@365tipu

Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl

Nelekejte se. @365tipu se nechystá začít řešit otázku pohybu, zdraví, životního stylu či fitness jinak než z technologického a uživatelského hlediska. Prostě zde budete moci zjistit jak si měřit pohyb, jízdu na kole, běh. Sledovat spánek (sic) a tak vůbec. Souvisí to s chytrými hodinkami, nositelnou elektronikou, sport trackery, sportovními náramky. Ale také s trhem v poměrně zásadních hodnotách.

Nenajdete zde radu jak běhat, kolik běhat ani jak nejlépe cvičit, či se jinak pohybovat. A už vůbec ne co jíst a pít, to necháme jiným. Najdete zde tipy na aplikace pro mobilní telefony,  možnosti propojení a automatizace, klady a zápory. Stejně tak tipy na nositelnou elektroniku pomocí které si můžete sledovat své snahy.  Některé spíše netechnické recenze (tedy spíše nepočítačové a neelektronické) se objeví na www.pooh.cz v rubrice Bike, a zde se objeví pouze odkaz.

Nositelná elektronika

Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte? a jak asi správně tušíte, bude v tom nějaký zádrhel. Kterým se ale nenechejte odradit, tohle může být užitečné.

Jak fitness/sport trackery měří vystoupaná patra? aneb další z metrik/veličin, které vám budou chytrá udělátka počítat.

Jak dokáží chytré hodiny či sport/fitness tracker změřit spotřebu kalorií?  Delší čtení, včetně příkladů jak to funguje či nefunguje. Dost důležité, pokud na kalorické spotřebě chcete něco stavět.

Sport tracker/chytré hodinky s GPS nebo bez GPS? Poměrně podstatná otázka, je čas vysvětit pro a proti. K čemuž rozhodně patří ještě Jak hodně je možné se spolehnout na měření trasy pomocí GPS?

Menší univerzální tipy pro využití fitness/sport trackerů či chytrých hodinek obsahují různorodé maličkost. Nutno dodat, že některé velmi užitečné. Ale ne tak rozsáhlé, aby to bylo na samostatné tipy.

A trochu k tomu patří ještě dost podstatný tip : Proč je Bluetooth tak nespolehlivé? Včetně Co je to Bluetooth LE, BLE, Bluetooth Low Energy, Bluetooth Smart, Bluetooth 5)?

800-garmin-vivoactive-hr

Co to znamená IP67? A je rozdíl mezi vodotěsností a voděodolností? Je bezpečné si náramky či chytré hodinky brát do sprchy?

Recenze a zkušenosti s konkrétními zařízeními

Chytré hodinky Amazfit Bip U Pro. Dobrá cena, řada funkcí, snadná použitelnost. Za skvělou cenu chytré hodinky s vybavením, které občas nemají ani desetkrát další věci. Amazfit se navíc za ty roky naučil a ovládání je výborné.

Xiaomi Mi Watch Lite. Další cenově dostupné chytré hodinky které trochu ve srovnání s předchozími pokulhávají v přívětivosti. Přitom vybavení a schopnosti mají skoro stejné.

Jaký je fitness náramek Xiaomi Mi Band 2? TIP co je dost dlouhá recenze. Tahle malá nositelná elektronika je skvělá. Za fantastickou cenu nabízí hodně legrace a pokud chcete začít s pohybem/sledováním kolik toho ujdete, tak tohle rozhodně doporučím. Hodnocení: 5/5.

Xiaomi Mi Band 3 chytrý fitness náramek. Povedené pokračování povedené dvojky. Tu už dnes asi kupovat nebudete, nová verze toho umí víc.

Xiaomi Huami Amazfit Pace Watch aneb chytré hodinky a sport tracker od Xiaomi jsou asi (v listopadu 2017) nejlevnější chytré hodinky a sporttracker s GPS v jednom. Hodnoceni 4/5

Jaký je sportracker/chytré hodinky Fitbit Surge? Perfektně držící Bluetooth, bezproblémově fungující chytré hodinky i sledování pohybových aktivit. Chybí jenom něco jako obchod s aplikacemi, pokročilé možnosti přizpůsobení a větší otevřenost (se Stravou propojení bez problém). Hodnocení: 4/5

Jaký je náramek Fitbit Charge 2?  vám ukáže, jaký je novější sportovní náramek od Fitbitu. Umí v zásadě totéž co Surge, ale nemá vlastní GPS. Hodnocení: 4/5

Jaký je sporttracker/chytré hodinky Garmin vívoactive optic (HR)? Třetí dlouhodobě testovaný kousek má nejenom plné hodnocení, ale bude patřit k něčemu, co budu (rád a dlouho) používat. Hodnocení: 5/5

Fitbit Flyer, sportovní sluchátka k chytrým hodinkám Ionic co se hodí i bez nich (recenze).  Hodnocení: 5/5

Fitbit Ionic. Nástup Fitbitu do světa chytrých hodinek určený pro pohyb a sportování (recenze) si můžete prostudovat, hodí se i pro Fitbit Versa. Hodnoceni 4/5

Jak sledovat vlastní výkony

Pozor na běhání a ježdění na kole: Jak nastavit soukromí ve fitness aplikaci nebo u fitness hodinek či náramků? V Jak nastavit soukromí ve Stravě najdete konkrétní návod přímo pro jednu z nejvíce populárních aplikací.

Jak na Google mapách změřit vzdálenost? Včetně délky trasy běhu či jízdy na kole? spíše pomůže když chcete získat přehled o nějaké cestě, než se na ni vydáte.

Jak dostat GPX soubor na Mapy Google, Mapy.cz (atd) je trochu související téma, když už byly právě zmíněny ty Googlovské mapy.

Jak pomocí mobilního telefonu sledovat jak běháte, chodíte či jezdíte na kole ukáže ten základní způsob jak k pohybu přidat něco navíc. Bez nutnosti pořizovat si něco víc, než už máte.

Kde se vzalo, že musíte udělat 10 000 kroků za den? Proč už to není pravda? si přečtěte, než začnete panikařit.

Praktické tipy, triky a postřehy pro užívání fitness aplikace Strava se týká jedné z (aktuálně) nejlepší a nejotevřenější aplikací pro sportování. Samostatně pak například Jak použit jednu Stravu pro měření aktivit (ježdění na kole) u dvou (a více) lidí či Jak synchronizovat aktivity mezi Apple Health/Watch a Strava

Proč sport/fitness trackery a aplikace tak podivně měří vystoupanou výšku? vám vysvětli, proč dvě stejné aktivity nemusí mít stejná čísla. A dvě různá zařízení už vůbec ne.

Velmi podobné je Proč aplikace v mobilu či fitness náramek podivně měří vzdálenost co ujdu. Naučte se správně používat pomůcky.

Xiaomi chytrá váha, Smart Weight Scale (V2) aneb jak chytře na měření váhy poradí jak chytře a digitálně měřit váhu a další „parametry“ vašeho těla. Na příklad váhy od Xiaomi, ale můžete si to nastudovat i pro to, jak tyhle věcí fungují obecně.

Co je to High-Intensity Interval Training (HIIT)? A proč se to hodí i pro někoho, komu je fitness cizí? Vysvětlení užitečného termínu.

Vybavení na kolo

Vyzkoušeno: Držák BikeConsole. Závěr? Nepoužitelné, bohužel aneb tohle vypadá na delší hledání. Byť primárně prozatím vyřešeno tím co je popsáno v následující mini recenzi. (Pooh.cz)

Kam dát mobilní telefon když vyrážíte na kolo? Doporučím Belkin Fitness Belt Armband a nutno dodat, že tohle se hodí nejenom na kolo, ale také pro běhání. (Pooh.cz)

Jak vysušit mobil? Co s mobilem či tabletem, do kterého se dostala voda? Asi nebudete mít radost, ale velmi obtížně a málokdy úspěšně. Tomuhle spíš předcházejte, na cestování s mobilem to chce mít odpovídající obal.

Můžete do divočiny vyrazit jen s telefonem? Zajistí vám navigaci a kontakt? Užiteční povídání, pokud se chystáte vyrazit někam poněkud mimo civilizaci.

E-kola, e-bike

AGOGS GUST v detailním testu. Elektrokolo na silnice i do lesa.  Recenze elektrokola po prvních pár stovkách kilometrů. A také poměrně dost srovnávání s klasickým kolem a praktickými postřehy.

Kolo, na kterém můžete méně šlapat. Nebo dojet dál než normálně. Nebo obojí. jsou takové základy o tom co jsou to e-kola/e-bike. Napsané pro www.helloworld.cz. A postavené na mém oblíbeném obchodě www.ekolo.cz. (helloworld.cz)

Nové cestovní elektrokolo Agogs Gust od ekolo.cz uvedené na český trh na konci srpna 2017. Jedním z patronů je i ten kdo provozuje a píše @365tipu

Pokud používáte Stravu a e-kolo, dbejte na správné označení aktivity abyste se s asistovaným šlapáním nepletli do žebříčků těch co to na kole nemají

POZNÁMKA: Pokud se divíte proč je to tolik zaměřené k ježdění na kole, tak proto, že to je jediný pohyb, který se tu provozuje 🙂 Tedy vedle chůze. Něco jako běh a další věci nějak nepřipadají v úvahu.

Další podobné přehledy, pokud hledáte něco z jiné oblasti

Nepotřebujete něco?