@365tipu

TIP#316: Jak na správu a (hlavně) zálohování kontaktů v mobilním telefonu?

Před pár dny psal na Twitteru @PetrJenik něco o tom, že „Za ztrátu všech kontaktů po smrti mé SIMky může @Medvidekpu Na @365tipu nikde nevidím tip na zálohování tel. kontaktů!„. A má pravdu, @365tipu zatím otázku „zálohování“ kontaktů v telefonu nechávalo bez povšimnutí. Hlavně proto, že nějak tak automaticky předpokládá, že kontakty máte někde v „cloudu“ – ať už v Google (Gmail/Google Apps), Microsoftu či u Apple (iCloud). A hlavně by málokoho dnes napadlo, že si kontakty bude ukládat na SIMku.

Petr má ale v zásadě pravdu, tohle je dobré téma. V obou ohledech, v tom že je asi dobré upozornit, že se vyplatí v telefonu mít aktivované ukládání kontaktů „do cloudu“ – což už dnes prakticky každý chytrý telefon podporuje. Technicky je to věc toho co máte za telefon – Android synchronizuje kontakty do vašeho Gmailu či Google Apps. Microsoft je synchronizuje v zásadě do vašeho Live/Microsoft účtu, Apple je umí synchronizovat do iCloudu.

Je vcelku jedno, jestli používáte telefon jenom pro telefonování a kontakty jsou pro vás v zásadě Jméno/Příjmení a telefonní číslo. Pořád se vyplatí je mít zálohované v cloudu. Pokud máte mobil s internetem, tak se to může dít neustále, případně stačí čas od času zapnout WiFi (doma či v práci). V případě nejhorším i některé mobily umí tohle po připojení k počítači přes USB kabel.

Výhoda ukládání kontaktů do cloudu?

Několik výhod, od té základní, že o ně nemůžete přijít. Ta pokročilejší je, že si je třeba můžete v oné službě upravovat a spravovat. A po doplnění o maily a další informace využívat v počítači či notebooku. Od čehož je krok k další výhodě, že ať máte jakékoliv zařízení, můžete v něm mít stejné kontakty. Ještě něco? Ale no. Když vám odejde mobil nebo si pořídíte nový, tak prostě jen aktivujete příslušný cloudový účet a chvíli počkáte.

Ukládat kontakty na SIMku?

nokia-1100
Nokia 1100. Málokdo by to hádal, ale je to nejprodávanější mobil všech dob. Hovoří se o až 250 milionech prodaných kusů.

Dřív byly kontakty (telefonní čísla) v mobilu v zásadě jenom na SIM kartě. Jenže to „dřív“ je tak deset let zpět (ne že by to nebyly skvělé časy). Pak začaly telefony mít nějakou tu vnitřní paměť a bylo možné přepnout kam ukládat a také přenášet mezi paměti a SIM. Tohle bylo před cloudem, takže kontakty na SIMce řešily to, že jste s přechodem na jiný telefon prostě prohodili SIMku a vše bylo stejné.

Dnes ukládat kontakty na SIMku moc smysl nemá, jedině pokud máte nějaký prastarý „feature phone“, tedy ten co není chytrý a pouze si telefonujete s pár lidmi. Jinak to moc praktické prostě není

Další cesty jak zálohovat kontakty a data z mobilu

Především, znovu je to potřeba připomenout, záloha kontaktů a dat z mobilu (smartphone, chytrého telefonu) je dnes věcí cloudu, funkcí přímo od výrobce, případně nějakých aplikací, které si můžete opatřit v App Store, Google Play, Microsoft Store (atd). Vedle toho i řady dalších služeb/řešení – namátkou třeba Lookout Free Contact Backup App. Nebo třeba mycontacts-app.com a dost dobře možná desítek dalších.

Jindřich Rubeš po prvním vydání napsal pár dalších užitečných tipů: Pro Windows Phone aplikaci contacts+message backup, pro Android doporučuje SMS Backup & Restore (kde pokud se ale nepletu jde hlavně o zálohu SMS, ne kontakty) a pak hlavně píše, že operátoři mají na prodejnách Cellbrite a mohou vám pomoci se zálohou vašeho telefonu.

Pokud nemáte chytrý telefon, bude to podstatně složitější a možná snad ani raději nechcete něco takového podstupovat. Hlavně proto, že staré (starší) klasické telefony bylo skoro nemožné k něčemu připojit. Jejich pojetí aplikací obnášelo většinou něco hodně divného v Javě (často, ale ne vždy) a i připojený telefon k počítači nebyl žádná výhra, většina z nich měla vlastní software (kdo si pamatuje Nokia Ovi Suite tak ví o čem je řeč).

Nejsnazší cesta? SIM karta … dejte kontakty na SIMku, přendejte ji do chytrého telefonu, přeneste do něj, pak odtamtud už klasicky do cloudu.

Nokia_Suite_screenshot
Takhle vypadal Nokie Ovi Suite.

Pokud máte ke svému „starému“ a „hloupému“ telefonu stále původní software, tak můžete zkusit to. Výše zmíněné Ovi umělo kontakty přenést například do Outlooku. BlackBerry má, pokud se dobře pamatuji, vlastní Desktop Manager. Microsoft pro starší telefony měl Zune a ještě předtím věci jako ActiceSync, Samsung měl Kies. Můžete zkusit štěstí i s volně dostupnou utilitkou jménem BitPim.

TIP: Nezapomeňte, i když k telefonu už původní software nemáte, je dost dobře možné, že „někde“ na Internetu je ke stažení. Ale i tady platí, dejte si pozor, ať si nestáhnete do počítače i něco co tam nechcete. 

Ale pozor, u původního software, stejně jako u BitPim utilitky, musíte mít odpovídající USB kabel, tak aby bylo možné telefon připojit k počítači. A pokud jste tímhle peklem v minulosti procházeli, tak víte, že to vůbec, ale vůbec není legrace.

Pokud váš starší mobil přeci jenom umí Internet, tak by tu byly ještě nějaké jiné služby či software (ale žádnou z nich jsem nikdy nezkoušel, ani v zásadě nemám na čem) – Bloove, 3GMobile SMS+Contacts Backup či iMobileTool. Možná jste vy sami něco vyzkoušeli, takže se nebojte dát vědět.

TIP: Jak zálohovat kontakty z Gmailu, Outlooku či dalších poštovních programů a služeb? se bude hodit. Zálohu zálohy totiž určitě nevynechejte.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky