@365tipu

TIP#1382: Jak na telefonech používat odemykání otiskem prstu? Pár užitečných pravidel

Nikdy si nepřidávejte pouze jeden otisk prstu, vždy si jich přidejte více, z obou rukou. Pokud si přidáte jen jeden, stačí se říznout nebo odřít – pak bude chvíli trvat, než ten jediný prst bude znovu použitelný pro odemykání. Přidání více prstů se hodí i s ohledem na odemykání v různých „polohách“ a při držení mobilu v jiné ruce než běžně.

2019-06-24 06.30.40.png
Z Otisk1 a Otisk2 nebudete moc vědět.

Můžete si zaregistrovat jeden prst vícekrát. Jde o užitečný trik, který zlepší úspěšnost odemčení – každý z nasnímaných otisků bude totiž trochu jiný. Stejným způsobem můžete přidat otisk mokrého prstu. K čemuž patří i to, že bývá dobré si v telefonu uložené otisky správně pojmenovat. Za pár měsíců tak budete stále vědět, které prsty tam máte. V iOSu můžete ale mít uložených pouze pět otisků, takže zvažte, jak je chcete využití.

Zoufat nemusíte, pokud nejde telefon (ale i tablet či notebook) odemknout dotykem prstu, stále půjde klasický způsob – tedy zpravidla buď zadání PINu/hesla či gesto na displeji. Nenechte se odemykáním dotykem zmást natolik, že zapomenete jak odemknout váš telefon klasickým způsobem. Tohle platí i pro Apple Pay – vedle otisku prstu či obličeje tam funguje i záložní odemčení přes Passcode.

Čtečka nebude zpravidla reagovat na mokré prsty, zmrzlé či hodně špinavé.

TIP: Důležité čtení najdete v Čím bezpečněji chránit telefon? PIN? Gesto? Otisk prstu? Heslo?

Co se bezpečnosti této metody týče, tak záleží na výrobci telefonu a čtečky. Ale také je dobré vědět, že když vám někdo prostě násilím ten prst na telefon dá, tak se tím telefon odemkne. Stačí na to zlomek sekundy. Stejně jako to, že velkou neznámou zůstává otázka úniku/ukradení vašeho otisku – v seriózní podobě se ukládají jen v telefonu a ne v ukradnutelné podobě. Záruku ale mít nikdy nebudete.

2019-06-24 06.32.53.png
v iOSu (iPhone, iPad) je toho k nastavení okolo otisků docela dost.

iOS (a tedy iPhone, iPad) vždy po určité době bude požadovat odemknutí klasickým způsobem – je to otravné bezpečnostní opatření, ale nic s ním nenaděláte. Aspoň si budete pamatovat klasický způsob.

TIP: Jak na bezpečně používání iPhone?

Při vkládání otisku nečekejte, že prostě jen prst položíte – bude potřeba s ním různě otáčet a posunovat, tak aby se načetla většina plochy. Což může obnášet i opakované pokládání, při kterém je opět dobré dbát na postupné změny náklonu prstu. Samotný proces ukládání otisku vám zpravidla bude říkat co právě máte dělat.

Trošku spíše jako legrácka, ale nic nebrání odemykat prsty na noze. Funguje to také.

TIP: Jak nastavit soukromí v mobilním telefonu či tabletu? Jak si chránit mobilní zařízení? Velmi vhodné pro pokračování.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky