TIP#940: Xiaomi Huami Amazfit Pace Watch aneb chytré hodinky a sport tracker od Xiaomi

Když se v létě rozhodnete zjistit maximum informací o sportovních trackerech, náramcích a chytrých hodinkách, tak máte dvě možnosti. Buď tu snadnou, tedy že během jednoho dne a možná tak jedné sportovní aktivity stvoříte „recenzi“. Nebo, že to opravdu několik týdnů budete používat, to sportování bude rozhodně ne jednou a vyzkoušíte si maximum co jde vyzkoušet v reálu. Letní speciál je přesně ten druhý případ – Xiaomi Band 2, Garmin Vivoactive HR, Fitbit Surge/Fitbit Charge 2 byly čtyři „hračky“, které jsem měl (postupně) k dispozici už někdy od začátku července. Na hodinky od Xiaomi se dostalo až někdy v srpnu a chvíli trvalo, než tahle recenze vyšla.

TIP: Chcete vidět kam se Amazfit za pár let posunul? Vydejte se do Chytré hodinky Amazfit Bip U Pro. Dobrá cena, řada funkcí, snadná použitelnost. (recenze)

První dojmy a základní informace

Kulaté hodinky, spíše sportovního než „seriózního“ provedení. Velké plus za kulatost, pro někoho ale bude zpracování nevyhovující, pokud touží po něčem co opravdu vypadá jako opravdové hodinky. Osobně se mi provedení líbí, větší velikosti se nedivím (GPS prostě znamená problém s velikosti). Dobře se nosí, dobře se zapínají, nevadí, ani při spaní ani při denním nošení.

chytre-hodinky-xiaomi-huami-amazfit.jpg

Displej (300×300, 1.34″ transreflexní barevný LCD) je dobře vidět na slunci, hůře doma za běžného světla, přisvícení toho moc nedokáže, ale tohle je přesně problém všech výše jmenovaných zařízení s větším displejem.

Nabíjení přes vsazení do kolebky a běžný miniUSB konektor je velmi dobrý nápad, výdrž na baterii (280 mAh, Li-pol) několik dní také (pět dní v pohodě, což zahrnuje i hodiny používání GPS při ježdění na kole), překvapivě ani použití GPS není až tak náročné, jak je jinde běžné.

TIP: Zdejší souhrn v Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl obsahuje přehled všech článků týkající se sportrackerů i toho jak fungují.

Uvnitř je Android (1.2 GHz dvoujádro, 512MB/4GB), což je docela zajímavé, ale moc vám to nepomůže (není to Android Wear). Nad ním je totiž nadstavba a k samotnému operačnímu systému se nedá nijak dostat a nic vám to nepřinese. Co je ale podstatnté, šlape to spolehlivě.

K dispozici je povedená mobilní aplikace (Amazfit Watch pro Androi i pro iOS), spojení přes Bluetooh. Překvapivě, drží a nerozpadá se jako u Garminů. Synchronizace rychlá, ale nehledejte nějaké pokročilé možnosti – umí napojit na Stravu, umí uložit aktivitu, ale to je všechno. Sdílení na sociální sítě jen vytvoření obrázku, žádné odkazy na profil, žádné sociální funkčnosti, žádné kontakty.

Možná nedostatek, pro někoho, tyhle hodinky nemají češtinu, takže s vámi budou mluvit jen anglicky (a nemají ani české znaky). Osobně mi to nevadí ani trochu.

Jakkoliv si zakládáte „Amazfit účet“ (potřebujete ho pro aplikaci), na Amazfit.com tenhle účet nijak použít nemůžete a nevypadá to, že by měl vůbec nějakou online podobu a použitelnost. Což nemusí vadit pokud nechcete spravovat věci z webu a pracovat s vašimi daty.

Což bohužel znamená i to, že z těchto hodin žádný export udělat nejde. Jediná možnost? Připojit Stravu (ještě před první aktivitou, nezapomeňte) a pak mít ve Stravě vždy data. Pak je můžete případně přenést jinam

Počítání kroků a pater

Pokud hodinky nosíte v průběhu dne, bude vám klasicky počítat kroky i vystoupaná patra, Klasicky vše probíhá automaticky, takže nemusíte nic moc řešit. Pamatujte, že nějakých těch 6000 kroků denně jako cíl by mohlo být skvělé. Dřívějších 10 000 mezitím v USA uznali jako příliš náročné. Pokud chcete vědět víc o tom jak se tyhle věci počítají, tak viz Jak fitness/sport trackery měří vystoupaná patra?

chytre-hodinky-xiaomi-huami-amazfit (2).jpg

Jízda na kole

Dáte swype doprava, ukáže se vám možnost vybrat aktivity, najdete Kolo/Bike a spustíte. Počkáte pár sekund (5-15) na vyhledání pozice a spustíte aktivitu. A pak už jenom jedete. Hodinky toho na displeji na můj vkus zobrazují poněkud příliš, špatně se v tom orientuje a nějak moc není cesta jak to uzpůsobit. Můžete ale aktivovat displej a zobrazit si to v přehlednější podobě – na pár „stránkách“. Včetně zobrazení trasy.

Jestli měří přesně? To je samozřejmě klasicky otázka – Strava (24.20 km, průměr 16.51 km/h, navýšení 237 m, kalorie 596) vs. Amazfit (23.88 km, průměr 16.08, navýšení 212 m, kalorie 1005) samozřejmě nezměří totéž, ale to už víme u ostatních zařízení.  Vždy se vám měření „na ruce“ bude lišit od měření přes mobilní telefon.

Měření srdečního tepu

Kontinuální měření si musíte aktivovat, což se samozřejmě týká jen denního nošení. Při jakékoliv aktivitě se měří kontinuálně, důvod neměření pro denní nošení je jasný, baterie. Osobně bych ale neřekl, že to něco významně znamená. Klasicky jde o optické snímání z kůže a klasicky to prostě měří. Kdykoliv můžete změřit manuálně.

Měření spánku

Jak to s tím měřením spánku už víte. Prostě to hlídá zda se hýbete, kombinuje to s tepem. Poví vám poměrně dobře jak dlouho jste spali a kolikrát jste se probudili a hýbali se při tom. Tradičně to nemůže zjistit, že nespíte a jenom nehybně ležíte. Stejně jako ostatní podobné měřice i tento není potřeba aktivovat ručně. Nechybí buzení vibracemi, ale nečekejte nějaké pokročilejší funkce, dlouhodobější data či analýzy. Tady nezapomeňte na Může fitness náramek, chytré hodinky či sporttester měřit jak spíte?

Běhání

Běhání, což už víte z jiných recenzí, neprovozuji, takže praktické zkušenosti nedodám, ale tyhle hodinky umí měřit běhání venku (s GPS) i běhání uvnitř – můžete tedy běhat na páse, ale tam se připravte (opět klasicky) na to, že se naměřená délka běhu nebude shodovat s tím, co vám řekne pás. Vadit to bude o to méně, že si můžete aktivitu po skončení ručně opravit.

TIP: V listopadu 2017 mimochodem bylo to největší plus v podobě ceny – na Xiaomimobile.cz jste Chytré hodinky Xiaomi Huami Amazfit – EN verze mohli koupit za 3 849 Kč.

Chytré hodinky

K dispozici jsou různorodé „ciferníky“, zhruba dvě desítky, možnost nahrát si na pozadí vlastní fotografii, ale vlastní přizpůsobení ani větší výběr tu není. Dobře funguje přenášení upozornění z mobilu – dá se jich přenášet poměrně hodně, funguje to spolehlivě a Bluetooth se nerozpadá. Můžete si klasicky nastavit budíky, použít stopky, po kalibraci (dělejte ji v otevřeném prostoru) bude dobře fungovat i kompas.

Hodinky mají jediný ovládací knoflík – většinou slouží k „probuzení“, ale také k návratu na hlavní displej (ciferník) či ukončení aktivity. Nutno dodat, že se na něj špatně mačká.

V hodinkách budete mít k dispozici počasí (stahuje se přes mobil), vidět stav počtu kroků, měření tepu, přehled o budících a ovládání hudby a údaje o spánku – na většinu z těchto věcí je lepší se dívat v mobilu. Hodinky mají vlastní nastavení a možností nastavení je tam povícero. Dívat se můžete i na údaje o aktivitách.

Jedna dost zajímavý věc je, že hodinky umí WiFi, takže se místo Bluetooth můžete připojit i přes domácí WiFi  – synchronizace s vaším mobilem pak bude probíhat i tudy. Zajímavé řešení zadávání hesla je, že ho zadáte v mobilní aplikaci.

A protože tu bylo něco o ovládání hudby, tak je dobré vědět, že do těchto hodinek si můžete nahrát MP4/MP3 hudbu (pouze při připojení přes USB) a hudbu si můžete pouštět z nich – do Bluetooth sluchátek, pochopitelně.  Moc hudby se ale nevejde, hodinky mají sice 4 GB paměti, ale reálně volná pro hudbu bude zhruba polovina. Nečekejte ale ani podporu playlistů, ani ovládání  – prostě bude hrát postupně to co si tam dáte.

Co nenajdete? Žádné další aplikace, které byste na hodinkách mohli pouštět. Žádné widgety, které by se přidaly na dostupné obrazovky. Jakkoliv tohle jsou chytré hodinky a mají řadu možnosti, tohle zůstává nevyužito. Garmin v tomhle ohledu například je hodně pokročilejší, ale Fitbit je na stejné úrovni – něco jako aplikační obchod chystá v blíže neurčeném termínu.

Další postřehy

Potěší IP67 odolnost proti vodě a prachu, stejně jako v zásadě velmi příznivá cena s ohledem na to, že tohle jsou hodinky vybavené vlastním GPS.

Řemínek si můžete pořídit další, jiný, jinak barevný, v jiném provedení. Zpravidla se dají koupit i za velmi nízké peníze někde z některých čínských serverů.

Stejně jako ostatní i zde budete dostávat připomínky k pohybu, když se příliš dlouho věnujete svému typicky sedavému zaměstnání. Jako všude jinde i tady občas narazíte na to, že ač jste se hýbali, upozornění dorazí. Na druhou stranu, pohyb nikdy neškodí.

Shrnutí

Pokud chcete takové to obvyklé, tak slabá 4/5. S trochou lítosti, protože tyhle hodinky by mohly umět daleko víc, být podstatně rozšiřitelnější, mít více aplikací i gadgetů a nabízet otevřená data. Na druhou stranu, pokud něco takového nepotřebujete, tak plní perfektně to, pro co jsou určeny.

Plusy – cena, design, dobře se nosí, kvalitní pásek, voděodolnost, 5 dní baterie s aktivním užitím (11 se základními funkcemi), cena, dobrý dotykový displej, váha (54,5g)

Mínusy – Synchronizace pouze do Stravy, nutnost mačkat špatně dostupný knoflík

V listopadu 2017 mimochodem bylo to největší plus v podobě ceny – na Xiaomimobile.cz jste Chytré hodinky Xiaomi Huami Amazfit – EN verze mohli koupit za 3 849 Kč.

TIP: Zdejší souhrn v Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl obsahuje přehled všech článků týkající se sportrackerů i toho jak fungují.