@365tipu

TIP#834: Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2?

Když už jsem někdy v dubnu 2017 začínal zase intenzivně jezdit na kole, tak jsem z toho chtěl ještě postupně vytěžit nějakou sérií tipů a recenzi na nějaké ty věci, které můžete při kolování či běhání chtít používat. Na mobilním telefonu přes fitness aplikace (začal jsem používat Strava, používal jsem pár let Endomondo, viz Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole) a k tomu ideálně nějaké to „železo“. Od levných/levnějších jednoduchých fitness náramků, až (pokud možno) i některé ty pokročilejší a chytřejší věci.

Celé to není až tak snadné získat k otestování, protože kupovat to všechno nechci (ale některé si přeci jen asi koupím) a většina „novinářských“ testů spočívá v tom, že vám to dají na týden a pak to „honem honem vrátit“. Jenže, já to chci opravdu používat, opravdu s tím jezdit na kole, opravdu s tím chodit (ne, běhat ne, to nedávám). A opravdu to poznat.

xiaomi-mi-band-2.jpg

Xiaomi MiBand 2 se v jednom z mých „crowdsourcingů“ na téma „co si pořídit“ objevil jako poměrně dost oceňovaný náramek – co navíc, na www.xiaomimobile.cz byl v červnu 2017 za nějakých necelých 700 Kč.

Takže jsem si tam 27. června dojel (na kole, samozřejmě, musí to být stylové). A cestou zpátky to vzal ještě přes Alza.cz, protože další vítěz onoho crowdsourcingu byl Garmin vívoactive HR (to je na krabičce, prodává se to jako Garmin vívoactive optic). Mezitím ještě dorazil Fitbit Surge (to je velmi laskavě poskytnuto od českého zastoupení Fitbitu) a od Xiaomi jsem si ještě půjčil jejich chytré hodinky Huami Amazfit.

TIP: Xiaomi Mi Band 3 chytrý fitness náramek. Povedené pokračování povedené dvojky si přečtěte. Xiaomi tyhle věcí umí čím dál tím lépe

První dojmy z Mi Band 2

Xiaomi se za poslední roky naučili skvěle nejenom balit, ale také vyrábět hardware (nejen) na pohled velmi řemeslně zvládnuté. Přesně tak je to tady, malá čtvercová krabička, v ní gumový náramek s dostatkem dírek, vlastní Mi Band 2 (ten se vkládá do otvoru v náramku) a nabíjecí „kolébka“. Do té zasunujete samotný Mi Band 2 a strčíte do USB napájení či konektoru v počítači.

U čerstvě koupeného nepočítejte s tím, že by byl nabitý, takže začněte nabíjet (na displeji bude vidět, že se nabíjí, pokud to přestane, stačí stisknout tlačítko). Dobré je, že budete vědět jak daleko už jsou nabité – z displeje zhruba, z aplikace Mi Fit velmi přesně, později si můžete na displeji zapnout přímo procentuální ukazatel nabití. Plné nabití trvá něco okolo hodiny až dvou. A vydrží vám týdny.

TIP: Pokud byste rádi návod, tak v angličtině ho v PDF můžete mít snadno, ale je to jenom pár základních stránek. Podstatnější bude stáhnout si aplikaci – v Google Play jde o Mi Fit.  V App Store jde také o Mi Fit. Budete ji nutně potřebovat, protože jenom tak můžete náramek nastavovat. Až budete instalovat, tak si nic nedělejte z toho, že to píše „aplikace pro Mi kapely„. To jen slovo „band“ je prostě taky … „kapela“.

Mi Band 2 můžete na Android telefonu přímo napojit na Google Fit (v Nastavení v Mi Fit, nikoliv v Google Fit, viz dále), u Apple je možné napojit na Apple Health. A zatímco výše zmíněná aplikace je nutnost pro nastavování, napojení na Google Fit/Apple Health  přinese podstatně lepší možnosti v získávání údajů.

x-2017-06-27 16.12.09.jpg

Propojení náramku s aplikací v telefonu.

S mobilním telefonem si Mi Band 2 spárujete přes Bluetooth. V některých recenzích jsou zmínky o problémech, ale to potvrdit nemohu. Spárováno na první pokus. Po spárování si můžete spustit Mi Fit a přihlásit se (budete si muset vytvořit účet u Xiaomi). Kde narazíte na podivnou žádost o „přezdívku“ kam nějak nic rozumného nepůjde zadat – chybí poněkud tlačítko pro pokračování, které se skrývá pod klávesnici – musíte ji přesvědčit aby zmizela a pak uvidíte Další. Pak můžete vyplnit pohlaví, rok a měsíc narození, výšku a váhu. cíl aktivit (počet kroků denně).

Mi Fit je mimochodem určena jak pro náramek (Mi Band, Mi Band 2), tak pro hodinky, váhu a chytré boty –  s náramkem je nutné aplikací spárovat – musí být spárovaný s Bluetooth a rada „mějte zařízení blízko telefonu“ se opravdu vyplatí – úspěšné spárování se pozná vibrací náramku a poté prostě stiskněte tlačítko na náramku. Následovat bude aktualizace firmware – nakonec tyhle chytré věci patřící co Internetu věcí jsou přesně tímhle charakteristické.

TIP: Kde se vzalo, že musíte udělat 10 000 kroků za den? Proč už to není pravda? si přečtěte, než začnete panikařit.

Co všechno můžete dělat v Mi Fit aplikaci

Mi Fit aplikace vám bude ukazovat v jakém stavu náramek je, kolik má baterie, zda se nabíjí. A umožní nastavit/udělat některé věcí. Pokud budete někdy později tato nastavení hledat, tak je to přes Profil (dole) a tam je vidět Moje zařízení.

 • Najít náramek ho rozvibruje.
 • Umístění náramku vám umožní říci na které ruce ho budete nosit
 • Zobrazované položky na náramku umožní využít lépe displej – můžete si tam zobrazovat čas, kroky, vzdálenost, kalorie, srdeční tep a stav baterie. To tučně je přednastavené a osobně určitě doporučím zapnout i zbývající baterku
 • Formát času přepíná mezi časem a čase+datem
 • Zvednout zápěstí pro info si může zapnout, pokud chcete zvednutím ruky zobrazit na náramku informace, případně můžete ještě zapnout nutnost otočit zápěstím. Další užitečná věc, umožňující používat náramek jako hodinky.
 • Měřit tep při spánku je dobré zapnout pokud chcete přesnější měření spánku (a vypnout pokud chcete šetřit baterii)
 • Pár dalších informací je o verzi firmware, MAC adrese a pár návodných obrázků jak se s náramkem zachází
 • Zrušit párování je poslední z voleb v Nastavení. Což budete potřebovat, pokud chcete náramek připojit k jinému zařízení

2017-06-30 05.01.04.pngV další části aplikace (je trochu zmatená, budete si na ni muset zvyknout) najdete

 • Možnost notifikace příchozího hovoru, velmi užitečné protože vám bude vibrovat náramek i když máte vypnuté zvonění
 • Budík vám umožní nechat se budit vibrací na zápěstí místo zvukem mobilu
 • Výstrahy náramku umožní napojit na upozornění/notifikace z dalších aplikací
 • Oznámení o nečinnosti vás bude při příliš dlouhém sezení nutit vstát a chodit
 • Přes Více se dostanete ještě k možností oznamovat příchozí SMS, dosažené cíle a aktivaci režimu Nerušit – což je dost podstatné pro nastavení období kdy nebude náramek zbytečně vibrovat (tedy nejlépe v noci). Náramek by to mimochodem měl dělat automaticky kdykoliv zjistí,že spíte.
 • Zámek obrazovky se dá použít pro odemknutí mobilu pomocí náramku
 • Režim viditelnosti pro zařízení v okoli si nejsem moc jist o co jde, ale časem to určitě zjistím
 • Přidat účty uvádí WeChat a Google Fit – a je to právě ono místo, kde si můžete napojit Mi Band 2 na Google Fit
 • Značení chování je v experimentální kategorii a najdete tam i takové zábavné věci jako čištění zubů.

Ve vašem profilu se nejenom dostanete k nastavení jednotlivých zařízení, ale ještě si zde můžete nastavit cíl aktivity (onen počet kroků), cílovou váhu, dostat se ještě ke třetím nastavení (jednotky vzdálenosti a váhy například) a načítání QR kódu od „přátel“ – což žádnou souvislost s Facebookem nemá. Zde se zapíná i ranní zobrazení o průběhu spánku.

Facebook, Twitter a další sociální věci najdete ve zcela jiné obrazovce s přehledem vaší aktivity – na spodku obrazovky jsou různé sociální sítě (a poslední ikonka vám ochotně uloží screenshot).

TIP: Mi Fit aplikaci můžete použít i pro další zařízení od Xiaomi. K sportování se vám bude hodit chytrá váha, viz Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy

Nošení náramku

Při první snaze zapnout si náramek na ruku rychle dojdete k názoru, že bude lepší ho vůbec nesundavat. Zapíná se to špatně, ale myslím že po pár desítkách úspěšných pokusů ten správný hmat najdete. Zapnutí je navíc kritické pro dobré měření tepu, jakmile nedopnete, bude měřit velmi, velmi, velmi špatně. Ale pozor, stejně pokud to utáhnete příliš.

Aby náramek měřil kroky (protože to je v zásadě jediné co umí), tak ho prostě stačí nosit a není ani nutné, aby váš mobil byl poblíž ani aby bylo aktivní propojení přes Bluetooth. Až se později náramek zase připojí, tak dojde k synchronizaci. Spojení drží dobře, do zhruba pěti metrů zcela určitě, ale znáte Bluetooth.

Na displeji náramku si pomoci tlačítka na náramku můžete přepínat věci, které jste si nastavili, že tam mají být vidět. Pokud jste byli chytří a zapnuli si „zvednout a otočit“ pro zobrazení údajů, tak to přesně tak bude fungovat. Nejsou to chytré hodinky, takže váš mobil to ovládat neumí a ani to neumí zobrazit informace o tom kdo volá nebo co přišlo v SMS. Jen to umí upozornit, že se máte podívat na mobil.

POZNÁMKA k předchozímu – vypadá to, že na iOSu to zobrazuje víc informací na náramku než na Androidu. 

Knoflík na náramku, tedy ve skutečnosti dotyková ploška, vám umožní kdykoliv „cyklit“ mezi zobrazovanými věcmi. A také vyvolat změření tepu v okamžiku kdy se objeví „–“ se srdíčkem. Nezapomeňte, že měření tepu chvíli trvá a potřebuje dobrý kontakt s rukou.

2017-06-28 07.25.54.pngPočítání kroků

Pokud mohu soudit ze srovnání s Google Fit a Garmin vívoactive Optic/HR, tak všechny počítají zhruba stejně  – Mi Band 2 může počítat kroky jen podle pohybů a otřesů, takže je jasné, že občas počítá kroky co neexistují a naopak některé nezapočítá. Můj pohled na věc je, že počítá dostatečně dobře a pokud uvážím cenu, tak je výsledek excelentní.

Nepleťte si krokoměr a nástroj na sledování vašeho běhání. Byť běháte taky v zásadě kroky, tak tohle Mi Band 2 neumí. Neumí ani rozeznat „jak rychle“ jdete, ale mírně se to snaží rozlišovat – poznáte to že eviduje chůzi (walk) a aktivitu (activity).

Pokud budete příliš vážně brát spočítanou vzdálenost či kalorie, tak opět klasicky – pro vzdálenost není k dispozici GPS, takže je to jenom poměrně zábavný odhad. A pro kalorie chybí i řada dalších podstatných informací.

TIP: Počítat kroky vám bude měřit i třeba Google Fit. Ale to předpokládá, že vždy máte u sebe mobilní telefon. Mi Band 2 je v tomto ohledu lépe nositelný a umí i nějaké ty další užitečné věci.

Monitorování spánku

Pokud čekáte, že dostanete zařízení schopné přesně určit kdy tvrdě spíte a řadu dalších věcí, tak na to zapomeňte. Nic co sleduje spánek jen přes gyro tohle nemůže určit spolehlivě (viz Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?). Mi Band 2 je dobrý v tom, že budete vědět kolik hodin jste zhruba spali, kolikrát jste se za noc probudili a hýbali.

Ale i ta probuzení to bude počítat jenom pokud se budete hýbat, hodně hýbat. Takové to kdy ležíte půl hodiny a koukáte do zdi zatímco vedle vás někdo chrápe a vy nemůžete usnout? To neumí poznat. Kdy jste usnuli? Vezme moment kdy jste vlezli do postele a přestali se hýbat, nepozná to zda opravdu spíte. Nezapomeňte, že data o spánku si můžete zobrazit jenom v My Fit (v mobilu).

xiaomi-mi-band-2 (1).jpg

Měření srdečního tepu

Změřit váš tep je možné jenom tím, že několik sekund bude optický senzor snaživě snímat vaši ruku. Takže pokud není náramek dostatečně pevně u ruky, nebo je kůže mastná či propocená, tak měření zlobí. Měřit můžete ručně, pomocí tlačítka. Měření bude probíhat čas od času samo. A měřit se bude i v noci, kde to slouží k předchozímu monitorování spánku.

Aby tohle fungovalo, tak budete muset pásek správně utahovat. Pokud vás průběžné (raději říkejme občasné) měření nezajímá, můžete využívat ruční měření – prostě přitlačte náramek a vyvolejte měření.

Buzení

Dost užitečná funkce, protože se můžete nechat „šetrně“ budit vibrováním, ještě navíc v (teoreticky) nejlepší dobu. To bych asi bral opět s rezervou, ale to že ostatní v ložnici (či prostě okolo vás) nebude budit zvuk budíku může být hodně užitečná vlastnost.

Upozornění na dění z mobilu

Extrémně užitečná věc, zejména pro někoho kdo pracuje se sluchátky na uších ve kterých hraje hudba a potlačují zvuky z okolí. A tím pádem neslyší, že zvoní telefon. Vibrace na zápěstí upozorní. Totéž se může hodit, když nechcete aby telefon zvonil, ale potřebujete se dozvědět, že někdo volá.

Klasicky dodám, že si můžete udělat z života peklo plné upozornění na všechno možné, ale to už je vaše volba. Tak jako tak nelze přidat více jak pět aplikací, ze kterých budou přicházet notifikace. Nezapomeňte i na to, že vibrace a zobrazení notifikace na náramku bude spotřebovávat baterii

Odemknutí mobilu

Drobnost co si můžete zapnout je, že zvednutím ruky můžete odemknout uzamčený mobil. Osobně moc využití nevidím, zejména tam kde máte mobil s čtečkou otisků. Stačí se ho dotknout (tedy pokud to zrovna není něco od Apple, kde to zbytečně komplikují).

Upozornění, že moc dlouho sedíte

Mi Band 2 můžete nastavit tak, aby po hodině sezení protestoval a přinutil vás tak k pohybu. V pokročilejších zařízeních tohoto typu se dá nastavit i jiný interval, tady je pouze ona hodina. Nezapomeňte si nastavit od kdy do kdy to má dělat a případně si to potlačit v okamžiku kdy, například, sedíte na několik hodin dlouhé poradě.

Něco víc?

Pokud vám aplikace Mi Fit připadá místy omezený, tak můžete zkusit Notify & Fitness for Mi Band (Google Play pouze) – můžete ji použít místo My Fit a umí řadu věcí, které originál nemámí. Umí například i nastavit tlačítko na Mi Band 2 pro více funkcí. Nezapomeňte ale, že obě tyto aplikace v telefonu budou dělat trochu paseku, hlavně v notifikacích.  Další užitečnou aplikací může být Mi Band Control (opět pouze Android) s lepšími možnostmi nastavování vibrací.

Pokud chcete aby váš náramek lépe barevně ladil, tak si můžete koupit popruhy různé barvy a podle chuti do nich vkládat vlastní Mi Band 2.

Propojení na další fitness aplikace je u My Fit poněkud základní, pokud tedy po něčem takovém toužíte – tady nečekejte takové ty komunitní funkce jako má Garmin, Strava či Endomondo. Dá se napojit WeChat (což nám Evropanům moc nepomůže) a dá se napojit Google Fit (což je alespoň něco dobré).  Stravu ani nic pokročilejšího nenapojíte.

Závěr? Xiaomi Mi Band 2 můžete mít doslova za pár stokorun a umí toho s ohledem na cenu poměrně hodně. Chcete-li začít s fitness náramky, tohle je dobrá volba. Chcete-li dítěti nebo někomu staršímu dát na ruku nějakou hračku, která ho bude bavit a motivovat k pohybu, také perfektní volba. Líbit se vám bude i vodě odolnost (IP67) a rozhodně prostě to, že tenhle náramek prostě nosíte a on funguje sám. Nosit ho navíc můžete opravdu hodně dlouho, týdny, než budete muset znovu nabíjet. Pokud byste snad toužili po hodnocení, tak tady jasně 5/5.

TIP: Tento tip a recenze zároveň míří do speciálu Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

DODATEKXiaomi Huami Amazfit Pace Watch aneb chytré hodinky a sport tracker od Xiaomi jsou asi (v listopadu 2017) nejlevnější chytré hodinky a sporttracker s GPS v jednom. To pro případ, že byste chtěli mít po Mi Band 2 také něco od Xiaomi.

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky