TIP#1072: Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy.

Je zcela běžné, že lidé mající pracovní počítač, který jim poskytl zaměstnavatel, na něm dělají věci, které jsou zásadně nevhodné. Podobně to platí i u mobilních telefonů či tabletů. Měli byste vědět, že platí dost zásadní potřeba striktně oddělit soukromé aktivity a pracovní aktivity – na pracovním počítači prostě vaše soukromé věci nemají co dělat. Ale zkusme si to projít trochu podrobněji

Nikdy neukládejte soukromé soubory na pracovní zařízení

Existuje poměrně dost dobrých důvodů, proč zrovna tohle nedělat. Jeden z nich je čistě ten, že kdokoliv z firmy může získat přístup k něčemu, co je možná soukromé. Další je ten, že si váš zaměstnavatel může přivlastnit autorská právě k něčemu, co jste prostě do jeho počítačů a sítě nikdy neměli nahrát (nebo na něm vytvořili). Třetí možný důvod je ten (a bude společný i pro další body), že tím můžete porušovat firemní pravidla.

Mobilní telefon nepoužívejte pro osobní fotografie

Pracovní/firemní zařízení rozhodně není místem, kam byste si měli dávat osobní fotografie. Platí to zejména u mobilního telefonu, kde můžete být v pokušení si fotit čistě osobní věcí.

Nenavštěvujte žádné weby, které nemají něco společného s vaší prací

Měli byste vědět, že ve firmě nejspíš někdo pečlivě sleduje, na jaké weby chodíte, zda je to v souladu s pracovními předpisy, zařazením a dalšími věcmi. Může to také zajímat některého ze správců, který toho může zneužít. Může ale také dojít k tomu, že návštěvou něčeho krajně nevhodného přitáhnete do firmy viry či malware.

POZNÁMKA: Vše výše a níže uvedené je možné řešit, za předpokladu souhlasu zaměstnavatele, instalaci druhého samostatného operačního systému. Vlastní soukromé věci pak můžete řešit restartem v tomto druhém operačním systému a mít tak vše oddělené. Ve firemním prostředí se vaše aktivity ani data neobjeví. O tom ale případně později v jiném tipu

Neřešte osobní věci ve firemním chatu

Stejné platí i o firemním chatu, bude monitorovaný, přístupný vašemu šéfovi, firemním ajťákům. Všechno se navíc ukládá a jednoho dne můžete mít problémy jenom proto, že vás někdo bude chtít na něco dostat. Nefiremní a nepracovní chatování prostě do firemních nástrojů nepatří.

Rodinný příslušník ani cizí člověk nemá ve firemním počítači co dělat

Firemní je firemní, takže rozhodně firemní notebook či telefon nepůjčujte členům rodiny, žádné hraní her, žádné „na chvíli si ho půjčím“.

Pozor na připojování k neznámým sítím a případnou nutnost používat VPN

Možná máte v práci VPN, která slouží pro připojování k firemním souborovým úložištím, e-mailu a software. Je to jedno z nejpodstatnějších bezpečnostních opatření, které zamezuje tomu, aby někdo mohl odchytávat síťovou komunikaci tam, kde jste se připojili k neznámé (nedůvěryhodné) sítí. Každá veřejná WiFi je z tohoto pohledu nedůvěryhodná. O tom je řeč v Co hrozí na veřejných Wi-Fi neznámého původu? a Je bezpečné používat neznámé WiFI?

Nevkládejte do zařízení neznámé USB či paměťové karty a nezkoumejte je

Dnes už naštěstí USB klíčenky nejsou použitelné pro snadné šíření virů, které se aktivují jen je připojíte. Pořád ale mohou být média riziková v okamžiku, kdy začnete zkoumat co na nich je. Řeč je o tom ale už v Je bezpečné připojit se na veřejně přístupný nabíjecí či USB kabel? Co s nalezenou USB klíčenkou?

Žádné osobní nakupování, žádné obchody, žádná e-komerce,  žádné bankovnictví

Vedle toho, že jste placení za práci a nikoliv procházení e-shopů je tohle také zásadně nebezpečné, cizí lidé se dozvědí co nakujpuete, možná získají i informace o stavu vašeho bankovního účtu.

TIP: V Co je to BYOD a proč se toho bát či nebát najdete nejenom vysvětlení pojmu BYOD, ale také poněkud opačnou věc, než o které je tento tip. Situaci kdy si lidé nosí do zaměstnání vlastní počítače, mobily, notebook a tablety. Souvisí s tím i užitečný tip Jak ve jednom počítači oddělit osobní a pracovní věci?

Osobní e-mail na pracovním počítači nemá co dělat

Tohle je jedno velké nikdy zásadně a ani omylem. Osobní e-mail si řešte ve vlastním počítači, notebooku či mobilu. Nebo s tím počkejte, až budete u svého počítače. Ve firemním nemá vaše pošta o dělat, ani v chvilkovém „já se podívám přes webového klienta“. Nikdy nevíte co přes osobní mail přijde, nikdy nevíte co přitáhnete do firemní sítě a nikdy nevíte, kdy přes mail přijde něco, co je v zásadním rozporu s pracovním řádem. A určitě nechcete, aby si cizí lidé četli vaši soukromou poštu.

Nehledejte si novou práci na firemním počítači

Je asi jasné, že když chcete odejít, tak vám možná bude jedno, že neděláte co máte. Ale i tady platí, že by nikdo z firmy neměl vědět, že si hledáte novou práci. A už vůbec ne, kde si ji hledáte. Prostě počítejte s tím, že ve firmě mohou sledovat kam na počítači chodíte, takže velmi snadno zjistí, že se chystáte změnit působiště.

Vyhněte se i tomu, co zakazuje firemní pracovní řád

Je dost jisté, že na firemní pracovní zařízení nebudete moci instalovat libovolné programy či aplikace. Je to nejenom bezpečnostní opatření chránící proti zavlečení virů, malware a dalších věcí, ale také dost nutné pravidlo s ohledem na autorské právo. Některý z výše uvedených věci nakonec bývají také součástí řádu upravujícího práci s firemními zařízeními.

Nepřenášejte si data z firemního zařízení mimo

Je velmi pravděpodobné, že i tato činnost bude upravena v pracovním řádu, ale i kdyby ne, je to jedna z dalších věcí, kterou byste dělat neměli. Odolávejte tomu, že si „tu práci“ zkopírujete do svého počítače nebo uložíte někde ve svém cloudovém úložišti. Nevhodné je i nahrávat firemní soubory na USB klíčenky a další paměťová média, příliš snadno se podobné věci ztrácí, kradou a nebývají šifrované.

TIP: ‣ Průvodce bezpečným Internetem, který bezpečný být nemůže‣ Průvodce soukromím na Facebooku jsou dva souhrny tipů, které se týkají bezpečnosti a soukromí

Další tipy Jak na bezpečný Internet

Načítání…

Something went wrong. Please refresh the page and/or try again.