@365tipu

TIP#816: Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

Mapy Google maps.google.com – mají řadu alternativ, ne všechny jsou ale stejně dobře použitelné pro Česko. Jsme malá země, takže zájem cizích firem o kvalitní a aktuální podklady je velmi různorodý. Nutno dodat, že mapy od Google toho v mnoha ohledech umí ze všech map nejvíce.

Wazewww.waze.com – dnes už nějaký ten rok patří Google a je to jedna z nejlepších mapových aplikací pro ježdění autem – umí velmi dobře sledovat stav dopravy, doporučovat objízdné trasy, navigovat okolními jednosměrkami. A umí to i v Česku. Mobilní aplikace co by rozhodně neměla ve vašem telefonu chybět (Android, iOS)

2017-06-20 05.15.58.png

Bing Maps www.bing.com/maps – patří k vyhledávači Bing od Microsoftu a s Českem si poradí (na rozdíl od řady zahraničních variant), ale budete narážet na řadu nedostatků a starších podkladů. Mimochodem, předchůdce se jmenoval MapBlast.com (koupen Microsoftem v roce 2002 aby se stal součástí tehdejších MSN Maps and Directions) a roli zde hrál ještě další předchůdce, Microsoft MapPoint.

TIP: Můžete do divočiny vyrazit jen s telefonem? Zajistí vám navigaci a kontakt?

Apple Maps www.apple.com/ios/maps – jsou v základní výbavě na iOSu (iPhone, iPad) a jsou poměrně dobrou alternativou, pokud občas zamhouříte oko nad tím, že žijeme v Česku a přeci jenom jsme okrajově zajímaví. Osobně i na iPadu používám Google Mapy. Zajímavé je, že podle všeho stále neexistuje webová podoba, pouze mobilní aplikace. Zde nutno dodat odkaz na Jak na iPhone/iPadu mít offline mapy?

Mapy.czwww.mapy.cz – jsou od Seznamu a nutno dodat, že je to jedna z nejlepších služeb, kterou Seznam.cz má. Snaží se v řadě případů „konkurovat“ i Google (třeba v obdobě Street View) a samozřejmě tím že jsou z Česka, tak mají řadu dalších užitečných a zajímavých vychytávek.

TIP: Jaké mapy na Internetu či v mobilu jsou specializované pro cyklisty? Tipy na cyklomapy

POZNÁMKA: Mapy v Česku nemá jenom Seznam.cz, najdete leccos dalšího – mapy.idnes.cz či třeba www.geoportalpraha.cz/mapy-online. A když budete hledat, tak najdete možná desítky dalších různorodých map či mapových aplikací, které jsou různě specializované. Mrkněte třeba i na mapaonline.cz, www.geologicke-mapy.cz  či na specializovaný www.cykloserver.cz/cykloatlas a mapy.vyletnik.cz . Užitečný může být i www.ikatastr.cz a pěkné mapy najdete například i na 2gis.cz

2017-06-20 07_19_32-OpenStreetMap.png

OpenStreetMap www.openstreetmap.org – je dost zásadní hráč, protože mapové poklady (produkuje je už od roku 2002) jsou poskytovány k dalšímu použití. Patří sem i OsmAnd, tedy mobilní aplikace – www.osmand.net – pro Android a iOS.

MapQuest www.mapquest.com – je jeden z nejstarších hráčů na poli map a online map. Dnes patří AOL a má i mobilní aplikaci (Android, iOS). Nepočítejte ale s tím, že by nějak dobře uměl Česko.

HERE WeGo wego.here.com – překvapí tím, že má českou verzi a zvládá i vyhledávání v Česku (včetně ulic). Hlavním smyslem tohoto mapového software je navigace, ale jak dobře to bude zvládat či ne pro Česko vám nepovím. Má i mobilní aplikace (Android, iOS). A no, pokud si matně říkáte, že HERE patřilo Nokia, tak máte pravdu.

TIP: Jsou Mapy Google dostupné pro Apple Watch? Jaké další mapy je možné mít na hodinkách

Sygic www.sygic.com/gps-navigation – nejsou vlastně až tak samostatné mapy, ale jedna z nejrozšířenější GPS navigací (a není jediná, navigačních aplikací i řešení existuje více). Je dobré tuto kategorii zmínit, protože na výběr v Gogle Play i App Store je více navigačních aplikací (další známá klasika je například www.tomtom.com/cs_cz)

POZNÁMKA: Mapových aplikací a online map existuje velké množství, stejně jako u těch českých, existují i různě specializované mapové služby. Třeba maps.me, citymapper.com wikimapia.org. Pokud vás zajímají historické mapy, tak zkuste třeba www.oldmapsonline.org

Yandex Maps yandex.com/maps/ – je asi vhodné zmínit samostatně, patří k ruskému vyhledávači a portálu Yandex.

Ve Windows 10 najdete přímo aplikaci Mapy, která mimochodem vůbec není špatná.  A týkají se ji následující tipy:

2017-06-20 07_35_19-Mapy.png

Qwant Maps – www.qwant.com/maps – se v beta verzi objevily v červnu/červenci 2019.  Qwant je francouzský vyhledávač zaměřující se na soukromí. Samotné mapy jsou open Source, data najdete na GitHubu. [03.07.19]

2019-07-03 14_28_40-Window.png

TIP: Jak dostat GPX soubor na Mapy Google, Mapy.cz (atd) se může hodit.

Něco postrádáte? Dejte vědět, ať můžeme doplnit.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky