@365tipu

TIP#851: Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge?

Fitbit Surge má pár zajímavých technických vychytávek. Především nemá žádnou kolíbku do které by se nasazoval, USB kabel má na druhém konci specifický konektor, který jde zasunout do spodní částky hodinek. Zajímavé řešení, kde si musíte trochu dávat pozor na to, aby vám to nevypadlo. Budete to potřebovat, protože než začnete Surge nastavovat a připojovat, musíte ho nechat nabít – nebude-li dost nabitý, nepodaří se vám ani připojit a aktualizovat.

Druhá zajímavost je USB bezdrátový přijímač/vysílač. Takový ten co jste na něj zvyklí u bezdrátových klávesnic, případně když si do klasického počítače chcete přidat Bluetooth. Nečekejte ale, že se to po použití v počítači bude chovat jako Bluetooth dongle.

Třetí zajímavostí může být i to, že vám hodinky samy napoprvé řeknou, že máte jít na fitbit.com/start – tam vám to nabídne jak mobilní aplikace (iOS, Android), tak Windows 10 aplikaci. Ta se může hodit, protože jak už to tak u všech zařízení tohoto druhu bývá, bude vás čekat založení účtu, nastavení vašich „parametrů“ (výška, váha, věk, atd) a samozřejmě aktualizace software v hodinkách. Nutno dodat, že právě aktualizace se poněkud nedařila při připojení přes USB port (pomohlo až použití bezdrátového dongle). Stejně jako se nedařilo náramek vůbec detekovat, pokud jsem ho připojoval do externího USB hubu.

TIP: Pokud byste někdy potřebovali Surge restartovat, tak Home + Select (levý a dolní pravý) držet 10-15 sekund. Poté co se vypne displej, počkat tak 10 sekund a pomocí Home znovu zapnout.

Po propojení a aktualizaci si nezapomeňte projít Nastavení – ať vám týden začíná v pondělí a máte tam správné evropské jednotky a další drobnosti. Včetně nastavení soukromí vašeho profilu. Poněkud originální nápad u Fitbit Surge je ten, že na hodinkách nenajdete některé z aktivit – například ani Bike – a musíte si v Nastavení (hledejte Excercise Shortcuts) najít možnost zapnutí „skrytých“ aktivit. Až tam budete, tak si zapněte vedle Bike třeba i Walk (a případně cokoliv dalšího co budete dělat a není zapnuté). Ale pozor, k dispozici můžete mít pouze sedm aktivit, takže něco budete asi muset zrušit. Nezapomeňte, že změny musíte dostat do hodinek, tedy synchronizovat.

800-fitbit-surge-3

Nošení a použití

Musím říci, že Fitbit Surge se nosí lépe než Garmin Vívoactive HR, ale tohle může být čistě subjektivní. Každopádně ani v jednom případě nelze mít výhrady. Displej od Surge je venku dobře vidět, v místnosti nebo večer trochu chybí nějaké to silnější podsvětlení, ale tohle je poměrně častý problém většiny sporttrackerů – snaží se šetřit baterii a displej je první zásadní místo kde šetřit.

Samotné používání je snadné, spánek to rozhodně sleduje hned a bez problémů (a vrátím se k tomu později), pokud si přidáte Bike, tak můžete měřit i jízdu na kole. Trochu déle trvá první nalezení GPS, ale pak už vše prostě funguje. Jedete, měří, na displeji si můžete vybírat co ukazuje (neznámo proč jediné co neukazuje je aktuální rychlost, což by mohl). Po ukončení jízdy po pár stisknutích aktivitu uzavřete, po synchronizací ji poměrně hůře najdete v mobilní aplikaci a poměrně snadno na webu.

Co bude chybět je sdílení aktivit na sociální sítě, neumí to sdílet odkazem na aktivitu (byť na webu si nastavujete soukromí až na úroveň věci dostupných veřejně) a jediné co nasdílí je vytvořený obrázek – bez mapy, bez užitečných informací. Ve fórech podpory je tohle časté téma, nezbývá než doufat, že na tomhle Fitbit zapracuje. Po zkoumání webu najdete, že váš profil může mít veřejnou adresu, ale ani to vám moc nepomůže, jakkoliv každá aktivita má unikátní URI, nejde ji vidět bez přihlášení. Ani to nejde nijak nastavit.

Při používání GPS se samozřejmě Surge vybíjí rychleji než při provozu bez sledování polohy, takže zkuste dbát na to, abyste vyráželi plně nabití. Dobrá zpráva je, že plné nabití je poměrně rychlé, stačí nějaká ta hodinka, onen zvláštní proprietární konektor na spodní straně se navíc lehce zapojuje.

Mobilní web i aplikace jsou povedené, byť i tady platí to co tradičně všude – musíte se to naučit používat, prozkoumat, zjistit kde se co schovává a jak se k čemu dostat. Občas funguje swipe, občas klepnutí, občas musíte něco přepínat. Žádné „standardní“ chování nečekejte, tady si to každý (Fitbit, Garmin, Xiaomi a další) dělají prostě podle svého.

Bluetooth spojení s mobilem drží velmi dobře, na rozdíl od Garmin Vívoactive HR, kde je to poměrně dost zásadní problém.

Některé zvláštnosti a postřehy

2017-08-03 07.38.49.pngZelené světlo co měří tep (na spodní části hodinek) se sice dá nastavit na Auto = mělo by poznat, že na sobě nemáte hodinky a přestat blikat, ale moc to platné není. Hodinky mají ve zvyku začít náhodně dlouhé hodiny blikat. V Nastavení můžete tohle vyřešit přepnutím na OFF a později se vrátit k ON nebo Auto. Nic zásadního.

Vypnutí a restart je přes levé + pravé dolní tlačítko, alespoň deset-15 sekund, do doby potemnění/zhasnutí displeje. Pak počkat a pravým zapnout. Blikajícího zeleného vás to mimochodem nezbaví.  Jedině „OFF“ v Nastavení.

Protože si jízdu na kole (Bike) musíte dodatečně „přidat“, tak nepočítejte s tím, že se objeví na hodinkách – jsou striktně orientované na běháni/chůzi a nějaké to cvičení. Tady je opět nutné doufat, že Fitbit poněkud zmoudří a tohle doplní, třeba už jenom pro to, že ježdění na kole měří a sleduje opravdu dobře.

V Notifikacích k vašemu účtu (dostupné ideálně na webu) je zapnuta řada věcí, které vám budou chodit mailem – myslím, že většina je potřeba vypnout. Podobně jako některé co vám budou chodit na mobil.

Mimochodem, Fitbit neumí na první dobrou automatický/ručně export/napojení do Strava. Musíte přijít na to, že na strava.fitbit.com to propojení můžete uskutečnit. To propojení je poněkud oboustranné, takže až to budete dělat, tak si to projděte. Do Stravy mimochodem neprojde nic co nemá GPS, trochu zvláštní, protože z Garminu projde i „indoor walk“. Pokud budete hledat kde to odpojit, tak na www.strava.com v Nastavení účtu a v My Apps.

Nečekejte tak široké možnost přizpůsobení jako u Garmin Vivoactive HR – vzhled hodinek má například jenom čtyři možnost. Není možné si do Surge nahrávat další aplikace. Pokud si něco nastavíte v Surge, tak vám to později mobilní aplikace přepíše (takže nastavujte přimárně v mobilní aplikaci).

Celodenní měření a chůze

Fitbit Surge můžete klasicky nosit 24/7. Tak nějak se s tím počítá, že vám v noci bude měřit spánek (viz Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?) a přes den kroky, vystoupaná patra a tep. A počítat kolik kilometrů to asi tak mohlo být, kolik kalorií jste spálili. Můžete si pochopitelně i nastavit cíl, synchronizovat s mobilem průběžně nebo jenom někdy. Tady není používána GPS, takže mapičku vám to neudělá, ale také vám to nebude příliš vybíjet baterii.

Chůzi s GPS můžete měřit samostatně jako aktivitu/excersise – hodit se to může pokud vyrážíte na tůru a chcete mít i mapičku a další věc. Je to podobné měření aktivity v podobě jízdy na kole.

Měření jízdy na kole

2017-08-03 07.38.40.pngTady je to opět klasika zapnete si aktivitu/excercise, využívá se GPS, takže se zaznamenává trasa, měří rychlost, výškoměr, sleduje poloha. Tohle všechno si hodinky pamatují, klidně i několik dní, kdykoliv si to můžete přenést/synchronizovat do svého účtu u Fitbitu – ať už přes mobilní aplikaci nebo připojením k počítači.

Jako vše co používá GPS tak i tady platí, že to umí poměrně silně spotřebovávat baterii, ale na nějakých těch 6-8 hodin ježdění (a až týden bez použití GPS) asi dosáhnete bez problémů – tohle je problém všech chytrých hodinek/sport trackerů co mají GPS.  Bez GPS je výdrž někde mezi čtyřmi až sedmi dny.

Měření srdečního tepu

Pokud čekáte něco extrémně přesného, tak tudy cesta nevede. Optické měření má prostě svá omezení a zejména pokud se aktivně hýbete a potíte, tak zjistíte výkyvy – prostě to náhle měří nesmysl aby příště byla hodnota už normální. Nutno dodat, že tohle až tak nevadí, stačí s tím počítat a je to ojedinělé.

Upozornění/Notifikace z mobilu

Tady snad Fitbit také časem trochu zapracuje, protože upozornění je možné získat jenom z omezeného počtu aplikaci. Na displeji ale uvidíte dostatek informací, abyste věděli kdo volá nebo co přišlo. Pokud chcete něco víc, tak to asi bude chtít skutečné chytré hodinky. Nutno dodat, že Bluetooth spojení se Surge drží na rozdíl od Garmun Vivoactive HR.

TIP: Jaký je náramek Fitbit Charge 2?  vám ukáže, jaký je novější sportovní náramek od Fitbitu. Umí v zásadě totéž co Surge, ale nemá vlastní GPS:

Měření spánku a buzení

Funguje, to je nutné dodat. Neříkáte/nezapínáte spánek a neukončujete ho, využívá se měření tepu a pochopitelně změny polohy, takže to má všechny ty nedostatky, které tyto metody mají (Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?). Zkuste si pohrát s tím, jestli máte zapínat sensitive režim    – možná spíše ne.

Surge můžete využít i pro buzení pomocí vibrací. Což nebude rušit nikoho dalšího, kdo s vámi spí ve stejné místnosti. Líbit se budou širší možnosti nastavení budíků – nastavovat  musíte buď v mobilní aplikaci nebo na webu.

Co ještě dodat?

2017-08-03 07.38.55.pngSurge by mělo být vodě odolné dokonce do pěti atmosfér. Což by mělo znamenat, že sprchování, déšť a nějaké to běžné plavání by vadit nemělo.

Zahraniční recenze často zmiňuje, že je to skvělý sport tracker, ale že má špatný design. Osobně k tomu mohu dodat jen to, že se mi provedení líbí, víc než Garmin Vivoactive HR. Sice bych ocenil větší možnosti přizpůsobení, ale tohle je sport tracker, tady oceníte to, že to funguje aniž byste se o to museli nějak moc zajímat – což tady platí.

Něco co nenajdete běžně jinde je databáze jídla, kde se přiznám, že tohle jsem nezkoumal. Někdy později, protože tohle vypadá jako zajímavé téma – byť nečekejte nějaké databáze blížící se českým jídelním zvykům.

Mobilní aplikace je povedená (tedy alespoň ta pro Android, iPhone nemám), přizpůsobitelná a pokud se naučíte co kde je, tak i snadno použitelná. Nutno dodat, že přes Surge můžete ovládat hudbu v mobilu, něco co se může dost hodit. Ale také něco, pro co já osobně nemám využití – vlastně nikdy jsem mobil pro hudbu nepoužíval.

Nechybí stopky a odpočítávání.

fitbit-surge-ImgW.jpg

Závěr?

Chytré sportovní hodinky, které nejsou tak nastavitelné a rozšiřitelné jako Garmin Vivoactive HR, ale vadit to nebude. Dělají co mají, měří dobře polohu s pomocí vlastní GPS, mají slušný měřič tepu, výdrž baterie odpovídající tomu, že jde hlavně o sport tracker (a hlavně vybavený GPS).  Dobře použitelná mobilní aplikace i Windows 10 aplikace potěší. Trochu budou chybět nějaké ty sociální funkce mimo web/aplikaci Fitbitu. Tři barevná provedení také jednoznačně líbí, osobně zejména modrá

A tradičně, toužíte-li po hodnocení, tak 4/5. Ptáte-li se proč, tak protože přeci jenom 5/5 je spíše pro již zmíněný Garmin Vivoactive HR.  Ke koupi třeba viz Alza.cz a Fitbit Surge a Fitbit k nalezení na www.fitbit.com

Chytré hodinky od Fitbitu? Mrkněte do Fitbit Ionic. Nástup Fitbitu do světa chytrých hodinek určený pro pohyb a sportování (recenze)

TIP: Tento tip a recenze zároveň míří do speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky