@365tipu

TIP#838: Menší univerzální tipy pro využití fitness/sport trackerů či chytrých hodinek

Kolekce kratších univerzálních tipů týkající se sport trackerů, fitness náramků, chytrých hodinek a vůbec podobných zařízení. Vydávat je jednotlivě smysl nedává. Navíc je dost jisté, že další krátké tipy se ještě objeví.

Je nutné mít vaše fitness zařízení stále spojené s mobilním telefonem?

Velmi málokdy je něco takové nutné. Pokud se obáváte o výdrž baterie telefonu, tak můžete Bluetooth klidně vypínat. Vliv by to ale mít nemělo, Bluetooth má zanedbatelnou spotřebu. Prakticky všechna fitness zařízení/nositelná elektronika používá Bluetooth pro synchronizaci – ale to můžete dělat třeba jednou denně (a klidně i jednou za pár dní). Odpojení od telefonu vám pochopitelně znemožní přijímat upozornění či ovládat hudbu. Máte-li zařízení co využívá GPS z telefonu, ta propojení je nutné, ale taková zařízení moc praktická nejsou – to už můžete rovnou používat telefon s nějakou aplikací jako je Strava/Runkeeper/atd.

Je možné fitness zařízení spárovat s více mobilními zařízeními?

Velmi málokdy, pokud budete chtít fitness zařízení připojit k jinému zařízení, tak navíc většinou bude nutné ho odpojit od původního zařízení (od původní mobilní aplikace). Mít ho spárované se dvěma zařízeními současně fungovat nebude.

800-fitbit-surge-3.jpg
Fitbit Surge. Setkáte se s ním v recenzi.

Potíže s párováním?

Vypnout a zapnout, to platí jak pro mobil, tak pro váš náramek či hodiny. Pak zkusit párovat znovu. Dejte si pozor, aby zařízení nebylo spárované někde jinde. A na co si hodně dejte pozor, při párování zkuste vypnout Bluetooth u další zařízení – prostě pokud máte mobilní telefon, ke kterému chcete připojit Garmin VivoActive HR, a zároveň iPad, tak nechte zapnuté Bluetooth jenom v tom telefonu.

Nezapomeňte, že většinou se páruje ve příslušné mobilní aplikací, nikoliv přímo v telefonu,  kde běžně párujete sluchátka a některá další zařízení.

Má praktická zkušenost? Xiaomi Mi Band 2 a Fitbit Surge mají Bluetooth bez problémů. Garmin Vivoactive HR neustálé problém – rozpadá se spojení, nepřipojí se dokud ve mobilu nevypnete a nezapnete Bluetooth.

TIP: V Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? zjistíte, že pokud válčíte s připojením Bluetooth zařízení, tak za to vlastně nemůžete. A v Co je to Bluetooth LE, BLE, Bluetooth Low Energy, Bluetooth Smart, Bluetooth 5)? se dozvíte, že vlastně existuje ještě jiné Bluetooth.

Potíže se synchronizací?

Tady platí totéž, co v předchozím – pokud máte potíže se synchronizací, tak nenechávejte poblíž zapnuté Bluetooth v dalších zařízeních. Občas pomáhá staré dobré „vypnout/zapnout“, tedy zkusit vypnout a zapnout na telefonu Bluetooth, případně totéž udělat na vašem zařízení.

800-garmin-vivoactive-hr.jpg
Garmin Vívoactive HR. S tím se také setkáte v receni

Naučte se, jak restartovat zařízení.

Skoro každé z těchto zařízení má nějakou kombinaci tlačítek pro restart – hodí se když prostě hodinky přestanou fungovat, můžete ji využít když něco nefunguje (ale to ne vždy pomůže). Garmin Vivoactive HR má například dlouho podržení obou tlačítka. Fitbit Surge levé a pravé dolní, také delší držení.

Nezapomeňte mobilní aplikací dát do výjimek z úsporných opatření

Už v Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole je zmínka o tom, že pokud chcete aby vám mobilní aplikace měřila vaše aktivity, tak ji na některých telefonech musíte dát do výjimek z úsporných opatření – řici telefonu, že ji nemá zastavovat a také že ji má umožnit přístup k GPS i když je na pozadí. Pár měsíců zkušenosti se Strava navíc ukazují, že je rozhodně lepší, pokud ji ponecháte „na displeji“, tedy běžící „na popředí“.

800-xiaomi-mi-band-2-image.jpg
Xiaomi Mi Band 2. Viz Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2?

Jak můžete šetřit baterii ve vašem zařízení?

Tradičně platí, že nejvíce bude spotřebovávat aktivní GPS, následovat bude displej a případné vibrace. Takže pokud můžete omezit jas/podsvícení, udělejte to. Stejně jako pamatujte, že čím více upozornění z mobilu vám bude zařízení předávat, tím více spotřebuje energie. A čím méně ho při aktivitě budete používat (ve smyslu ovládání), tak tím déle vydrží. Nepotřebujete-li propojení s telefonem, můžete vypnout Bluetooth, ale tady žádnou velkou úsporu neočekávejte.

Kde se ruší párování Garminu/Fitbitu (atd) na Stravu?

Máte-li aplikace v mobilu od Garminu či Fitbitu, tak je můžete napojit na Stravu. Po dokončení aktivity se vám do Stravy nahrají její kompletní data a nemusíte tak Stravu používat na mobilu.

x-2017-07-28 11.38.17.png

Pokud chcete spojení zrušit, tak se to dělá ve Stravě v Nastavení. Ne v aplikací od Garminu či Fitbitu.

Poznámka: Párovat (propojit) má smysl jen v okamžiku, kdy nechcete používat Stravu, ale pouze ono zařízení. Jinak vám bude ve Stravě končit každá aktivita dvakrát.

TIP: Tento tip shrnující různorodé měnší tipy patří do letního speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl. Jak běhat či jíst vás nenaučí, ale jak fungují různorodá zařízení a aplikace s pohybem a zdravím souvisejícím se tam dozvíte.

PS: Obrázek v záhlaví je vlastně asi kompletní řada všech zařízení od Fitbitu. Dobré jako ilustrace různorodých provedení.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky