuálně používaná aplikace požírá mobilních dat – hodí se to velmi k tomu, že můžete zapnout omezení i v případě používání na popředí, pokud uvidíte že jich používá nadměrně (třeba desítky megabajtů jako výše zmíněný gReader). Takové aplikaci můžete pomocí Datally zamezit využívat mobilní data kompletně a nechat ji volnost pouze při připojení přes WiFi.

V samotné aplikaci si pak můžete nechat ukázat kolik dat (WiFi a mobilních) jste přenesli za den, týden či měsíc. A co hlavně, jak se na tom podílely konkrétní aplikace.

Šikovné na Datally je, že má přednastaveno kterým aplikacím dovoluje používat mobilní data a kterým ne – připomenu že jde o používání na pozadí, tedy v okamžiku, kdy onu aplikaci nepoužíváte. V přehledu spotřeby jednotlivých aplikací pak snadno pomocí zámečku můžete vypínat a zapínat omezení.

Pokud si nejste jisti jestli to není zrovna Datally kdo způsobuje v nějaké aplikace komplikace, tak je možné i jedním kliknutím Datally deaktivovat a poté opět aktivovat.

Hodit se může i to, že šetření dat lze aktivovat i pro WiFi připojení, ne tedy pouze pro mobilní Internet.

2017-11-30 14.41.49.pngDatally má ještě jednu funkci, umí hledat veřejné WiFi v oblasti okolo vás (podle polohy) – užitečné v okamžiku, kdy se nutně potřebujete připojit a nejste nikde, kde máte sami povědomí o dostupných WiFi.

Pokud používáte na Androidu VPN, tak Datally používat nemůžete – nezbývá než doufat, že takto snadno nastavitelné omezování datových přenosů Google zahrne do vlastního operačního systému (v sedmičkovém Androidu k tomu už více směřuje).

Je Datally k něčemu dobré?

Pokud váháte zda Datally využít, tak neváhejte. Je to velmi dobře udělaná aplikace, která se snadno ovládá – nic složitého, efektivní, srozumitelné.

Pomůže vám to najít aplikace, které požírají váš FUP a zbytečně vás připravují o mobilní data. Po pár týdnech užívání ji naučíte nějaké ty výjimky a pak už se tomu nebudete muset věnovat.

[18.06.18] V nové verzi Datally najdete novou funkčnost

Lepší WiFi mapu, možnost nastavit si denní limity, „guest mode“ pokud chcete někomu půjčit mobil a nepřijít o data a informaci o nepoužívaných aplikacích, které ale stále v mobilu požírají data. Ony nepoužívané aplikace jsou zásadní kandidát na odinstalaci.

Viz Google’s Datally app adds more ways to limit mobile data usage

Jaké další aplikace vám pomohou šetřit mobilní data?

Můžete zkusit jiná řešení, která šetří mobilní data – řeč o tom byla už v tipů Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec a jde hlavně o „organizaci“ využití dat a aplikací. V úvahu připadají i další aplikace, které přímo šetří, tak jako to dělá Datally.

Můžete sáhnout na řešení od Opery- ať už Opera Max či Opera Mini, ale to první používá VPN přes servery Opery, to druhé je jenom na šetření mobilních dat a opět používá servery Opery (funkčnost Opera Turbo komprimuje webové stránky). Od doby co Operu koupili Číňani a začali proxy vydávat za VPN bych ale asi tuto cestu nedoporučoval.

V Android Nougat (7.0) je v Settings -> Data usage -> Data saver možné zapnout částečně něco z toho co dělá Datally, ale na starších verzích Androidu to možné není. Tam najdete jedině u každé konkrétní aplikace (Settings -> Apps -> Aplikace -> Data usage -> Restric background data) potlačení používání dat na pozadí, ale není to snadno ovladatelné a srozumitelné jako u Datally.

Alternativa k Datally by mohla být NetGuard – v zásadě firewall, schopný běžet i na nerootovaném telefonu, dost dobře pokročilejší než Datally, ale také asi složitější na používání. Zmínak o nerootovaném telefonu je dost podstatná, pokud chcete na nerootovaném Androidu omezovat aplikace, je jediná reálná možnost všechno prohánět přes VPN.

TIP: Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet?

2017-12-17 10.58.53Podobně užitečný může být My Data Manager – vylepšené sledování kolik dat požírají aplikace, včetně sledování WiFi, mobilních dat i roamingu. Ten ale blokovat neumí, takže je použitelný jen pro hlídání co žere data a jak jste na tom celkově.

3G Watchdog šetřit neumí, ale pomůže vám vyznat se v tom, co vám požírá data. Stejně jako předchůdce umí rozlišit mezi WiFi, mobilními daty i roamingem.

Hodně šikovné tady může být to, že umí ukázat v reálném čase co právě spotřebovává data. Líbit se vám bude pokud máte rádi záplavu údajů a nevadí vám, že něco není extrémně přehledné.

GlassWire můžete znát pro Windows jako hodně užitečný nástroj a mají i verzi pro Android. Podobně jako předchozí nabízí přehled o čerpání dat i data o využití právě teď v reálném čase. Neumí omezovat jako Datally.

Mobile Data Usage je další varianta pro sledování spotřeby dat s trochu jiným přístupem – ne podle aplikací, ale podle využití (sociální sítě, pomůcky, produktivita, zpravodajství, atd) – popravdě moc užitečné to v praxi není. Naštěstí je k dispozici i klasický pohled podle aplikací, opět nečekejte to, že by uměla omezovat.

TIP: Alternativy k GlassWire? Software co vám umožní sledovat co zatěžuje síť ve vašem počítač