@365tipu

TIP#872: Praktické tipy, triky a postřehy pro užívání fitness aplikace Strava

Pokud si nejste příliš jistí tím co to ta Strava je, tak možná spíš začněte v Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole a pak pokračujte zde. Strava je jedna z těch nejvíce otevřených aplikací pro běhání, ježdění na kole a prostě spoustu dalšího sportování. Přešel jsem na ni po pár letech používání Endomondo a jakkoliv má nějaké ty mouchy, po 3+ měsících používání jsem si ji oblíbil. A proto pár postřehů.

To že Strava je jedna z nejvíce otevřených aplikací pro fitness znamená, že můžete importovat a exportovat cokoliv budete potřebovat. Což je vhodné třeba pokud věci zaznamenané jinde potřebujete dostat do Stravy (a opačně). Tohle přitom není až tak běžné, jak u aplikací tak u různých sportovních hodinek či náramků.

Otevřenost spočívá i v tom, že Strava má velmi dobré API, takže je na data co v ní máte možné napojovat řadu dalších aplikací. Což se také může hodit. Ale pozor, existuje doslova tisíce takovýchto aplikací.

TIP: Pokud si chcete předchozí vyzkoušet, tak zajděte třeba na VeloViewer.com – v neplacené podobě vám udělá přehledné shrnutí z 25 vašich posledních aktivit. Některé z tam vytvářených vizualizací jsou hodně zajímavé. Včetně malé infografiky, kterou můžete použít na sociální sítě.

veloviwere-infografika.png

Prakticky každé chytré hodinky či sport tracker mají možnost propojení se Strava aplikací. Minimálně jednosměrné, tedy že vše co zaznamenají vám přenesou do Stravy. Užitečné. Velmi. Viz například Jak synchronizovat aktivity mezi Apple Health/Watch a Strava

Co Strava neumí je zaznamenávat hmotnost. Dost škoda, protože pokud si tohle chcete evidovat, tak musíte jinde. Osobně to vkládám do aplikace od Garminu, ta to umí.  A protože používám Garmin vivoactive optic (HR), tak je to tam i se záznamy aktivit.

Hlídejte si, aby Strava běžela na popředí a hlavně abyste nenechali běžet něco jiného, co používá mapy/polohu. Strava ochotně spadne pokud se s něčím v telefonu začne přetahovat. Může se tak stát, že přijdete o kus aktivity – od momentu pádu až do momentu, než si toho všimnete. Proto pokud třeba v průběhu jízdy telefonujete, fotíte, točíte videa, tak se vždy před pokračováním přepněte zpět do Stravy.

Pokud v průběhu aktivity pojedete metrem, vlakem, autobusem, tak je nutné minimálně aktivitu ručně zastavit (PAUSE, nikoliv ukončit) a pak zase spustit. Má praktická zkušenost je, že je lepší aktivitu ukončit a pro další pokračování spustit aktivitu novou.

Pokud předchozí neuděláte správně, budete mít do aktivity započítanou „vzdušnou čáru“ od místa nástupu do výstupu z (například) Metra. Strava je v tomhle ohledu hodně šikovná v tom, že můžete špatnou aktivitu nejprve rozdělit na dvě (první část do nástupu, druhá část od nástupu) a poté onu druhou vytvořenou oříznout (odstranit část od nástupu do výstupu). Nebudete sice mít v aktivitách onu „jednu“ aktivitu jako jednu, ale jiné řešení na to není. Tohle se samozřejmě dělá na www.strava.com

Heatmapy (bez placení)

2018-10-14 21_20_42-Strava Multiple Ride Mapper.png
Posledních 100 aktivit na kole (od poloviny srpna do poloviny října 2018) na mapě pomocí níže uvedené pomůcky

Jedna z užitečných aplikací využívající API je Strava Multiple Ride Mapper. Načte všechny (nebo vybrané) aktivity a pomaluje jim mapu.

2019-09-01 13_14_09-dérive..png

Předchozí mapování všech vašich aktivit bohužel většinou spíš nefunguje (Strava výrazně omezila přístup k API a většina aplikací na to dojela). Můžete zkusit Create your own Strava Heatmap! a nakrmit webovou aplikaci na erik.github.io/derive GPX soubory v libovolném množství.

2017-11-05 09_13_02-Strava Global Heatmap.png

Třetí možnost osobní heatmapy/vizualizace je na design.athletedataviz.com ale nečekejte, že by to fungovalo nějak rychle – pokud chcete kompletní mapu všeho co máte ve Stravě, tak nejlepší je předchozí cesta.

Stats Hunters (dřívější StravaStats.com) na www.statshunters.com také umí vytvořit heatmapu (a umí řadu dalších věcí).  Funguje rychle a data si ze Stravy načtou sami.

Nezapomeňte na vizualizaci dostupnou na Global Heatmap. Tu si můžete samozřejmě nasměrovat i na Česká města. Dá se dobře použit třeba pro naplánování běžecké či cyklistické trasy. Dost dobře tam totiž uvidíte, kudy lidé běhají či jez

Další malé tipy

Jak stáhnout všechny trasy ze Stravy (všechna vaše data)? Jak smazat účet na Stravě? spojení věcí, které má Strava také na jednom místě. To první se vám bude hodit pro výše popsané Create your own Strava Heatmap!

Strava automaticky pozastaví měření (PAUSE) když vidí, že se nehýbete. Dejte si pozor, aby auto-pause netrvalo příliš dlouho, není jisté, že se potom opravdu spustí. Prostě si to před další jízdou/během zkontrolujte.

Pokud se vám podaří jednu aktivitu změřit ve Stravě jako několik, tak je není ve Stravě možné spojit. Lze je ale exportovat a poté s pomocí řady dostupných online služeb spojit a spojené znovu nahrát. Původní jednotlivé pak můžete smazat. Mrkněte na gotoes.org/gotoes/strava/ a najdete tam spojovací pomůcku (a nejenom to).

TIP: Pokud nechcete propojovat (například) Stravu a Garmin/RunKeeper (nebo importovat a exportovat), tak se vám bude líbit CopyMySports.com

Sdílení na Facebook je nejlepší udělat hned při ukládání aktivity – nasdílí se s časem konce aktivity (ale pozor, v srpnu 2017 se Facebook rozhodl, že nebude vidět mapička). Pokud budete aktivitu sdílet později, tak se naopak nasdílí s časem začátku – na Facebooku to bude znamenat, že na vaší timeline bude i několik hodin starý záznam, který už Facebook nikomu neukáže. Facebook obecně nerad ukazuje záznamy ze Stravy (a jakýkoliv dalších fitness aplikací), tak se nedivte, že to uvidí málo lidí. Na Twitter (a leckde jinde) se sdílí obrázek vaší trasy, na Facebook se sdílí odkaz s mapou.

TIP: Své cyklistické aktivity sdílím na Facebook i Twitter, skoro vždy. Což obnáší tak 4 až 5 aktivit týdně. Vždy k tomu ale přidávám něco navíc. Na Twitteru alespoň to, že to má nějaký aktuální krátký popis. Na Facebooku se ale po nasdílení k příspěvků vrátím a doplním k němu povídání o tom co jsem objevil, kam jsem jel. Pokud nemám co říci nebo je to jen krátká vyjížďka, tak sdílení vynechávám. Cílem není zaplavovat sledující informací „běžel jsem či jel“, cílem je z toho dělat příběhy. Pak můžete své sledující i motivovat.

Pro správné nastavení ochrany soukromí budete muset vyvinout trochu snahy, výchozí nastavení soukromí moc nepodporuje. Návod najdete v Jak nastavit soukromí ve Stravě

Budete potřebovat Strava Premium, tedy placenou podobu?

Osobně bych řekl, že nikoliv. Všechny ty měsíce Stravu používám v neplacené podobě. Ale možná to jednoho dne alespoň zkusím. Být skutečně sportovec, tak je ale dost dobře možné, že by se ta řada pokročilých věcí asi hodila.

Strava používá GPS z vašeho mobilu a může se stát, že to nebude ideální. Moc to neřešte, takhle to prostě je. Řešit se to dá pořízením spottrackeru s GPS, ale i tam budete nacházet nepřesnosti. Nebo opravou aktivity – k tomu účelu se dají najít různorodé online pomůcky.

TIP: Tahle kupička malých tipů míří do letního speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl. Co navíc, Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole ukáže ten základní způsob jak k pohybu přidat něco navíc. Bez nutnosti pořizovat si něco víc, než už máte.

A konečně pár samostatných tipů

Pokud používáte Stravu a e-kolo, dbejte na správné označení aktivity abyste se s asistovaným šlapáním nepletli do žebříčků těch co to na kole nemají

Jak použit jednu Stravu pro měření aktivit (ježdění na kole) u dvou (a více) lidí je další užitečná věc, která si vysloužila samostatný tip.

Jak z Apple Health dostat GPX pro import jinam. Jak exportovat data z Apple Health pro ty co používají iPhone a Stravu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky