TIP#991: Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy

Nový rok dorazil, podzim, zima, blíží se jaro, přes Vánoce jste určitě nabrali, pohybu je málo. Dobrý čas rozšířit chytrou domácnost a „fitness“ vybavení o pořádnou váhu. Takovou co bude vážit, to je jasné, ale navíc bude váhu přenášet do mobilní aplikace a případně umět i něco navíc. Čas tedy zjistit jak tyhle věci fungují a podívat se na to prakticky přes Xiaomi Bluetooth 4.0 Smart Weight Scale – NORMAL VERSION WHITE – tu totiž můžete mít snadno z GearBest.com, který ji mívá i v českém či v evropském skladu. V lednu 2018 za ceny od 40 do 50 USD (za méně přímo z Činy, za více z EU skladů). Nebo na Alza.cz jako Xiaomi Mi Body Composition Scale

Jak funguje chytrá váha od Xiaomi

Je to snadné, do váhy dáte 4 malé tužkové baterie (pokud na vás poté pokřikuje s „L“ na displeji, tak zkuste nějaké nevybité) a stáhnete si Mi-Fit aplikaci (tu stejnou jako pro MI Band 2 náramek, o tom viz Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2?), přihlásíte se (nebo si vytvoříte účet) a vyberete si přidání zařízení, v nabídce vyberete váhu a pak si na váhu stoupnete (ještě předtím se ale ujistěte, že máte zapnuté WiFi a geolokaci) a pár sekund počkáte. Váha vás zváží, pomoci kovových elektrod i změří (ideálně stoupnout si naboso) a propojí se s aplikací.

Měření pomoci elektrod umožňuje získat pohled na takové ty věci nad rámec BMI, tedy kolik máte v těle svalů, vody, tuku, kostí – berte to spíš orientačně, nemůže to být zcela přesné jako pokročilé metody někde u lékařů, ale základní informace vám to poskytne. Co se váhy týče, tak výrobce uvádí rozsah 5 až 150 Kg (s 50 g přesností), ve skutečnosti měří od 3 Kg nahoru – můžete tak vážit i kočku, která si stejně ochotně bude na váhu sedat.

Samotná váha je velmi nízká (15 mm) a snadno ji tak umístíte kdekoliv v domácnost, přímo na ní je displej ukazující váhu (a indikátor pod ním ukazuje průběh měření) – můžete ji tedy použit i bez spárování s aplikací. Displej svítí pouze v okamžiku kdy vstoupíte na váhu.

K aplikací Mi-Fit (Android i iOS) se připojuje přes Bluetooth, nic víc není potřeba řešit a vážení a data se přenášejí automaticky – ideálně za předpokladu, že nezapomenete k váze dorazit s mobilním telefonem na kterém běží aplikace a je zapnuté Bluetooth (v dosahu).  Předchozí váha od Xiaomi neuměla uchovávat měření, ale druhá verze by měla umět uchovat měření (až 800) a do telefonu je přenést kdykoliv později.

Nezapomeňte správně vyplnit výšku, pohlaví a věk u vašeho profilu – jsou to výchozí hodnoty pro určování BMI a případných doporučení.

Váha propojená s aplikací je užitečná i tím, že vám poskytuje kompletní historii vývoje vaší váhy. Do Mi-Fit si navíc můžete připojit výše zmíněný Mi Band 2 a mít tak kombinaci údajů o vaší váze a pohybu.

xiaomi_mi_scale_2_story_1488786936364

TIP: Zdejší 🚲 Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl obsahuje další tipy co vám možná pomohou v okamžiku, kdy k nějaké (chytré) váze budete ještě chtít přidat (nějaký) pohyb

Praktické poznámky

Po prvním spárování si přepněte jednotky na kilogramy, výchozí stav jsou čínské jin. a to se vám asi líbit nebude.

Dbejte na to, aby váha byla na stále stejném podkladu, který je opravdu pevný a stabilní – změna podkladu bude znamenat, že váha bude nejspíš měřit jiné hodnoty. Snažte se i vážit za stejných podmínek – oblečení, najezenost, vyprázdněnost.

Při vážení je nutné mít bosé nohy a stát nejlépe na všech čtyřech elektrodách – jenom pak bude dobře fungovat doplňkové měření. Samotné změření váhy můžete také ovlivnit tím, že nebudete stát na stejném místě jako minule. Konec vážení poznáte tím, že číslo začne blikat, takže nespěchejte, poté ale ještě probíhá měření dalších věcí.

Budete-li někde zkoumat čínskou vs. mezinárodní (international) verzi, takže jediný rozdíl je v čínském manuálu a balení – což vás nemusí trápit, Mi-Fit mluví anglicky a váha žádný jazyk nepoužívá.

Do aplikace můžete přidávat váhu i ručně.

Xiaomi má starší a novější (tuto recenzovanou) verzi – ta novější je někdy označována jako Mi Smart Scale 2 – je dražší, lépe měří a poznáte ji i podle toho, že přepínání kg/lb/jin je v aplikací – u té starší je mechanicky přepínátkem nad bateriemi, ale také podle elektrod. Dvojka, novější, má čtveřici kovových v každém rohu, starší neuměla měřit víc než váhu.

Jak už to tak u Mi-Fit je, zapomeňte na nějaké to propojení někam dál – používáte-li Strava či Fitbit zařízení a aplikace, tak z Mi-Fit nic přenášet možné není. Můžete maximálně sdílet na sociální sítě (Twitter, Facebook, Instagram) a chatovátka (Line, WeChat) nebo přes uložení obrázku s vaší váhou a tím jak se vám daří to dostat třeba do e-mailu či na web.

Pokud vám snad váha poskytne něco jiného než vaše stávající (zejména mechanická), tak velmi pravděpodobně to bude problém té vaší mechanické. Ale můžete si to zkusit ověřit převážením – „kalibrace“ nicméně k dispozici není, ale velmi pravděpodobně bude vaše mechanická ukazovat špatně. Dokonce i když vám Xiaomi váha ukáže víc než ta mechanická. Což, mimochodem, ukázala, dokonce o několik kilo.

OL na displeji znamená OverLoad, dost špatná zpráva, protože máte více než 150 Kg.

x2018-01-13 11.13.21.png

TIP: Recenze a praktické zkušenosti je sbírka různorodých recenzí, třeba se vám budou nějaké hodit.

Měření dalších údajů a doporučení co dostanete

Pokud v Mi-Fit nemáte žádné dodatečné údaje o tělesném tuku, tak nedošlo k měření pomocí elektrod, chce to prostě zkusit znovu. Zkontrolujte si i zadaný věk (6-99) a výšku (90-220), pokud budete mimo rozsah, nebudou tyto hodnoty měřeny.

Z použití elektrod plyne, že měření oněch dalších informací probíhá pomoci elektrických výbojů (cestujících vaším tělem) – chcete-li vědět více, tak viz BIA, Bioelectrical Impedance Analysis. Tady je vhodné dodat, že proud prochází pouze skrz nohy, což může vést k nepřesným informacím. Měření bude navíc ovlivňovat i to zda ne nohách či váze nejsou nečistoty, zda jste suší a zda náhodou nemáte plný močový měchýř.

Jinak řečeno, berte ty různorodé údaje s rezervou, ale může se hodit přečíst si na co váha přišla – to zda jste obézní dokáže určit poměrně dobře. Stačí na to už jen samotné BMI, ale i další údaje se mohou hodit.

Použití více lidmi v domácnosti

Zajímavé může být, že váha (aplikace) podporuje 16 lidí a měla by je umět poznat automaticky – tedy alespoň to se porůznu uvádí, ale fungovat to bude nejspíš jenom pokud tito lidé mají rozdílnou váhu (tohle bude potřeba ještě déle zkoumat).

V samotné Mi-Fit se přidávají další uživatelé na stránce s vaší váhou – vedle vaší ikonky je „+“ pro přidání dalších lidí.

Můžete samozřejmě zkusit spárovat váhu s Mi-Fit aplikacemi v telefonech dalších členů rodiny – na tohle ale aplikace není přizpůsobená a nebude umět rozpoznávat. To nejjednodušší řešení je mít ji připojenu v jednom mobilu, vytvořit profily a případné chybně rozpoznaná měření mazat

Mi-Fit aplikace umí vážit rodiče s dítětem – tak že nejprve se zváží rodič samotný, pak rodič s dítětem v náručí.

Závěr

Chcete-li hodnocení, tak 4.5/5 a ten jeden bod (nebo spíš část jednoho bodu) bych shrnul za nemožnost napojit na jiné aplikace (Strava, Fitbit). Ve všem ostatním je tohle velmi povedený produkt – vzhledově, použitelnost, schopnostmi. Mi-Fit aplikace je navíc za těch několik let opravdu stabilní a solidní. Pokud máte od Xiaomi další fitness udělátka, tak to bude ještě lepší.

Koupit můžete z GearBest.com – Xiaomi Bluetooth 4.0 Smart Weight Scale – NORMAL VERSION WHITE – odkud ji ostatně mám. Mi Scale 2, pokud tomu tak budeme říkat, je dobrá koupě za dobrou cenu. Můžete i na Alza.cz jako Xiaomi Mi Body Composition Scale