@365tipu

TIP#1866: Chytré hodinky Amazfit Bip U Pro. Dobrá cena, řada funkcí, snadná použitelnost. (recenze)

Hledáte chytré hodinky se slušným vybavením a dobrou cenou co se hodí (například) pro děti nebo pro někoho kdo s chytrými hodinkami a sportovními hodinkami začíná? Amazfit Bip U Pro je přesně něco takového. Stojí to vlastně desetinu toho co (například) Apple Watch. A pro řadu využití to bude perfektně stačit. Po letech praxe je Amazfit navíc už dostatečně „vychytaný“.

Plastové provedený, černé/zelené/růžové tělo, gorilla glass sklo (ale stejně si pořiďte přelepení skla) na 1.43″ TFT IPS dotykový displej 302×320, silikonový řemínek (obvod zápěstí max 11,8 cm) a možnost zakoupit řadu dalších (originál se tradičně musíte naučit zapínat, chce to cvik). Kompatibilní s iOS a Androidem (propojení přes Bluetooth 5.0), pochopitelně přes Amazfit aplikaci. Vodotěsnost do 50 m (5 ATM) je dost důležitá vlastnosti i když s nimi nechcete chodit plavat. Na potápění ale nemyslete, na plavání klidně ano.

Nechybí základní vybavení – kalendář, stopky, budík, osvětlení, datum. Z telefonu je možné přijímat upozornění. Pro ženy evidence menstruačního cyklu. Monitorování spánku. Hudební přehrávač umožní ovládat přehrávání.

Z podstatnějších věcí – rychloměr, gyroskop, měření tepu, krokoměr, výpočet kalorií při aktivitách, intervalový trénink, měření vzdálenosti (mají vlastní GPS, dost podstatná vlastnost) a měření tempa.

Baterie by měla vydržet až 216 hodin (230 mAh baterie), tedy 9 dní.  Což na hodinky vážící pouze 31 g je dost slušný výkon – ovlivní to pochopitelně aktivní GPS, ale to je u všech takto vybavených věcí stejné. Sedm dní dáte  určitě a to je hodně šikovné.  Dobíjecí kabel se nasazuje na spodní část hodinek a drží magneticky, žádné mechanické komplikace. Úplné nabíjeni zhruba hodina a půl.

TIP: Od roku 2017 kdy jsem testoval Xiaomi Huami Amazfit Pace Watch aneb chytré hodinky a sport tracker od Xiaomi je opravdu vidět obrovský pokrok.

Rozměr 40,9 × 35,5 × 11,4 mm.

Mobilní aplikace se nově jmenuje Zepp

Pro použití si musíte do telefonu stáhnout aplikaci Zepp (bývalá Amazfit) z App Store (od iOS 10) nebo Google Play (od Android 5.0) – hodinky při zapnutí nabízí QR kód pro usnadnění párování s telefonem. Nutno dodat, že od doby původní Amazfit aplikace před pár lety je vidět velký pokrok.

Pro použití aplikace a hodinek musíte mít účet a Zepp slouží pro řadu Amazfit (sportovních) zařízení. Párování je nejsnazší právě s využitím QR kódu a počítejte klasicky s tím, že to nejen bude dlouho trvat, ale občas to prostě nemusí vyjít napoprvé. Po připojení se okamžitě nabídne aktualizace systému hodinek – pusťte se do toho a hodinky mějte na nabíječce.

Aplikace na hodinkách je povedená. Rychlá, přehledná, umí 4 přepínatelné ciferníky, měnit za jiné je můžete v aplikaci na mobilu – je tam „obchod“ odkud je můžete stáhnout a i přizpůsobovat pomocí vlastních fotek na pozadí.

Dotykový displej vše usnadňuje, boční tlačítko vyvolává hlavně menu (delší podržení vyvolává volbu aktivity, ale je konfigurovatelné). Probuzení je i klasickým otočením zápěstí, něco co je dnes už prakticky nepostradatelné (hodinky vypínají displej, ale lze to potlačit).  Příjemné je, že jak hodinky, tak mobilní aplikace, jsou počeštěné.

Přehrávat hudbu přímo hodinky neumějí (a asi by na to ani neměly dostatek paměti) – přehrávač na hodinkách je „dálkové“ ovládání přehrávače na telefonu. Zajímavé je, že hodinky mají mikrofon (a lze je například spojit a Amazon Alexa, byť mi to aplikace neumožnila s odvolání na územní omezení mého účtu).

Upozornění z mobilu fungují pro SMS i z jednotlivých aplikacích. Slušné rozlišení i rozměr displeje navíc upozornění dělá dobře použitelnými. Příchod notifikace je indikován vibrací a rozsvícením displeje. Počítejte ale s tím, že to občas prostě nebude fungovat – není zde přímá integrace s operačním systémem a ani přímá komunikace, vše probíhá přes klasicky nespolehlivé Bluetooth. A samozřejmě, na upozornění nejde odpovídat.

Aplikaci se naučte používat

Po zprovoznění si projděte aplikaci – upozornění a vibrace musíte zapnout, výchozí stav je vypnuto. Stejně tak musíte zapnout měření tepu (můžete zvolit i frekvenci od jedné minuty výše nebo nastavit manuální) když neměříte žádnou aktivitu. Zapnout se dá i měření spánku, dýchání při spánku a úrovně stresu. Můžete si přepnout jazyk na hodinách i na jiný, než máte v telefonu.

TIP: Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?

Sportovní funkce (měření aktivit) zahrnují 60 sportů/režimu, tradičně možná až příliš, ale na druhou stranu proč ne. Podstatné je, že k záznamu aktivit nemusíte mít u sebe telefon – hodinky mají GPS a zaznamenají vše. Důležitá maličkost – můžete propojit se Stravou, Apple a Google Health. WeChat a Relive.

Na hodinkách jsou i některé další aplikace – úkolník, pochopitelně budík, počasí (a světové počasí). Někde položené hodinky můžete na telefonu vyhledat. Nechybí ani základní „dashboard“ v mobilní aplikaci s přehledem. Žádný „app store“ s další funkčností ale nehledejte, to co hodinky umí je prostě dáno.

Líbit se bude i možnost nastavit jas displeje hodinek či na hodinkách přímo nastavit buzení (s buzením v telefonu ale propojené nejsou, byť z telefonu dorazí buzení jako upozornění).

Ovládání je snadné – stačí  se naučit gesta, tedy co se odkud „vytahuje“. Při zkoumání zjisíte něco co v občas v e-shopech uvedeno není – umí měřit okysličení krve a jak už bylo výše zmíněno, úroveň stresu (osobně bych řekl, dost diskutabilní, když v klidu běžně naměří „vysokou“). Objevíte pak například i dálkovou spoušť pro focení (vyžaduje plná párování Bluetooth), cvičení dýchání, Pomodoro tracker, kompas a nalezení telefonu.

Trochu chybí možnost zamknout displej z vytažených nastavovacích ikonek. A určitě se vyplatí aktivovat automatický zámek (aktivovat dotykový displej pak musíte stiskem kolečka) a v Aktivitách aktivovat tamní zámek. Jinak se vám příliš snadno při běhu stane, že si nechtěně ukončíte aktivitu a budete ji muset pouštět znovu.

Co hodinky neumí?

Wi-Fi, mobilní sítě a NFC (tedy žádné placení hodinkami). Dozvíte se kdo volá (musíte zapnout), ale nemůžete hodinky použít pro telefonování (mají mikrofon, používá se pro Alexu, ale ne pro tuto funkčnost).

Operační systém na hodinkách je proprietární, ale je nutné dodat, že se opravdu ovládají dobře, svižně a logicky a na řadě míst je funkčnost, která na podobně běžných hodinkách nebývá – v Aktivitách jsou vidět i mapičky, takže nejste odkázáni jen na mobilní telefon.

K dostání na Viha.czAmazfit Bip U Pro Black, 1649 Kč, černé provedení.  K dispozici ještě zelená a růžová.

Závěr? Chcete-li hodnocení tak 5/5

 Za skvělou cenu si můžete pořídit velmi dobře vybavené sportovní hodinky s řadou funkcí a vším potřebným. Nejsou sice tak přizpůsobitelné jako (třeba) Apple Watch ani tak integrované přímo s telefonem, ale to vás trápit nebude. Aktivity s nimi můžete měřit i bez telefonu, byť si ho s sebou stejně nejspíš budete brát (protože huba a protože Strava).

Jestli například chcete dítěti pořídit chytré hodinky aby se je naučilo používat, tak tohle bude velmi dobrá volba.

TIP: Další recenze hledejte v Recenze a praktické zkušenosti. Fitness věci v  Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky