@365tipu

TIP#836: Jak vysušit mobil? Co s mobilem či tabletem, do kterého se dostala voda?

Asi nebudete souhlasit, ale na otázku z titulku je poměrně jasná odpověď. Zapomeňte na něj, pokud jste do mobilu (či tabletu) pustili vodu, už nikdy nebudete mít jistotu, že bude bezproblémově fungovat. Je dost možné, že použitím některých níže uvedených postupů nebo prostou trpělivosti se stane funkčním, ale voda někde zůstane, případně mohla způsobit škody – zlobit může displej, mikrofon, senzory, tlačítka. Ani oprava v servisu nemusí znamenat, že získáte zpět původní bezproblémový přístroj.

Samozřejmě, tím že se rozhodně můžete pokusit „utopený“ (ona bohatě stačí průtrž mračen, čerstvě jsem takhle přišel o Xiaomi Note 3) mobil vysušit. Existuje na to řada velmi různorodých postupů. Všechny mimochodem zásadně předpokládají, že utopený telefon vypnete. A rozhodně ho nebudete zapínat. Také nezapomeňte vyjmout paměťovou kartu i SIM.

Základní postup je ten, že ho prostě necháte vyschnout přirozenou cestou – ideálně ho postavte tak aby voda mohla „téci (což není to, že ho necháte klasicky ležet na stole), ale tak podstatné to není – stejně se spoléháte se na vypařování. Čemuž můžete pomoci tím, že ho nenecháte někde kde je chladno. Trvat to touhle cestou může i několik dnů až týdnů. Hodně pomůže, pokud je možné ho otevřít a vyjmout baterii. Což je dost podstatné, neotevřený či neotvíratelný mobil se bude vysoušet velmi obtížně.

TIP: Pokud můžete telefon otevřít, zkuste nejprve vysušit vodu pomoci papírových ručníků nebo ubrousků. Jemně a pokud možno tak, aby vám tam nezůstaly zbytky.

Pomoci předchozímu můžete vyšší teplotou – ta bezpečná je tak 30 maximálně 40 stupňů, což je teplota, kterou musí mobil vydržet (vypnutý, pozor), když ho někde necháte na sluníčku nebo v autě. Tady si ale hlavně dávejte pozor na baterii, ta je na vysoké teploty velmi náchylná, takže pokud můžete telefon otevřít a vyndat baterii, rozhodně to udělejte. S vyjmutou baterií teoreticky můžete teplotu o 10/20 stupňů zvýšit, ale pozor, nemusí se to líbit displeji. Tohle opravdu neznamená, že byste ho měli vrazit do trouby …

Třetí často zmiňovaná možnost je, že do telefonu začnete foukat vzduch z fénu – ideálně teplejší, ale rozhodně opět pozor na příliš velké teplo. Ale pozor také na to, že tohle může více uškodit, než pomoci – můžete totiž vodu zafoukat ještě hlouběji do telefonu. Pokud už tedy foukat (teplý vzduch) tak ne tak aby to foukalo vyloženě dovnitř, ale aby pomohlo ohřát.

Opačný směr je ten, že vezmete vysavač a budete se pokoušet vodu vysávat – ale opět, pokud vezmete vysavač co mohutně táhne, tak možná o něco uvnitř telefonu přijdete, takže něco co má malý tah – nejde o sílu, ale o vytvoření „průvanu“, který nemá ani tak za úkol vodu vytáhnout, jako spíše pomoci vypařování. Má to stejný možný problém jako předchozí cesta, může to vodu zatáhnout někam, kde původně nebyla.

Dvě nejlepší metody

Často zmiňované je ponoření do rýže – ta má totiž schopnost natahovat vlhkost. Takže klidně popadněte krabičku, na dno dejte trochu rýže. Telefon zabalte do ubrousku (nechcete mít rýži nalepenou v konektorech) a položte do krabičky. No a dosypte rýží aby byl plně pokrytý. Nečekejte ale, že tohle zázračně za pár hodin něco vyřeší. Spíš nevyřeší. Když už, tak možná až za několik dní.

Lepší varianta rýže je ta, že použijete nějaké ty silikagely co natahují vlhkost – máte-li doma kočku, tak jeden takový zpravidla také máte. Sypete ho do kočičího záchodu. Tyhle materiály natahují vlhkost podstatně rychleji. Stejně jako v předchozím případě použijte krabičku co jde uzavřít, aby vlhkost byla tahána z mobilu, ne z okolního prostředí.

CO NE?

Zapomeňte na to, že byste telefon zmražovali. Čím méně budete s telefonem hýbat, tím méně se voda dostane hlouběji. Stejně jako je lepší co nejméně zkoumat tlačítka. Nefoukejte do otvorů, tím jenom vodu zaženete hlouběji. Utopený mobil samozřejmě nepatří ani do mikrovlnné trouby, snad jedině pokud chcete dělat ohňostroj a definitivně ho zničit.

 TIP: Ono vysoušení, o kterém je řeč, skutečně může trvat několik dní. Nespěchejte, nechte opravdu telefon nějaké ty dva či tři dny na pokoji, teprve poté ho můžete případně zkusit znovu zapnout. Nedivte se ale, pokud už tedy půjde zapnout, že některé věci budou stále zlobit. Bude trvat klidně i další týden, než různorodé symptomy zmizí. Některé možná nezmizí vůbec.

Co ještě dodat

Jedna poslední věc, možná voda poničila jenom baterii, což může být důvodem toho, proč se telefon nedá zapnout nebo se baterii nenabíjí. Což můžete snadno ověřit pořízením nové baterie, pochopitelně tam, kde ji můžete vyměnit.

Předejít utopení mobilu? Lehko, pokud si ho umístíte do vodě odolného nebo dokonce vodotěsného obalu při aktivitách, kde může dojít k úhoně – v přírodě, na kole, atd. Pokud se vám ho podařilo upustit do záchoda či do vany, tak asi smůla, tady musíte řešit vlastní nešikovnost, nebo používat podobné obaly i v těchto domácích situacích. Nebo, kupovat vodě odolné telefony (či dokonce vodotěsné).

Profesionální pomoc? Je dobrým řešením, předat telefon do opravny, kde ho mohou opravdu kompletně rozebrat a zajistit, že nikde nezůstane voda (a ani žádné vodou ponechané zbytky). Špatná zpráva je, že ani tohle vám nemusí pomoci.

TIP: Kdykoliv se vám může stát, že telefon utopíte, zmokne nebo na něj vylijete pití. A prakticky vždy to vede minimálně k tomu, že tak dobrý týden ho nebudete moci používat, takže rozhodně, rozhodně nepodceňujte zálohy – Apple i Google umí zálohovat průběžně skoro všechno a velmi snadno obnovit. Xiaomi s MIUI umí zálohovat a obnovovat ještě lépe, takže záložní nebo nový mobil budete mít funkční během hodiny až dvou. Minimálně viz Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky