@365tipu

TIP#1055: Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení

Pokud máte rádi IT mýty, tak tohle je právě ten jeden z nich. Pochází z minulosti, kdy baterie využívaly hlavně NiMH či NiCad články a projevoval se u nich paměťový efekt. Tehdy bylo skutečně dobré baterii opravdu kompletně vyčerpat a teprve poté dobít, ideálně také na maximum.

Dnešní baterie jsou ale hlavně Li-Ion a paměťový efekt nemají. Čekat s nabíjením na kompletní vybití je tedy zbytečně. U těchto baterií je dobré vědět, že mají omezený počet kompletních vybití a nabití, takže můžeme dokonce (trochu zjednodušeně) říci, že je lepší, když je nenecháte kompletně vybít. Pokud ale máte starší baterie, tak tam dbejte na kompletní vybití a kompletní nabití. K nabíjecím cyklům viz Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří?

Ono „kompletně“ nikdy není až tak pravda, pokud by se vám podařilo baterii opravdu zcela vybít, tak už by se možná nepodařilo ji znovu nabít (tady občas pomáhá „mrtvou“ baterii nechat nabíjet aniž byste zapínali zařízení samotné). Stejně tak kdyby se včas nezastavilo nabíjení, tak by baterie mohla pokračovat přehřátím a až explozí – tohle samozřejmě řeší hardware (a software) týkají se nabíjení.

Pro Li-Ion (Lithium-Ion) baterie tedy v zásadě platí, že je dobré je vybít tak na poloviční kapacitu (některá doporučení říkají, že není dobré jít pod 20 %, jiná doporučují dokonce 40 %) a pak nabít na osmdesát až devadesát procent. Některá zařízení budou mít i nastavení, které toto bude podporovat – zejména to, že zastaví nabíjení baterie před dosažením plné kapacity.

Platí i to, že je po nabití lepší napájení odstranit – baterie se sice po dosažení maximální kapacity nabíjet přestanou, ale po nějaké době jejich kapacita opět klesne a opět se začnou nabíjet na maximum.

Pokud se ptáte, zda je vhodné nabíjet telefon přes noc, tak to dělat můžete, žádný zásadní vliv to mít nebude. Na druhou stranu, pokud máte telefon plně nabitý před usnutím, neměl by ráno při probuzení být nijak extra vybitý (pokud ano, tak je něco špatně). Viz případně Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce?

TIP: V Je bezpečné připojit se na veřejně přístupný nabíjecí či USB kabel? je jedno dobré varování. Nepřipojujte svá zařízení k neznámým zdrojům. Chcete-li to risknout, připojte tam power banku, její případné zničení nebude tak drahé

Jedna věc je ale ještě užitečná – zhruba jednou za měsíc nechte baterii skoro úplně vybít (říká se tak na 5 % kapacity) a nabít – váš notebook, tablet či telefon tohle bude potřebovat, aby měl přesnější informace o kapacitě baterie a mohl lépe předpovídat jak dlouho vydrží. V extrémnější podobě viz Jak (nejen na iPhone) kalibrovat baterii? Má smysl to dělat?

Další drobnost, kterou je dobré vědět – když se chystáte nějaké zařízení nepoužívat, tak je vhodné ho vypnout s baterií někde okolo poloviční kapacity. Platí i to, že byste takto odložené zařízení neměli nechávat nikde kde je příliš zima ani příliš teplo. Na tohle pamatujte ale i při používání – vysoké teploty mohou nenávratně poškodit kapacitu baterie. Ve velmi studené prostředí se sice baterie nijak nepoškodí, ale bude mít dočasně menší výdrž.

Necháte-li vypnuté zařízení uložené dlouho, nepočítejte s tím, že se baterie nevybije – kapacitu ztrácí sama baterie, ale i vypnuté zařízení má nějakou spotřebu (ty dnešní co opravdu nemají tlačítko co zcela vypne nebo neumožňují baterii vyjmout). Tady bývá dobré se tak jednou za měsíc k odloženému zařízení vrátit a baterii nabít na oněch 50 procent – hrozí totiž riziko kompletního vybití.

TIP: V Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? jsou užitečné tipy co mohou přispět k delší době chodu na jedno nabití

U některých zařízení se můžete setkat s rychlým nabíjením (quick charging). Tady platí, že je méně šetrné na baterii a snižuje její životnost. Ale také to, že metody rychlého nabíjení se liší podle zařízení i nabíječky, takže si dejte pozor, ať nespojíte dohromady něco co baterii poškodí.

Bezdrátové nabíječky naopak budou zpravidla nabíjet pomaleji a žádný špatný vliv na baterie mít nebudou, jedině snad tím, že by indukční část v zařízení více hřála, než když nabíjíte klasicky kabelem.

U kabelů nezapomeňte, že poškozené (staré, roztřepené) kabely nemusí nabíjet dostatečně dobře. Stejně tak jako na to, že různí výrobci (Apple zejména) mají své kabely osazené elektronikou a brání se použití „nepravých“ kabelů.

Stejné to může být s nabíječkou (zdrojem, tedy tím co máte v 240 V zásuvce a do čeho zapojujete kabel) – ty se navíc liší počtem Amperů – čím více, tím rychleji umí nabíjet (za předpokladu, že je na to zařízení s baterií připraveno). Nedostačující počet Amperů může například znamenat to, že váš tablet (typické pro iPad) nepůjde nabíjet nebo se bude nabíjet velmi dlouho. Tady je dobré si ohlídat abyste k vašemu zařízení měli stále k dispozici buď originální zdroj nebo takový, který má stejné parametry. O tom ostatně viz Jakou koupit nabíječku na mobil? Jak je to s nabíjením mobilních zařízení (a nejen těch od Apple) a Jak na rychlonabíjení mobilních telefonů (opět nejen pro Apple)

Nezapomeňte, pokud nabíjíte z USB portů v počítači či notebooků, že zpravidla jeden z nich bude vhodnější a ostatní méně, zjistěte si který má silnější „napájení“ a u kterého „napájení“ zůstává aktivní i když máte notebook či počítač vypnutý.

TIP: V Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook? jsou různé praktické postřehy pro rychlejší nabíjení. Jeden z nich mimochodem je, že není dobré nabíjet a na zařízení zároveň pracovat nebo nechat svítit displej

Poslední co je vhodné zmínit je, že s ohledem na omezenou životnost (počet cyklů kompletního vybití a nabití) u Li-Ion baterií je jasné, že zhruba po prvním roce začnete určitě pociťovat změny ve výdrží a po dvou až třech letech už bude baterie zralá na výměnu. Možná vás to trochu vyděsí, ale dnešní baterie mají zhruba životnost 400 cyklů – ale jde o cykly kompletního vybití a kompletního nabití – po překročení postupně začne ubývat kapacita.

Poslední zajímavé téma najdete v Mám nechávat v zásuvce nabíječky na mobil? Ušetříme tím nějak energii?

TIP: Jak na MacBooku vypnout či zapnout optimalizaci baterie (a nabíjet na 100 procent) se bude hodit někdy když chcete mít opravdu plnou šťávu a ne o pětinu méně.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky