@365tipu

TIP#1569: Jak (nejen na iPhone) kalibrovat baterii? Má smysl to dělat?

Máte problémy s baterií v iPhone projevující se tím, že špatně ukazuje zbývající kapacitu a chová se zvláštně? Vedle toho že by baterie už mohla být opravdu poněkud stará (tři roky  je na baterie v mobilech doba po které už moc  kapacity mít nebudou) je dost dobře možné, že pomůže provést kalibraci baterie – nejenom aby mobil poznal její kapacitu a vybíjecí charakteristiky, ale také aby se sama „vzpamatovala“ (čtěte ale dále není to tak jednoduché).

Kalibrace (říká se jí také někdy reset) baterie může vyřešit i náhlá vypnutí telefonu (a podivné skokové změny nabití). Nic zásadně nevhodné se kalibrací stát nemůže, takže pokud se potýkáte s baterií, je možné ji zkusit. Ale ….

POZOR:  Ke kalibraci byste měli mít zásadní důvod. Nemá smysl ji dělat „jen tak“ nebo „jednou za čas“. U dnešních telefonu nemají baterie paměťový efekt – ten byl hlavním důvodem kalibrace (níže popsaného postupu) v minulosti. Každá kalibrace představuje minimálně dva nabíjecí cykly a dělat ji zbytečně tedy není dobrý nápad. Než se vrhnete kalibrovat, tak zkuste věci jako restart/reset, případně uvést do továrního nastavení a obnovení ze zálohy. Chcete-li to ještě jasněji jako doporučení – kalibraci se vydejte zkoušet jenom když nic jiného nefunguje.

TIP: Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří? a Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení jsou dva dost podstatné tipy týkající se baterií

Předtím ne začnete ale telefon připravte – mělo by na něm běžet co nejméně věcí (v době kdy budete nabíjet), je ideální ho uvést i do leteckého režimu a v průběhu kalibrace ho nepoužívejte.  Pomůže i vypnutí běhu na pozadí a snižte jas displeje.

V Nastavení/Settings -> Baterie/Battery na iPhone najdete volbu Battery Health (v iPadu ji nehledejte) kde je možné se dozvědět jak „stará“ je vaše Baterie. A také je tam možné aktivovat Optimised Battery Charging – to klasicky zajistí, že se baterie nebude nabíjet na 100 % ale pouze na osmdesát – dá se tím snížit počet nabíjecích/vybíjecích cyklů po dobu životnosti telefonu. Pokud chcete kalibrovat baterii, tak je dobré tuto volbu vypnout.

TIP: Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)? poradí jak šetřit baterii.

Kalibraci zahájíte tím, že kompletně vybijete baterii – můžete k tomu využít normální používání telefonu kdy ho nebudete nabíjet jako obvykle. Poté co se váš telefon vypne pro nedostatek kapacity baterie musíte několik hodin počkat (stačit by měly tři, ale delší doba je lepší) aby se baterie zcela vybila.

Poté telefon kompletně nabijte – dělejte to přes klasickou nabíječku (nikoliv přes USB port v počítači) co je certifikovaná pro Apple (či tu co výrobce dodal k telefonu) a propojená dobrým kabelem. Na nabíječce ho ponechejte ještě několik hodin poté co se ukáže 100% nabití.

TIP: Vybití baterie můžete uspíšit přehráváním videí, zapnutím blesku, hraním nějaké grafiky náročné hry.

Celý výše popsaný proces ještě jednou zopakujte poté co uděláte RESET (restart) telefonu. Právě druhém kompletní vybití a nabití by mohlo pomoci i k tomu, že iPhone si nově načte  vše o vaši baterii a dva kompletní cykly by měly stačit na „vzpamatování“ baterie. .

PS: Byly doby, kdy Apple doporučovalo kalibraci přímo na svých stránkách. Tehdejší návod už ale nenajdete, byť v něm dokonce bylo doporučení dělat to jednou za měsíc. Něco co byste dnes určitě děla neměli, dnešní baterie tohle nepotřebují a dlouhodobě jim to škodí.

PPS: Výše popsaný způsob je použitelný pro jakýkoliv mobilní telefon, nikoliv tedy pouze pro Apple. Stejně tak se hodí pro notebooky a další zařízení co je pohání baterie.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky