@365tipu

TIP#1437: Co je to IMEI? Jak mohu zjistit, jaké mám IMEI?

IMEI je zkratka z International Mobile Equipment Identity. Unikátní číslo, které je přidělené mobilnímu telefonu. Unikátní opravdu v tom, že jedno přidělené číslo má jedno konkrétní zařízení a není (nemělo by) možné ho (snadno) měnit. Operátoři IMEI používají k identifikaci mobilního telefonu – takže když vám například ukradnou mobil, tak můžete krádež nahlásit, IMEI nechat zapsat na černou listinu a takovýto ukradený mobil nebude možné připojit do mobilní telefonní sítě.

Provedením jde o patnáctimístné číslo – složené z několika částí, které mají různý význam

ZZnnnn-MM-nnnnnn-X kde

  • První skupina se jmenuje TAC (Type Approval Code) a je složena z kódu země (ZZ) a dalších čtyř číslic.
  • Druhá skupina (MM) je FAC (Final Assembly Code), dvou číselné určení výrobce (někteří mají i více kódů, třeba Nokia používá 10 a 20)
  • Třetí je šestice číslic určující sériové číslo mobilu.
  • Poslední X je kontrolní součet – tak aby celé číslo vyhovělo pro modulo 10 (Luhnův algoritmus)

TIP: Chcete si zkontrolovat nějaké IMEI? Zajděte na www.imei.info a zadejte IMEI. Dozvíte se jaký model telefonu to je, výrobce, kdy se objevil na trhu i jaké má další parametry.

Jak zjistit IMEI vašeho telefonu?

IMEI je vždy napsáno na mobilním telefonu – na krabici i někde uvnitř – u modelů co nemají vyměnitelnou baterii to ale moc nepomůže. Proto je IMEI možné zjistit zpravidla někde v nastavení případně pomocí univerzálního způsobu „vytočením“ *#06# – často stačí jen napsat a telefon hned zobrazí IMEI.

Pokud telefon má víc SIM slotů, tak bude mít i víc IMEI. Máte-li tablet či počítač se SIM slotem, bude také mít IMEI.

V Androidu by se k IMEI mělo dát dostat většinou přes Settings/Nastavení -> About Phone/O telefonu -> Status -> IMEI Information/Informace.

2019-09-07 12.59.30.png
iPad a místo kde najdete IMEI

iPhone/iPad by měl mít IMEI napsané na zadní straně, pokud použijete lupu (nebo si vyfotíte a zvětšíte), tak je snad šance to přečíst. Je ale dostupné i v Settings/Nastavení -> Obecné/General -> Information/Informace -> IMEI

Zajímavé je, že mohou existovat mobilní telefony bez IMEI – ještě zajímavější je, že v takovém případě může jít o padělek. Padělky nemají přidělené oficiální IMEI, mají-li nějaké, tak velmi pravděpodobně duplicitní k nějakému existujícímu.

TIP: www.imeipro.info se teoreticky dá použít o ověření, jestli se konkrétní IMEI nenachází na seznamu ukradených telefonů.

Je dobrý nápad si IMEI vašeho telefonu uložit dříve než ho budete pro něco potřebovat. Dobré místo na ukládání může být Správce hesel.  O vhodnosti uložit si IMEI je ostatně řeč například v Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení?

Co je důležité vědět o IMEI?

IMEI jen tak nedávejte nikomu cizímu. Velmi často je cílem podvodných aplikací, které ho chtějí z telefonu získat – povahou je skvělé pro unikátní identifikaci konkrétního zařízení a tím většinou i konkrétního člověka. Což je přesně důvod, proč je o něj takový zájem – aplikace v telefonu k němu navíc dokáže přiřadit řadu dalších informací o vás.

Pokud kupujete použitý telefon, je dobré si ověřit zda IMEI získané z telefonu je stejné, jako IMEI uváděné na baterii či na krabici. Kradené telefonu se často dočkají změny IMEI poté, co původní vlastník nechal to správné zablokovat.

Změna IMEI je často jen otázka dostání se do servisního režimu telefonu a zadání potřebných příkazů pro změnu IMEI. Návody jsou k nalezení na Internetu, ale asi to není něco s čím byste si měli jen tak zkoušet hrát. V některých zemích je změna IMEI nezákonná.

TIP: Jak zjistím zapomenutý PIN u SIM karty?

A poslední malý dodatek. SIM karta nemá IMEI, má vlastní identifikátory, ale o tom až někdy jindy v jiném tipu.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky