@365tipu

TIP#926: Je bezpečné připojit se na veřejně přístupný nabíjecí či USB kabel? Co s nalezenou USB klíčenkou?

Někdy před pár měsíci na Praze 6 zprovoznili stojany s nabíječkami pro mobilní telefony. Solárními panely vybavený sloup, ze kterého čouhaly dráty umožňující nabíjet telefony. Dlouho to nevydrželo, o pár dní později byly všechny dráty uřezané. Podivný způsob plýtvání penězi, který existuje v ještě podivnější variantě „chytré lavičky“, která také umožňuje dobíjet telefony, navíc snad dokonce poskytuje WiFi připojení k Internetu.

TIP: Novější verze tohoto tipu v Je bezpečné používat veřejné nabíječky? Co je to “juice jacking” rozšiřuje vše právě o ono anglické sousloví označující další bezpečnostní související riziko.

Měli byste vědět, že nikdy v žádném případě do telefonu, počítače ani notebooku či tabletu nezapojujete kabely (ať už nabíjecí nebo USB) neznámého původu. Stejně tak tam nikdy nevkládejte USB klíčenky, které jste prostě někde našli.

Pokud tohle jednoduché pravidlo nebudete dodržovat, tak u nabíjecího či USB kabelu hrozí, že o připojené zařízení přijdete. Místo očekávaného a správného napětí si možná do portu pustíte 220 V. Nebo si tam vsunete konektor, který má poškozené či záměrně jinak zapojené vodiče. Bude pak spíš zázrak, že to vaše zařízení přežije.

TIP: Neznámé USB disky nikdy nepatří do firemních počítačů. To je jasné, ale těch věcí co na firemní počítače nepatří je daleko víc. Viz Co nikdy nedělat na pracovním počítači, telefonu či tabletu. Opravdu nikdy.

Pokud do počítače budete chtít vkládat neznámé USB klíčenky, tak ta nejméně nebezpečná varianta je ta, že z ní chytnete nějaký ten virus, malware či ransomware. Ta podstatně více zničující je, že opět můžete poškodit váš počítač, notebook či mobilní zařízení. Ať už tím, že klíčenka může být rozbitá nebo tím, že to může být záměrně vytvořená falešná klíčenka, která při vsunutí prostě odpálí počítač.

Co se nabíjení týče, tak vždy a všude nabíjejte pouze z vašeho vlastního kabelu a vašeho zdroje, případně takového kabelu a zdroje, u kterého jasně víte (a vidíte), že funguje. Chcete-li nabíjet někde mimo váš domov či práci, ta prostě využívejte dostupných 220 V zásuvek spolu s vaším zdrojem a kabelem.

U neznámé USB klíčenky prostě odolejte pokušení a nechte ji tam, kde jste ji našli (třeba ji tam najde ten, kdo ji ztratil). V žádném případě USB klíčenky neznámého původu nezapojujte do USB portu ve vašem zařízení.

TIP: V Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení najdete množství podstatných informací týkajících se nabíjení. Vhodné doplnění v Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce?

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky