@365tipu

TIP#870: Jaký je náramek Fitbit Charge 2?

Fitbit Surge bychom tu už v praktické recenzi měli (viz Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge?) a bude tak možné i trochu srovnávat. Charge 2 je víceméně poslední aktuální model náramku pro sledování pohybových aktivit. Není vybaven GPS (což Surge je) a hodí se tedy buď pro běžné celodenní sledování kolik toho ujdete, jak se vám spí (a tak podobně). Nebo ve spojení s nějakou aplikací na mobilu (Strava například) pro aktivity co potřebují záznam trasy.

První dojmy a základní informace

fitbit-charge-2-simple.b-cssdisabled-png.h89a568a7dfdc8c72dde1540c260a01f7.pngPovedené balení, velmi povedené sympatické provedení, ve dvou velikostech (Small/Large) a v několika barvách (mrkněte na Fitbit Charge 2 na Alza.cz, pásky jsou výměnné a samostatně koupitelné).

Zajímavě řešené nabíjení – USB kabel má na druhé straně „kleštičky“, které se velmi snadno nasadí na náramek. A také velmi snadno sundají.

Používat budete stejnou aplikaci pro Android/iOS jako u jiných zařízení od Fitbitu, Bluetooth spárování zcela bez problémů – spojí se, na displeji poskytne číslo, přepíšete do aplikace. Stejně tak můžete používat aplikaci pro Windows, která si s náramkem bude povídat přes klasické USB a pokud bude mít váš počítač Bluetooth, tak i tudy.

Po prvním spárování dorazí aktualizace, tady rozhodně doporučím, abyste buď náramek nechali nabít, nebo ho zapojili do USB. Pokud se vám stane, že aplikace bude stále „čekat na aktualizaci“, tak ji zabijte – aktualizace proběhla, jen se to nějak neumí rozhodnout zda pokračovat. Nabití je věc tak jedné hodiny, vydržet by náramek měl zhruba pět dní.

Propojení přes Bluetooth s mobilem vám umožní jednu z užitečných věcí, upozornění na volání, kalendářové události či došlé zprávy (v aplikaci lze vybrat na co má upozorňovat, ale neočekávejte, že půjde všechno, tohle nejsou chytré hodinky). Displej je dostatečně velký, takže toho umí zobrazit poněkud víc, než jenom „píp došla zpráva“.

Nechybí měření tepu, počítání kroků, vystoupaných pater (má výškoměr), odhad/výpočet překonané vzdálenosti, výpočet odhadu kalorické spotřeby. Pokud potřebujete varovat při přílišném sezení, tak vás  upozorní na nutnost pohybu (můžete si nastavit od kdy do kdy to dělá, ale ne jak často). Nechybí měření spánku, možnost nechat se budit vibracemi. Zajímavě vypadající funkčnost v podobě výuky správného dýchání funguje s využitím snímání tepové frekvence.

Informace z náramku můžete sledovat v mobilní aplikaci, v aplikaci ve Windows nebo na profilu na webu. Tradičně platí,že nastavování hodinek se děje v mobilní aplikaci nebo v aplikaci ve Windows.

Líbit se bude i možnost různého vzhledu informací na displeji, od tradiční podoby hodinek s rafičkami až po různorodé digitální  – nemůžete si ale navrhovat vlastní a není zde žádný aplikační obchod, ale na výběr jsou povedené podoby. Není k dispozici ani nic od třetích stran, Fitbit nemá otevřený ekosystém ani API.

fitbit-charge-2-clock_face.png

Absence GPS neznamená, že by v aktivitách nebylo možné běhat nebo jezdit na kole – Bike (kolo) a Run (běhání) tam najdete v podobě „Connected GPS“, informace se berou z mobilního telefonu se všemi nevýhodami tohoto řešení.

Nechybí ani sledování váhy, spotřeby tekutin a konzumace jídla. Ruční zadávání samozřejmě a co se jídla týče, tak to pro Česko moc použitelné nebude, databáze jídla a vše je poněkud cizí, k dispozici je jen pár velkých evropských zemí. Přitom Fitbit má v tomhle i poměrně hezké možnosti v podobě snímání čárového kódu

Fitbit umí připojení do Stravy, takže ani tady vám nic nebude bránit ve využití všech možností.

Nečekejte vodotěsnost – odolá dešti, potu a nějakému tomu pocákání, ale plavat s ním nemůžete. A sprchovat také ne.

Další praktické postřehy

Fitbit uvádí výdrž baterie pět dní, v praxi se setkáte s delší výdrží, sedm až deset dní není vůbec výjimečné . Těch deset ale za předpokladu, že budete náramek používat méně a většinu času bude ležet na stole (dodatek: Jiří Pavlík na Twitteru reagoval, že těch deset dní i při 24/7 používání) . Což stále není špatné, řada sport trackerů se poměrně dost vybíjí i při nepoužívání. Líbit se bude i velmi rychlé nabíjení, v řádu desítek minut.

Displej se vám rozsvítí když zvednete ruku nebo otočíte zápěstí, nebo když stisknete (jediné) tlačítko. Bohužel v nastavení chybí možnost „nechat svítit stále“ a viditelnost na slunci je špatná (OLED). Viditelnost v místnosti je naopak skvělá, přesně opačně, než to mají jiné sport trackery. Upravit jas svícení nejde.

Displej je dotykový ale pouze na poklepání, neumí swype ani „kliknutí“ na určitou věc, berte ho jako tlačítko. Ovládání se budete muset trochu naučit, displej navíc na dotek reaguje trochu zpomaleně a nejistě, ale je to věc zvyku. Klasické tlačítko vlevo slouží hlavně k spouštění aktivit – dlouhým stiskem. Poklepávání na displej znamená, že skrz různá data musíte procházet postupně, nejde se vracet zpět. Věc zvyku, ale také toho, že nesmíte spěchat.

Charge 2 je náramek, takže málo váží a na ruce o něm skoro nevíte. Na výběr jsou čtyři barvy a další pásky samostatně (včetně koženého, či více sportovních).

fitbit-charge-2-816137020060.jpg

Měření srdečního tepu a VO2 Max

Pochopitelně nechybí a je součástí každé spuštěné aktivity i průběžného celodenního sledování. Tohle má Fitbit zvládnuté z řady předchozích modelů, takže vše funkční. Shodné je to s měřením spánku, ale k tomu klasicky viz Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?

Novinkou je funkčnost označovaná jako VO2 Max – předpokládá, že opravdu budete náramek nosit, včetně spánku. Software tak zjistí váš profil co se tepu týče, vezme v úvahu další informace (ty musíte zadat, věk, výšku, váhu) a spojí s údaji o aktivitách. Výsledné skóre vám umožní se srovnávat s dalšími lidmi shodného věku, pohlaví.

Aktivity na kole

Fitbit je znám tím, že jsou poněkud posedlí běháním, takže i tady vám bude aplikace (v mobilu i počítači) přednostně vnucovat běhání a dostat se k aktivitám na kole je většinu poněkud složitější. Nic to ale nemění na tom, že jízdu na kole to měří dobře – trasa přes GPS v mobilu, srdeční frekvence, počítané kalorie i převýšení, prostě to co je zvykem.

Pozor na to, že se můžete setkat s tím, že vám v aktivitě nezaznamená celou trasu – tohle je nevýhoda „připojované GPS“ oproti vlastní. Případně viz Sport tracker/chytré hodinky s GPS nebo bez GPS?. Pokud chcete mít jistotu, že neztratíte žádnou trasu, tak vedle sledování Fitbitem prostě mějte puštěnou Stravu.

Měření kroků, pater

Stejně jako další zařízení i tady bude náramek celý den měřit kolik toho nachodíte, kolik pater vystoupáte, upozorňovat vás na dosažení cílů, stejně jako na to, že se příliš dlouho nehýbete. Funguje to stejně dobře jako všude jinde. Nebo chcete-li stejně zhruba jako všude jinde – kroky to občas započítá kde nemá, změna nadmořské výšky se může projevit jako vystoupaná patra. Nic z toho nevadí, tady nikdy nepotřebujete absolutní přesnost a u jiných modelů i jiných značek to je stejné.

Sociální funkčnost, web, přátelé atd.

Fitbit má webovou podobu (vedle aplikace pro mobil a Windows), kde můžete zkoumat výkony, řešit co jste jedli a vypili, aktivity exportovat (bohužel není možný import) a spravovat profil – tohle všechno je společné pro všechna zařízení od Fitbitu. Proto platí stále  i to, že chybí možnosti sdílet aktivity na sociální sítě, tak jak je to možné třeba u Stravy a jiných zařízení.  

Upozornění na dění na mobilu. buzení

Pokud se vám podaří udržet propojení přes Bluetooth (nenarazil jsem na žádné zásadní problémy), tak vás bude náramek upozorňovat na příchozí hovory, příchozí zprávy (musíte si vybrat z jaké aplikace), kalendářové událost a můžete ho používat jako budík. Trochu otravné je, že při každém novém nastavování upozornění budete muset vypnout a zapnout povolení upozornění v Nastavení teleofonu, neznámo proč si to aplikace dlouhodobě nepamatuje/nezjistí, že už je povoleno. Displej je malý, takže nečekejte, že vám zprostředkuje něco jako kompletní text oznámení.

Závěr?

Pro komentáře k aplikaci a s ní spojenou funkčností se případně podívejte na Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge? (shodná aplikace, jak na mobilu, počítači, tak na webu). Co se samotného náramku týče, tak zcela určitě líbí, byť osobně bych dával přednost něčemu vybavenému GPS. Sympatická je velikost i váha, dobře drží spojení přes Bluetooth, pozor ale na absenci IP67, do sprchy, do bazénu ani do velkého deště tohle brát nemůžete.

Zjistit více informací, včetně příslušenství, můžete na www.fitbit.com, ke koupit třeba na Alza.cz přes Fitbit Charge 2 – nezapomeňte koupit správnou velikost podle obvodu zápěstí a na výběr je tam i množství různých řemínků.

Chcete-li, jako obvykle, klasické hodnocení, tak 4/5. Ne snad, že by tady bylo něco citelně špatně, ale možnostmi to na prozatím nejlépe hodnocený Garmin Vivoactive HR nemá, tam najdete otevřenost, aplikační obchod, více ciferníků (a samozřejmě GPS, ale to pro srovnání není podstatné) a je v zásadě ve stejné cenové kategorii. Plných 5/5 mimochodem získal i Xiaomi Mi Band 2, ale ten je v jiné kategorii cenové i schopnostmi, s Charge 2 nejde srovnávat.

Chcete-li od Fitbitu spíše chytré hodiny, tak mrkněte do Fitbit Ionic. Nástup Fitbitu do světa chytrých hodinek určený pro pohyb a sportování (recenze)

TIP: Tento tip a recenze zároveň míří do speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky