@365tipu

TIP#1387: Můžete do divočiny vyrazit jen s telefonem? Zajistí vám navigaci a kontakt?

Je překvapivé, jak hluboce je zažitá představa, že mobilní telefony fungují všude a kdekoliv jste, tak vám umožní telefonovat a využívat navigaci. Pro některé lidi pak může být dost nepříjemným překvapením, že skončí na místě zcela bez signálu. Včetně toho, že signál nemusí být dostupný i mnoho kilometrů v okolí takového místa.

Tady je důležité si uvědomit, že mobilní operátoři nepokrývají území geograficky. Rozhodující je, že musí pokrýt populaci, tedy místa kde žijí lidé. V praxi to znamená, že divočinu rozhodně mobilním signálem pokrýt nemusí. A dost často nepokrývají signálem ani místa, která jako divočina nevypadají. Nebo je možná pokrývají, ale kvalita signálu je mizerná.

Nepočítejte tedy s tím, že vždy a všude bude možné telefonovat nebo posílat SMS nebo dokonce mít mobilní Internet. Jediná možnost jak telefonovat vždy a všude by bylo využití satelitních telefonních přístrojů – což je ostatně také technologie, kterou skuteční cestovatele používají.

Co se navigace týče, tak tady je to trochu jednodušší – zjistit polohu přes GPS je možné bez ohledu na přítomnost mobilního signálu či Internetu. Pokud si pro mapové software (Google Mapy například) stáhnete offline mapové podklady, tak budete moci mapy používat i tam, kde není připojení. Ne všechny části světa jsou navíc pokrývány stejně, takže neuškodí mít víc mapových aplikací ().

Vyrážíte-li ale do divočiny, může být docela dobrý nápad mít k dispozici kvalitní klasické papírové mapy. Nezapomeňte na klasický kompas.

TIP: Jaké jsou různé typy GPS? Jak zjistím, které umí můj telefon? nepodceňujte, jsou části světa, kde fungují jen určité navigační systémy

Nezapomínejte ani na to, že bez baterky vám telefon neposlouží – co navíc, pokud budete někde v místě bez signálu (nebo se špatným signálem), bude vám baterie ubývat nebývalým tempem. Vyplatí se letový režim a připojení k síti a datům zapínat jen v okamžiku potřeby. Používání GPS také zvyšuje spotřebu, takže pro delší cesty je dobré mít po ruce slušně silnou powerbanku (a Marián Švída doporučil i případnou solární nabíječku). Mimochodem, telefon jako svítilna vhodný není, takže nezapomeňte ani na něco takového.

TIP: Tak trochu související jsou souhrny🏃🏿‍♀️Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl🚲Tipy pro ježdění na kole a elektrokole

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky