@365tipu

Fitbit Ionic. Nástup Fitbitu do světa chytrých hodinek určený pro pohyb a sportování (recenze)

Tohle byl dlouho očekávaný model od Fitbitu, skutečné chytré hodinky se všemi obvyklými věcmi, které k chytrým hodinkám patří, zejména obchodem s aplikacemi a větší možností přizpůsobení. Na konci roku 2017 se konečně stalo to, uvedl Fitbit model Ionic. Můžete ho mít ve čtyřech provedeních za cenu mírně přes 7 000 Kč (zkuste Fitbit Ionic na Alza.cz).

První dojmy a zprovoznění

Fitbit se o malý kousek vylepšil v už tak dobrém provedení balení a je tu jedna novinka, v balení s hodinkami je malý i větší pásek, takže odpadá nutnost řešit, jakou „velikost“ hodinek si budete chtít koupit. Plyne z toho i to, že pásky jsou výměnné a můžete si kupovat další, takové jaké více vyhovují vašemu vkusu.

Další zásadní vylepšení je nabíjecí kabel, má magnetický konektor, hodně milá změna a výhoda oproti konkurenci. Protože ale jde o hodinky, tak nikoliv klasický USB konektor. Měli byste vědět i to, že ač jde o „USB“ kabel, tak do počítače prostě Ionic jako úložiště nepřipojíte, kabel slouží jenom k nabíjení.

Prvotní zprovoznění je klasické, hodinky po zapnutí navedou na www.fitbit.com/setup, stáhnete si mobilní aplikaci, spustíte, přihlásíte se či si založíte účet a přidáte zařízení. Vaše hodinky bude aplikace hledat přes Bluetooth, nemusíte nic dělat, nic párovat, po nalezení vám na displeji řekne čtyři číslice, které opíšete do mobilu. Většinou se spojí bez problémů, občas to zlobí, což je průvodní jev většiny zařízení připojovaných přes Bluetooth. Občas prostě stačí se ze zdánlivě stále probíhajícího spojování prostě vrátit zpět a zjistíte, že hodinky jsou připojené.

Po připojení nezapomeňte na nutnost aktualizovat firmware – nově to jde i přes WiFi (což bude určitě rychlejší než přes Bluetooh). V mobilu vyberete na jakou WiFi se mají hodinky připojit, zadáte heslo a doufejte, že se připojí. Dejte si pozor na zadání správného hesla, pokud ho spletete, tak musíte síť „zapomenout“ a přidat s heslem znovu.  Samotná aktualizace bude trvat více než deset minut, takže nikam nespěchejte – na displeji hodinek se bude postupně ukazovat modrá plocha, v mobilní aplikaci také bude ukazatel postupu.

Aktivovat si WiFi je dobrý nápad, některé aplikace či ciferníky jsou poměrně velké. Nezapomeňte, že umí jenom 2.4 GHz.

V Nastavení si pak ještě můžete zpřesnit upozornění, které vám hodinky budou ukazovat z mobilu, nastavit takové ty drobnosti jako časové pásmo – opět platí, že některé věci se dají nastavovat přímo v hodinkách, některé jenom v aplikaci.

2018-05-17 14_39_13-Fitbit - Activities - Bike
Fitbit na webu

TIP: K těmto hodinkám Fitbit nabízí zcela nová sluchátka, hodně povedená. Recenze je v Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze)

První dny užívání

Fitbit Ionic má opravdu povedený displej, barevný, dobře čitelný, jak venku, na slunci, tak v místnostech  Pokud si nevypnete automatickou aktivaci, tak stačí otočení rukou a informace se zobrazí.

Upozornění z mobilu jsou tradičně ne zcela spolehlivá záležitost. Někdy chodí skvěle, někdy vůbec. Bez ohledu na to, že se hodinky třeba právě synchronizují. Tohle je ale tak trochu vlastnost i předchozích zařízení od Fitbitu, ale i zařízení od jiných výrobců.

Ovládání je jednoduché, tři tlačítka mají jasné funkce a rozhraní na ně navíc dobře upozorňuje, výběr aktivit doprovázejí obrázky pro lepší pochopení, byť opět budete mít dilema, že některé druhy aktivit (třeba indoor bike) tam prostě nejsou a ani nejdou aktivovat – pokud některé aktivity nikdy nebudete dělat (třeba plavání), tak je dobré  v Nastavení v mobilu tyto aktivity odstranit, ať zbytečně nepřekážejí.

Pulz měří klasicky dobře, kroky, chůze do schodů taktéž – vše probíhá automaticky, prostě hodinky nosíte a vše se zaznamenává. Koncept co už známe z předchozích modelů i zařízení jiných výrobců. Spolehlivé je i GPS, tady je dost vidět, že Fitbit neriskuje a to co zvládl u všech předchozích modelů úspěšně uplatňuje i zde.

2018-05-17 14_39_25-Fitbit - Activities - Bike.png

Trochu zvyku bude potřebovat řemínek, možná se bude chovat vstřícněji až se trochu „ochodí“, ale konec řemínku se musí zacvaknout do otvorů v pásku a není to zdaleka jednoduché – řešení od Garminu s zasunutím pod „pojistku“ je lepší. Výměna řemínků je nicméně velmi snadná, jen si dejte pozor, abyste ho opravdu dobře zasunuli zpět – zkuste ověřit tahem.

Aplikace i ciferníky jsou milé zpestření, byť ne zcela bez chyby (o tom dále). Co chybí je nějaký „žebříček popularity/hodnocení“. Není zcela jisté, že to co si zrovna vyberete bude dostatečně dobré.

Časem snad přestane v aplikaci při zapnuté automatické synchronizaci každých pár desítek sekund vyskakovat upozornění, že synchronizace právě probíhá. Naštěstí upozornění v mobilu od Fitbit appky nepotřebujete, takže tohle můžete vyřešit prostě potlačením.

TIP: Starší pohledy na zařízení od Fitbitu najdete v Jaký je náramek Fitbit Charge 2? a Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge?

Aplikace

2018-05-17 14.45.26.pngNa tohle se čekalo poměrně dlouho – aplikační obchod od Fitbitu, místo kde si můžete opatřit další (zdarma i placeně dostupné) aplikace. Dočkali jsme se, ale je to prozatím příliš krátká doba – k nalezení je několik desítek aplikací. Základní od Fitbitu a pak nějaké z dalších zdrojů. Instalovat je musíte z mobilu, přímo v hodinkách to nejde.

Je mezi nimi integrace s IFTTT (Switchr), Strava, kalkulačka, zpravodajské zdroje, počasí, peněženka včetně placení hodinkami, pár jednoduchých her, nalezení vašeho auto, propojení na Kalendář Google, klasický kalendář (u kterého netuším zda a jak vůbec funguje),  ovládání Philips Hue žárovek, stopky, svítilna, propojení na Flipboard, Google Mapy (nejsou moc prakticky použitelné). První z aktualizací operačního systému hodinek přinesla podporu pro Dezeer.

U aplikací nezbývá než doufat, že se Ionic (ale i další pozdější modely) rozšíří a tím i zájem vytvářet další aplikace – možnosti to evidentně má velmi podobné Garminu, kde aplikací je podstatně více. Hodit se bude i lepší zpracování, protože většina aplikací od jiných autorů je ve velmi základním provedení.

S čím se nejspíš setkáte je občasná nemožnost nainstalovat aplikaci (další pokus většinou projde) ale také tím, že odstraněná aplikace bude v hodinkách zůstávat – tady buď trpělivě čekejte, že některá z příštích synchronizací pomůže, nebo zkuste aplikací Fitbit v počítači a synchronizaci přes počítač. Instalace a odinstalace aplikací se dělá na mobilu.

Zajímavé je, že můžete měnit pořadí aplikaci na displeji hodinek (stačí podržet a přetáhnout), ale nemůžete je nějak více logicky rozdělit mezi jednotlivé plochy.

Ciferniky

2018-05-17 14.45.01.pngIonic jsou (nebo by měly být) více hodinky, než fitness tracker a odpovídá tomu i to, že můžete mít podstatně více ciferníků (faces), než je tomu zvykem u běžných fitness trackerů tvářících se jako hodinky. Analogové, digitální, futuristické, poskytující maximum množství informací i zcela šílených.

Vybrat se vám určitě podaří, byť i tady platí, že vše je pár měsíců staré, takže některé z nich potřebují nějaké to doladění a vylepšení.

Nezapomeňte, že po instalaci ještě u některých můžete vybírat barevnost. Budete-li se chtít pobavit, tak zkuste některé ciferníky s virtuálními zvířátky.

Stejně jako u aplikací i tady se občas budete setkávat s „install failed“ a čas od času ještě s podivnějším „clock error“ přímo na hodinkách – tahle chyba bude znamenat, že nebudete mít na hodinkách žádný ciferník. Většinou pomůže znovu vybrat na mobilu Faces a odpovědět na dotaz o pokračování v nedokončené instalaci.

Vlastní ciferníky nijak snadno mít nemůžete (míněno takové, které si kompletně sestavíte sami) – byť když si najdete dokumentaci, API a vše potřebné, tak je dost jisté, že se je můžete naučit vytvářet, stejně jako aplikace.

Hudba

Ionic umožňuje využít 2.5 GB paměti pro nahrání hudby (až 300 skladeb). Má to ale nejeden háček, musíte nahrávat přes Fitbit aplikaci pro počítač, podporovány jsou jenom playlisty z iTunes a Windows Media Player.

To nejpodivnější omezení je, že musíte mít počítač vybavený WiFi a připojení na stejnou síť jako vaše hodinky.  Bohužel, nestačí že počítač je v té samé sítí, trvá to na tom, že je té samé WiFi síť (mohlo by pomoci zadat IP adresu hodinek). Bohužel není možné přenést přes aplikaci v mobilním telefonu. Nelze ani připojit k počítači přes USB a přenést přímo.

Ke všemu tomu je ještě navíc opravdu nutné vytvářet playlisty ve WMP/iTunes, protože do Fitbit aplikace v počítači prostě nejde jen tak drag&drop odložit soubory, které chcete na hodinkách mít.

Běžné také je, že se Fitbit Ionic rozhodně odpojit od WiFi, takže mějte po ruce mobilní aplikaci, kde můžete připojení vyvolat (měl by se připojit v okamžiku kdy vyvoláte na hodinkách přenos hudby, ale není tomu tak). Což se, v ještě horším případě, běžně stane v průběhu přenosu. Následně k tomu patří problémy se znovu připojit. Připravte se i na to, že přenosy jsou velmi pomalé, pokud byste chtěli zaplnit jednorázově oněch 2.5 GB, tak spíš počítejte s několika hodinami (600 MB zhruba 50 a více minut).

Z mobilní aplikace je možné pouze vidět kolik místa je zabráno a všechnu hudbu smazat, žádné (alespoň) mazání po playlistech.

Tohle celé bude potřebovat ještě dost zásadní změny aby se to dalo jednoduše používat. A pokud snad pochybujete, tak třeba viz Transferring Personal Music to Ionic, jeden z řady návodů od uživatelů, jak překonávat zásadní úskali tak obyčejné věci, jako je nahrání hudby. V tomto návodu samozřejmě vynechte to, že při každém přenosu byste měli restartovat počítač, telefon i hodinky – to naštěstí nebude v 99 případech ze 100 nutné.

POZNÁMKA: Když už se vám tu hudbu ale do hodinek podaří dostat, tak to funguje perfektně.

Hodit se bude

Restart hodinek je levé tlačitko + pravé dolní a delší dobu podržet. Připadně je to dostupné i v Nastavení -> About -> Shutdown. Tam najdete i další podstatnou maličkost, Factory Reset.

Wi-Fi sítí můžete pro hodinky přidat víc, přepínání mezi nimi ale jedině přes mobilní aplikaci, na hodinkách přímo nikoliv. Možnost zjistit zda je WiFi aktivní najdete v Nastavení -> About, ale jméno sítě tam není, pouze IP adresa.

Vybíravost na Bluetooth může znamenat, že se prostě (například) s Xiaomi Note 4 bude velmi obtížně domlouvat. Řešením v mém případě bylo použít iPad, tam se domlouvá velmi snadno.

Hodnocení? 4/5

Tohle je opravdu těžké, protože Ionic jsou vlasně dvě zařízení, velmi povedený sporttracker, kde se blíží k 5/5. Ale také ještě ne zcela dotažené chytré hodinky, kde bych dal spíš 3/5.

To co se nelíbí je, že dostat do hodinek hudbu je nesmírně obtížné. Zůstávají i obvyklé problémy s Bluetooth a synchronizací (ale to víme, že je poměrně běžný problém prostě proto, že je to bluetooth, ostatně viz Proč je Bluetooth tak nespolehlivé?).

2018-05-17 14.49.06.pngU spottrackeru chybí možnost se víc dozvědět o aktivitách (Ionic nemá paměť na aktivity), musíte se na ni jít podívat do mobilu. A tam pro změnu zůstávají věci známé i z předchozích modelů, občas to neukáže v mobilu kus trasy ačkoliv ji to zaznamenalo celou a na webu ji celou uvidíte (a v mobilu v detailech se možná nakonec také objeví. A neuškodilo by, kdyby se někdo věnoval uživatelské přívětivosti.

  • Nemožnost připojit k počítači přes USB, nutné aby měl WiFi

To co se libí je magnetický konektor pro nabíjeni, dobré zpracování, snadné ovládání, stále se zlepšující mobilní aplikace i nové verze operačního systému. Skvělé je samozřejmě i to, že mají vlastní GPS, takže je můžete použít i bez mobilního telefonu. No a samozřejmě ještě :

  • Vodotěsnost, ale bez toho si nic nepořizujte
  • Lehké
  • Dotyková obrazovka + velmi dobře čitelná
  • Čtyři až pět dní na nabití, méně při intenzivním cvičení
  • Výdrž 10 hodin při používání GPS

Kde a za kolik koupit

Koupit můžete (třeba) na Alza.cz ve čtyřech různých provedeních – tři lišící se jen barvou jsou za 7 199 Kč (květen 2018), značkové Adidas Edition si budete muset připlatit. Najdete přes Fitbit Ionic

TIP: V zdejším Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl najdete řadu tipů týkající se fitness trackerů a tak vůbec. Hodit se mohou Recenze a praktické zkušenosti

PS: Fitbit mezitím přišel s dalšími chytrými hodinkami Fitbit Versa – jsou zhruba od dva tisíce levnější,  Podle popisu to je totéž co Ionic (jiný displej), ale je tam jeden zásadní nedostatek, nemají vlastní GPS.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky