@365tipu

TIP#825: Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?

Během krátké doby se dostaneme  k recenzím a tipům týkajících se něčeho trochu nikoliv příliš běžného pro @365tipů. Sportování, pohybu, ježdění na kole, běhání a životního stylu. Neděste se, všechno to bude stále stejně technologicky a uživatelsky zaměřené. A stejně jako vše ostatní, bude to podložené tím, že vše popisované je skutečně dlouhodobě a intenzivně používáno. Jako první tip z této poněkud specifické oblasti si nedokážu odpustit něco trochu zábavného. Měření spánku s pomocí náramků či hodinek.

Především, chytré hodinky/náramky spánek vlastně vůbec neměří. Dokáží měřit (omezeně a občas nepřesně) tep, který navíc měří jenom v předem daných intervalech, většinou poměrně dlouhých. A protože ho měří na zápěstí, tak nikdy nedokáže měřit tak dobře, jako kdyby to bylo měřené třeba senzory na hrudi. Ale budiž, zápěstní měření pomocí světla dokáže dávat uspokojivé výsledky.

xiaomi-mi-band-2 (1).jpg
Níže zmíněný Mi Band 2

Druhé zásadní je, že tato zařízení nepoznají kdy jste opravdu usnuli či kdy jste se probudili. „Počátek spánku“ většinou bývá ten, že jste se přestali hýbat. „Konec spánku“ ten, že jste se začali hýbat. To začali/přestali má různé podoby, některé z těchto zařízení ani neberou v potaz to, že jste se otočili, minutu koukali do zdi a potom se otočili znovu – nikde v sledování vaší noci se to neprojeví. Už vůbec nepoznají, že 20 minut koukáte do zdi a přitom se nehýbete.

TIP: Apple Watch mne v noci budí a říkají, že mám vstát a zacvičit si. Co s tím?

Jednotlivá zařízení slibující sledování a vyhodnocování spánku se budou hodně lišit. U některých musíte začátek a konec spaní označit stisknutím (spustit a ukončit spánek), některé to poznají samostatně (nebo to alespoň tvrdí). Některá nepoznají v noci skoro nic a přerušení spánku pro ně bude jenom to, když vyloženě opustíte postel a půjdete se napít či na záchod. Některá nebudou občas v noci měřit vůbec nic (Garmin Vívoactive HR například a jejich fóra podpory jsou plná stížností), ačkoliv by měla.

Zklamu vás i v tom, že prakticky žádné z těchto zařízení nemůže poznat REM/hluboký spánek (respektive rozlišit tři obvyklé fáze spánku, REM, hluboký a lehký). Pouze ho bude odhadovat.

xiaomi-mi-band-2 (2).jpg

TIP: Pokud si chcete tohle odzkoušet aniž byste kupovali dražší sport testery, tak Xiaomi Mi Band 2 za pár set korun je na tohle ideální. Hodí se i tím, že je podstatně menší, než běžné sport testery a tím vás bude i méně při spánku „obtěžovat“. Podrobnou recenzi najdete v Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2?

Dlouhodobé používání sledování spánku vám ale přinese představu kolik hodin spánku si užíváte a pokud máte nějaká výraznější přerušování spánku. Vyhodnocování čehokoliv ostatního bude s otazníky a vy sami budete muset hodně dobře vědět, jak na tom vlastně v noci jste. když se probouzíte (viz onen problém s nepoznatelnosti vzbuzeného stavu, pokud se výrazně nepohybujete).

Dejte si pozor na to, že tato zařízení budou ochotně za spánek považovat i to, že se díváte na televizi nebo si čtete knížku. Prostě jakákoliv „delší“ doba bez pohybu se může projevit jaké spánek.

Závěr?

Jakkoliv vám fitness náramek, chytré hodiny či sport tester nemůže změřit totéž co změří spánkové laboratoře, mohou být užitečné při dlouhodobějším použití a za předpokladu používání založeného na korekci z toho co sami o svém spánku (a hlavně probouzení v jeho průběhu) víte. Zcela s jistotou nedokáží rozpoznat rozdílné fáze spánku, ani vám dobře poradit, kdy se vlastně máte vzbudit.

TIP: Pokud chcete nějaké studie, tak viz

Ten poslední je zajímavý tím, že srovnává několik zařízení s přesným sledováním ve spánkové laboratoři

TIP: Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?  Dost podstatné čtení. Věřte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky