@365tipu

TIP#857: Jaký je sporttracker/chytré hodinky Garmin vívoactive optic (HR)?

V rámci roku 2017 vyplněného usilovným ježděním na kole (s cílem shodit tak nějak zhruba deset kilo) se mi podařilo k tomu všemu připojit různorodé zkoumání a testování aplikací a hardware, které se pro něco takového může poměrně hodit. Fitness náramek Xiaomi MiBand 2 má svoji samostatnou recenzi, stejně jako Fitbit Surge, a budou ji mít i další udělátka. U Garmin vívoacitive optic je nutné zdůraznit, že tohle je už trochu vyšší cenová kategorie (nese to i jméno vívoactive HR) a jsou to hlavně chytré hodinky vybavené řadou sport/fitness funkcí. Včetně GPS a podpory řady sportů. Což z nich dělá něco zajímavějšího, než jenom nějaké to „měření tepu s měřením spánku“. 

První dojmy z vívoactive HR

Balení je dle očekávání na úrovní odpovídající ceně, stejně jako samotné hodinky. Budete-li si je pořizovat, tak tohle je spíš pánské zařízení. Jsou větší, mají široký pásek, v balení je ještě kolébka s USB konektorem (pro připojení k počítači a samozřejmě i pro nabíjení). Neočekávejte, že by byly po vybalení nabité – nabíjení bude indikováno na displeji. Ke kolébce nutno dodat, že se poměrně dobře nasazuje, dobře drží, ale na sundání moc ochotná není.

Měli byste vědět, že po pár minutách nabíjení je již možné vívoactive zapnout, pokud možné nebude, tak možná máte špatný kus – první co jsem koupil se nenabil ani za několik hodin. Nefungovalo ani vynucené vypnutí (15-20 sekund držet levý knoflík). Výměna (okamžitá) v Alza.cz to naštěstí vyřešila, tak se případně netrapte a prostě vyměňte.

Jedna trochu nepříjemná věc je, že displej nijak extra nesvítí, ale v Nastavení si později jas můžete zvýšit – byť ani po tom to nebude nijak výrazné. Při venkovním osvětlení je viditelnost velmi dobrá, při slunci skvělá, při umělém či v budově je to špatné, ale tohle je mimochodem vlastnosti i výše zmíněného Fibit Surge.

Stáhnout aplikaci a nastavit co jde

Jak už to tak bývá, v Google Play (Garmin Connect Mobile) a App Store (také Garmin Connect Mobile) si můžete (nebo spíše musíte) stáhnout aplikaci. Ta bude vyžadovat, abyste si založili u Garminu účet a pak vás provede různorodým nastavením – profil u Garminu i vaše aktivity navíc můžete zpřístupnit, od vybraných lidí až po veřejný přístup (s tím klasicky opatrně). Při nastavování se budete chvílemi (na Androidu) prát s tím, že bude potřeba různě přidat přístupová práva (zejména pro přeposílána upozornění).

Hodinky si s mobilem propojíte samozřejmě přes Bluetooth a půjde o klasické spárování s číselným kódem a po propojení dojde k pokusu o první synchronizací. V mém případě se povedla asi až na šestý pokud, takže případně prostě vytrvejte.

Nutno upozornit, že v samotné aplikací na mobilu je řada dalších věcí k nastavení a některé další jsou přímo v hodinkách (například budou používat míle/stopy a libry, takže je dost vhodné si to v hodinkách přepnout). Něco jde nastavovat i v mobilní aplikaci, ale jsou v tom poněkud nekonzistentní. Stejně tak si v mobilu v nastavení aplikace můžete připojit další aplikace, zejména tedy (v mém případě) Stravu – nabízí se tam ještě Microsoft Office 365 a MyFitnessPal (ten v Česku moc použitelný není, ale jinak to vypadá na hodně zajímavou aplikaci).  Tady třeba ještě viz Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole

Propojit do Stravy je mimochodem zásadní problém, protože přihlášení do Stravy pokud používáte přihlášení přes Facebook zobrazí v takové podobě, že není vůbec možné vyplnit přihlašovací políčka. Tady je stejně nutné zdůraznit, že byste si ve Strava.com měli resetnout heslo a umět se přihlašovat bez Facebooku.

Protože  tohle jsou chytré hodinky, tak vám mohou posílat upozornění skoro na cokoliv, co se na vašem mobilu objeví – včetně došlých mailů či SMS. Všechno tohle je také dobré si nastavit (v mobilní aplikací).

Garmin Connect Mobile je poměrně podařená aplikace, možná sice není tak graficky dotažená jako u  Mi Fit od Xiaomi, ale je podstatně přehlednější. Tak jako tak se ji stejně budete muset naučit používat a správně nastavit.

Váš účet, ten co jste si založili, můžete použít na www.garmin.com ale hlavně na connect.garmin.com. Kde nakonec zjistíte, že vedle aplikace pro mobil ještě můžete mít pro počítač aplikaci Garmin Express (trochu zklamání je, že se to instaluje jako stále cosi běžící, ale jde to vypnout). Podstatné na Connect Garmin je, že tam je k dispozic prakticky totéž co v mobilní aplikaci a jedna podstatný výhoda, obchod Connect IQ je přístupný poněkud snáze, než z mobilní aplikace.

TIP: Neznámo proč Garmin neumí aktualizovat firmware přes Bluetooth (Xiaomi Mi Band 2 tohle umí) a musíte si zařízení připojit přes USB a v počítači mít výše zmíněný Garmin Express. Čerstvě koupené zařízení zcela určitě má k dispozici aktualizace. Aktualizovat se ještě dá stažením aktualizace a nahráním aktualizačního balíčku přes USB do zařízení (je to mimochodem postavené na Androidu).

Nějaké ty problémy

garmin-vivoactive-hr-1.jpg

Během prvních dvou týdnů používání jsem se i setkal s tím, že po návratu z kola se aktivita odmítla synchronizovat s tím, že soubor je neplatný. V tomto případě máte prostě smůlu, protože ji na účet nedostanete ani skrz mobil (kde vám navíc o žádné chybě neřekne) ani přes Garmin Express v počítači. A jediné co můžete (musíte) udělat je, že soubor s aktivitou smažete a přijdete o ni.

Restart mimochodem nepomáhá, ruční upload na webu také ne, můžete zkusit garmin.kiesewetter.nl ale není jisté, jestli poškozený soubor zvládne (spíš ne), případně www.fitfiletools.com/#/top (také spíše ne). Smazání .FIT souboru je možné jenom poté co připojíte váš Garmin k počítači přes USB a otevřete si jeho „disk“. Jméno souboru vám případně řekne Garmin Express.

Jestli je něco občas extrémně problematické, tak je to párování i udržení Bluetooth. Garmin Vivoactive HR nějak obtížně snáší, když jsou v okolí další zařízení s aktivním Bluetooth, takže bývá nejlepší párovat pouze s jedním mobilem/tabletem aktivním.

Nošení a použití

Tenhle kousek se spíš hodí pro pány, přeci jenom je to takové trochu větší, má to dost široký pásek, ale nosí se to dobře, tak dobře že skoro nevíte, že to máte na ruce. Pojistka na pásku je taky docela užitečná věc a zapínáni je pohodové. Jako u všeho co měří tep opticky je dost nutné aby to bylo dost dobře usazené na ruce.

Ovládání je snadné, ale jako u všeho se musíte trochu naučit s tím pracovat – pravé tlačítko, vybrat jízdu na kole, počkat na nalezení GPS, pak ještě znovu pravé tlačítko – nezapomenout, protože bez toho to prostě neměří. To že měří nakonec poznáte z klasického „play“ (zeleného) symbolu co se zobrazí. Lze spustit i bez GPS, vhodné dodat. Pravé tlačítko pak slouží i pro zastavení, pokud ale chcete ze zastaveného pokračovat, tak je potřeba návrat zpět (levé tlačítko) a nové spuštění. To že se „sleduje“ nakonec poznáte i ze stopek co běží. Dá se použít i levé tlačítko pro návrat na „hlavní stránku“, tedy do hodinek odkud můžete vyvolat menu nebo se vrátit k aktivitě. Jsem si dost jist, že u tohoto budete chvíli skřípat zuby, ale po čase se to prostě naučíte.

Připravte se na to, že se Bluetooth spojení s telefonem bude zcela náhodně rozpadat a nespojí se, dokud v telefonu nevstoupíte do nastavení Bluetooth. Je to trochu otravné, ale naštěstí to nemá žádný zásadní vliv na chod hodinek jako takových. Jedině v tom, že se prostě nesynchronizují aktivity a nechodí upozornění.

Právě synchronizace je samozřejmě klíčová, tyhle hodinky potřebují bluetooth, aby se vaše aktivita/aktivity přenesly do mobilního telefonu (aplikace) a poté do vašeho profilu u Garminu. A poté do případně připojené Stravy. Hodinky samotné nemají žádné „datové“ připojení, neumí WiFi, neumí mobilní Internet. Aplikace v mobilu (Garmin Connect) si klasiky přidejte do výjimek z potlačování na pozadí a znepřístupnění GPS (viz Menší univerzální tipy pro využití fitness/sport trackerů či chytrých hodinek).

TIP: Pokud vyrazíte na aktivitu bez Garminu (třeba testujete jiné zařízení) a chcete mít v Garminu i tuto aktivitu, tak skvěle funguje export ze Stravy (či odjinud) a poté import na webu.

Měření chůze v podobě aktivity

Měření chůze má v tomto případě dvě varianty – Chůzi a Chůzi indoor. Je dost podstatné, abyste uvnitř budov používali onu „indoor“, protože čistá chůze je závislí na GPS. Má i tu nevhodnou vlastnost, že musíte aktivitu stopnout pokud třeba nastoupíte do tramvaje – abych pravdu řekl, očekával bych trochu inteligence, ale ta bohužel není. Počítá to pořád vzdálenost podle GPS, a ačkoliv to nemá kroky, tak stále počítá a počítá.

Totéž se stane uvnitř budovy, klasická chůze bere z neustále se marně snažící GPS pozici a poskakuje z místa na místo – takže vám sice možná budou sedět kroky, ale rozhodně vám to nespočítá správně vzdálenost. Dost podstatné na volbě indoor je i to, že pokud budete uvnitř budovy používat GPS, tak se hodiny vybíjí podstatně rychleji (logické, to není vada).

TIP: Prostě opravdu hlídejte, kdy máte měření aktivity stopnout  a kdy opět zapnout. Ono tohle v zásadě platí třeba i když používáte Strava, protože ta má velké problémy s přesunem metrem – bez stopnutí vám prostě započítá celý přesun přímo čarou z bodu nástupu do výstupu jako součást aktivity.

Automatické měření chůze

garmin-vivoactive-hr-2.jpgMěřit chůzi nemusíte jako aktivitu, tyhle hodinky tak jak je to běžné měří chůzi a vystoupaná patra automaticky vždy když je nosíte.

Nemusíte nic zapínat ani aktivovat, Garmin hodinky vám bude měřit počty kroků, tep i vystoupaná patra (Jak fitness/sport trackery měří vystoupaná patra?).

Můžete si nastavit i denní cil, budete vždy vědět jak daleko jste a dozvíte se i v okamžiku dosažení. V tomto případě se nepoužívá GPS a funguje to samo. Nečekejte od toho velkou přesnost, kroky se prostě měří podle otřesů a detekce pohybu, vzdálenost to vůbec neřeší (což je správně).

Nepoužívání GPS znamená, že tohle bude velmi šetrné na baterii. A protože to není aktivita, tak se to nijak nepřenáší do dalších připojených aplikací, ale ve vašem profilu u Garminů to budete mít zaznamenané.

Měření jízdy na kole

Tady musím říci, že na tohle to funguje opravdu dobře. Po čtyřech hodinách na kole to má (při používání GPS přímo) asi o 15 % baterie méně. Spolehlivě to funguje celou dobu, nemusíte na to myslet, kdykoliv se můžete podívat jak dlouho už jedete, kolik že je vlastně hodin (dost podstatné, když si máte dvě hodiny denně na kolo). Lze zastavit a znovu spustit. Není samozřejmě potřeba propojení s mobilem, ale pokud chcete aby vám hodinky ukazovaly upozornění a informovaly o volání, tak budete Bluetooth propojení muset mít aktivní.

2017-08-11 08_06_43-Garmin Connect.png

Pokud jsem na pár jízdách srovnával Stravu a Garmin, tak musím uznat, že v obou případech je měření polohy poměrně dost dobré, ale budou se lišit – stejně jako se bude lišit vzdálenost. Měřidlo na kole (snímá otočení předního kola) obecně udává více – (39.5 měřidlo, 39.2 km Strava v mobilu, 38.94 Garmin pro srovnání u jedné ze sobotních projížděk).

Displej pro venkovní prostředí vyhovuje perfektně, tedy za předpokladu, že nebudete jezdit večer. Ve tmě, či v příšeří, na něm moc vidět není. Nošení příjemné,. Velmi rychle jsem zapomněl, že vůbec něco na ruce mám (už roky nenosím hodinky, takže o to větší je to momentální nezvyk).

Obchod ConnectIQ

Malá odbočka od „měření“ k přizpůsobování vašich hodinek – Connect IQ je app store, aplikační obchod, kde si můžete pořizovat aplikace, vzhledy, widget a věci, které se říká „data fileds“, tedy určení toho jaká data se shromažďují a udržují, ale také jak se předkládají.

V Connect IQ je vše zadarmo, takže nic nebrání tomu, abyste zkoumali. Určitě si budete chtít nahrát nějaký jiný vzhled, něco jako skutečné hodinky, nebo něco velmi digitálního. V aplikacích lze najít různé zajímavosti, podle toho k čemu zrovna hodinky budete používat. Najdete tam třeba i dwMap pro doplnění map přímo do hodinek, lepší stopky Stopwatch ale třeba i SkyWatch  pro zaměřování noční oblohy.

2017-08-11 08_09_14-Connect IQ _ Garmin.png

Do hodinek se vám tohle dostane přes Garmin Express aplikaci v počítači poté, co připojíte hodinky přes USB. Nezapomeňte.

Měření spánku

Vívoactive HR neumí ručně spustit a ukončit spánek, jediné co můžete udělat je si nastavit hodiny ve kterých obvyklé spíte. Automatické spouštění je katastrofální, pochopitelně že bude počítat spánek i když nebudete mít hodinky na ruce (nepochopitelné, protože tohle musí poznat z absence tepu). Bude vám počítat spánek i když sedíte a koukáte na televizi. Co je ale podstatnější, vůbec není jisté, že nějaká noční data vytvoří.

Nastavení obvyklých hodin spánku je mimochodem dost podstatné, ztlumí to případné vibrace (časté odpojování Bluetooth by vás v noci budilo, ale tohle upozornění „na odpojení“ si určitě velmi rychle vypnete v nastavení) a zhasne displej, takže nebude rušit případné další spící/nespící členy rodiny.

Osobně bych otázku měření spánku u Vivoactive HR uzavřel tak, že s touhle funkčností budete často zápasit. Obyčejný Xiaomi Mi Band 2 tohle měří spolehlivěji. Byť, jak víme obecně, žádný náramek tohle nemůže opravdu měřit, viz Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?

Notifikace/upozornění z telefonu

Cenná a užitečná záležitost, na hodinkách se dozvíte, že vám přišla SMS, někdo volá či je něco nového (například) v mailu či na Facebooku (nebo jiných vybraných aplikacích). Vibrace a zpráva na displeji s základními informacemi – hned tedy víte kdo volá či co že to vlastně přišlo. Funguje to skvěle, pokud se (jako obvykle) nerozpadne Bluetooth spojení s telefonem. Což, jak už je zmíněno výše, se děje velmi často.

Co ještě dodat a hodnocení nakonec

Zapomeňte na to, že by to reálně počítalo spotřebu kalorií (viz Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?). Tohle si každé ze zařízení a aplikací bude měřit čistě podle svého a rozdíly budou zásadní. Opravdu zásadní.

2017-08-11 08_07_12-Garmin Connect.png

Problém se synchronizací se objevil jenom jednou (viz výše) za zhruba dva měsíce používání, takže je dobré vědět co s tím, ale asi to příliš není potřeba řešit.

Na Alza.cz tohle zařízení najdete jako Garmin vivoactive Optic a je dostupné ve dvou velikostech (L/XL) podle obvodu vaší ruky. Za 6000 až 6500 Kč koupíte něco co doporučím. Designové hodinky to nejsou, tam zkuste skutečné chytré hodinky, ale připravte se na ceny několikrát vyšší. Vedle výše popsaného to umí spoustu dalších aktivit – golf, plavání, lyžování. V mobilní aplikaci i na webu si můžete zadávat kolik vážíte.

Potěší opravdu dlouhá výdrž na baterie, včetně toho že při nepoužívání můžete počítat i s více než týdnem  (klasicky nejvíce požírá GPS a displej). Uváděna je vodotěsnost 50 m, další dobré plus.

Tady jednoznačně plné hodnocení 5/5. A prozatím jistota, že s tímhle sport testerem budu opravdu rád na kole jezdit.

Nezapomeňte na zdejší speciál Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl. Najdete v něm všechny tipy a triky týkající se sportovních hodinek, náramků, aplikací a s tím souvisejících věcí.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky