@365tipu

TIP#869: Co to znamená IP67? A je rozdíl mezi vodotěsností a voděodolností?

Když už se tu v Fitness, sport trackery, pohyb, životní styl probírají různorodé náramky, spor trackery či chytré hodinky, tak je dobré se zmínit o voděodolnosti vs. vodotěsnosti. Nakonec je to dost nutné i k mobilním telefonům a dalším zařízením

Především, na začátek, většina mobilů, nositelné elektroniky či tabletu není ani voděodolná, natož aby šlo o vodotěsnost. Mezi těmi dvěma termíny je navíc rozdíl. Voděodolnost je jenom základní schopnost vydržet krátkodobé působení vody/vlhkosti. Vodotěsnost je naopak schopnost být i ponořen, nějakou dobu vystaven působení vody. Vodotěsná zařízení můžete brát do sprchy, můžete s nimi plavat, ale  je dobré vědět, že to mívá stále nějak omezení.

Nejčastěji se u tohoto tématu setkáte s označením IP67 – tzv. „IP rating“ (IP = Ingress Protection, od IEC) je označování odolnosti zařízení – první číslo určuje odolnost proti pevným objektům a stoupá od nuly do šestky (6 = ochrana proti prachu, u hardware dost podstatné). Druhé číslo určuje odolnost proti tekutinám a může být od nuly do devítky a IP67 je pouze voděodolné zatímco IP68 by mělo být vodotěsné.

TIP: V Jak vysušit mobil? Co s mobilem či tabletem, do kterého se dostala voda? se dozvíte co si počít s něčím, co se vám podařilo utopit nebo vystavit dešti. A uvést do stavu nepoužitelného.

Šestková úroveň ochrany proti tekutinám odpovídá většinou dešti, polití vodou, přímému kontaktu s vodou v domácnosti a venkovnímu použití. Vystavení je ale krátkodobé a celé to spíš berte tak, že jde o něco jako postříkání.  

Sedmičková úroveň by vlastně měla být ještě lepší a týká se deště, polití a náhodného/neúmyslného ponoření. (do jednoho metru a maximálně na třicet minut).

Osmičková úroveň přidává to, že může dojít k ponoření do hloubky více jak jeden metr, ale jak hluboko a za jakých podmínek musí určit výrobce.

Ale blíže víc v následující tabulce pocházejí z hesla Stupeň krytí na Wikipedii. Při pohledu na tabulku je dobré zdůraznit to, že neplatí že by to bylo vzestupné, tj. IP x7 vlastně vůbec nemusí znamenat, že zároveň platí (například) IP x3.

stupeň vniknutím vody (specifikace IPX)
IP x0 bez ochrany
IP x1 Chráněno proti kapající vodě 1+0,5 mm za minutu. Jednotka je umístěna ve své pracovní poloze a otáčí se kolem vertikální osy. Doba zkoušky 10 minut.
IP x2 Chráněno proti kapající vodě 3+0,5 mm za minutu, Jednotka je testována ve 4 pozicích, nakloněných o 15° od normální provozní polohy. Doba zkoušky 2,5 minuty na polohu.
IP x3 Chráněno proti vodní tříšti. Voda stříká na přístroj v úhlu 60° vertikálně, v množství 10 litrů za minutu a při tlaku 80–100kN/m2 po dobu nejméně 5 minut.
IP x4 Chráněno proti stříkající vodě. Stejné jako u IP x3, jen s rozdílem, že voda stříká ve všech úhlech.
IP x5 Chráněno proti tryskající vodě. Voda míří 6,3 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 12,5 litrů za minutu při tlaku 30 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x6 Chráněno proti intenzivně tryskající vodě. Voda míří 12,5 mm tryskou ve všech úhlech při průtoku 100 litrů za minutu při tlaku 100 kN/m2 po dobu nejméně 3 minuty ze vzdálenosti 3 metry.
IP x7 Chráněno proti ponoření do vody. Ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr.
IP x8 Chráněno proti potopení do vody. Zařízení je schopné nepřetržitého potopení do vody za podmínek, které určí výrobce zařízení.
IP x9 Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Nejčastěji se vyskytující IP67 pak například u iPhone 7 znamená, že ho lze ponořit do vody na maximálně 30 minut a maximálně do hloubky jednoho metru.

Což například neznamená že si ho vezmete do sprchy a budete na něj vodu stříkat – ponoření pro účely IP je ponořením do stojaté vody. Celé je totiž komplikované tím, že jakkoliv zařízení má sedmičkou či osmičkovou úroveň odolnosti proti vodě, tak nemusí vůbec být odolné na nižších označeních – což představuje právě například odolnosti proti proudu stříkající vody. A pozor, stejně tak nemusí při šestkové úrovní ochrany proti prachu být odolné na nižších úrovních. V praxi to pak znamená, že pokud se vám do iPhone dostane voda, tak neplatí záruka a máte prostě smůlu.

U Samsung Galaxy S7 se můžete setkat s IP68 a konkrétně to znamená, že jde o maximálně 30 minut a maximáně 1.5 metru.

TIP: Jak je to u Apple Watch s vodotěsností? Co udělat, když jdete s hodinkami plavat?

U hodinek se většinou setkáte jenom s něčím na úrovni IP67/68 a prakticky žádné hodinky nebudou vodotěsné– u hodinek, sport trackerů a chytrých hodinek navíc existuje ISO certifikace, která určuje jaký tlak tato zařízení vydrží (udává se jako 1 ATM až 20 ATM). Což je ale bohužel něco, na co se spoléhat nemůžete a navíc většina výrobců tohle vůbec neuvádí (a hlavně nenechává jednotně testovat a ověřovat).

Celé je to ještě komplikovanější, že ačkoliv například Fitbit Surge má 3 ATM (vydrží tlak odpovídající hloubce 30 metrů, odolá dešti, polití, náhodnému ponoření a sprchování, ne ale plavání) sám výrobce doporučuje hodinky do sprchy nebrat. To proto, že sprcha je záludná a není moc jasné jak velký tlak a jak úzký paprsek vody bude na zařízení působit.

Pokud vám vrtá hlavou proč něco co vydrží hloubku třicet metrů není vhodné pro plavání? Oněch 30 metrů je statický tlak – v případě plavání se tlak vody bude silně měnit podle toho jak se ruka s hodinkami bude hýbat.

Aby těch zádrhelů nebylo málo, voda výše uvedená je čistá voda. Mořská voda či jiné kapaliny jsou  jiný příběh. Stejně tak je potřeba pamatovat na teplotu, výše uvedené se týká zpravidla 15 až 35 stupňů Celsia – takže pozor na sauny, parní lázně, tropy, ale stejně tak mráz.  Pokud máte zařízení vystavené vodě, tak je možná docela dobrý nápad nepoužívat jeho tlačítka a počkat, až bude v suchých podmínkách. Ještě důležitější je ho nenabíjet dokud není vysušené.

Co se prachu týče, tak je možná také vhodné se podívat na stejnou tabulku (také pocházející z výše uvedeného hesla na Wiki) . Netýká se totiž vlastně jenom prachu, ale obecně cizích předmětů a prach je až na posledních dvou úrovních.

stupeň nebezpečným dotykem vniknutím cizích předmětů
IP 0x bez ochrany bez ochrany
IP 1x dlaní (>5×5 cm) velkých
IP 2x (IPxxB) prstem (>12×12 mm) malých
IP 3x nástrojem (>2,5 mm) drobných
IP 4x (IPxxD) nástrojem, drátem (>1 mm) velmi drobných
IP 5x jakoukoliv pomůckou prachu částečně
IP 6x jakoukoliv pomůckou prachu úplně

 

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky