TIP#1395: Jak dostat GPX soubor na Mapy Google, Mapy.cz (atd)

Pokud používáte nějaké to sledování sportovních aktivit (aplikace nebo přímo sporttracker/chytré hodiny s GPS) tak každá z vašich aktivit má k dispozici záznam polohových informací – trasu vaši aktivity. Z mobilní aplikace (Strava, Endomondo, atd) či aplikace patřící k hodinkám/sportrackeru (Garmin, atd) pak můžete exportovat trasu do některého z souborů s mapovými informacemi – nejčastěji GPX (to umí Strava), ale může jít i o KML (použitelné pro Google Earch), TCX či CSV.

Čas od času pak můžete potřebovat vzít nějakou z vašich aktivit a přenést do Map Google, na Mapy.cz, do Apple Map či jiného mapového software. To zda to půjde záleží samozřejmě na tom, zda dané cílové mapy některý z těchto formátu podporují (nejčastěji budou podporovat GPX).

Začít tedy musíte samozřejmě tím, že si příslušný soubor vytvoříte (vyexportujete) a uložíte do vašeho počítače (nepočítejte s tím, že by tohle šlo snadno dělat na mobilních telefonech). Export většinou najdete ve volbách detailního zobrazení aktivity. Je dobré vědět, že Strava umí jenom GPX, ale třeba takový Garmin umí GPX, TCX, KML i CSV. V nouzi tak můžete použít například export ze Stravy do GPX, importovat do Garminu a poté exportovat do dalšího formátu.

Na Mapy.cz najdete import poté co se přihlásíte (musíte si tedy založit účet u Seznam.cz a přihlásit se) a poté hledejte vpravo dole na mapě Nástroje (neptejte se proč to není v pravém sloupci kam to patří). V těch najdete Import GPX – na mapě se vám objeví trasa a tu si můžete případně Přidat do oblíbených. Do mobilu si trasu pak můžete dostat tak, že v mobilu otevřete Mapy.cz a kliknete na ikonku Batůžku (opět platí, že se musíte přihlásit)

TIP: Jak z Apple Health dostat GPX pro import jinam. Jak exportovat data z Apple Health

Bez přihlášení (jak píše Kamil Zmeškal na Twitteru) můžete prostě upustit (drag & drop) KML soubor přímo do mapy – hodí se pro náhled.

2019-07-12 07_04_26-Testovací - Google My Maps.png

TIP: Jaké alternativy jsou pro Mapy Google (Google Maps)?

V Mapách Google můžete použít KML (funguje i pro Google Earth a je to preferovaný formát) ale GPX je už také podporované (stejně jako TSV, KMZ, TSV, XLSX, Google Sheets, atd). Přímo na Mapách Google ale import není, musíte si otevřít My Maps/Moje Mapy a tam pomocí Create a new map můžete vytvořit vlastní mapu – do té potom můžete přidávat vrstvy/layer  (Add Layer/Přidat vrstvu) a přes Import je možné načíst soubory z počítače či z Google Disku. Vrstvy si můžete pojmenovávat.

Apple Mapy jsou poněkud problém, neumí to. Pro iOS tak musíte jít cestou Mapy Google/Mapy.cz nebo nějakých dalších aplikací, které umí import (například KML Collection: Import Maps).

V jiných aplikacích či webových mapách pak hledejte a pátrejte, import dost často bývá k dispozici v některém z výše uvedených formátů. Nezapomínejte, že importy mohou být různě omezení (velikostí souboru, počtem bodů) a někde může dojít pouze k importu některých informací.

TIP: Další zajímavé tipy pro sportování najde v 🏃🏿‍♀️Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl a 🚲Tipy pro ježdění na kole a elektrokole