@365tipu

TIP#626: Jak prodloužit výdrž baterie mobilního telefonu (tabletu i notebooku)?

Znáte to, máte mobil, ráno nabitá baterie mizí rychlostí nevídanou, po pár hodinách jste pod polovinou kapacity. A zrovna když to potřebujete, tak dorazíte do červené zóny. Co udělat pro to, aby vám baterie mobilního zařízení vydržela co nejdéle?

#1 Nedělejte věci, které potřebují hodně výkonu

Nehrajte hry, nepouštějte si videa, nestahujte velké objemy dat přes mobilní Internet, nepoužívejte mobil pro intenzivní mapovou navigaci s aktivní GPS. Prostě cokoliv co potřebuje větší výkon procesoru. A čím více se vám při tom podařilo přimět telefon k zahřívání se, tím více bude mizet baterie. Což sice není tím, že by zahřátý telefon měl větší spotřebu, ale ono ohřátí vám dost jasně ukazuje, že procesor jede na plný výkon.

Je například dobré vědět, že vypnutí GPS na mobilu či tabletu vám sice baterii ušetří, ale vypnout (geo)lokační služby není praktické a paradoxně občasné nutné zapnutí a vypnutí může mít stejně negativní dopad jako když geolokaci necháte aktivní.

Dobré vědět je i to, že vypnutí Bluetooth na mobilu či tabletu vám baterii nijak výrazně neušetří, nemusíte se tedy bát Bluetooth nechat aktivní. Pokud ale nic s Bluetooth nepoužíváte, není k tomu žádný extra důvod. Pro iPhone je dobré vědět, že AirPlay má větší spotřebu než Bluetooth.

V Nastavení mobilu se navíc zpravidla dá ještě zapínat a vypínat různá úroveň animaci (v Androidu ideálně v Nastavení pro vývojáře, kam se dostanete přes Nastavení -> Informace o telefonu a opakovaném mačkání Číslo sestavení)

#2 Nastavte co nejmenší možný jas displeje

Displej je tradičně největší žrout baterie a čím jasně svítí, tím více energie bude spotřebovávat. Proto je dobré mít i na notebooku nastavení jasu displeje na nižší úroveň při chodu z baterie než při chodu napájeném ze zásuvky. Můžete se zkusit spoléhat na čidlo a nechat si jas nastavovat automaticky, ale to už asi víte, že je spíše k vzteku (a popravdě pro úsporu baterie je lepší tohle opravdu nepoužívat). Prostě si hlídejte to, že nenapájené mobilní zařízení vydrží déle při méně svítícím displeji. Platí samozřejmě i to, že čím méně budete displej zapínat, tím lépe. Dobré je i nastavit si velmi krátký interval pro vypnutí displeje při nepoužívání, případně ručně vypínat co nejdříve.

Mimochodem vypnutí displeje má roli i v Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook. Nejrychleji ale budete nabíjet, pokud zařízení nebudete používat, ještě rychleji pokud ho kompletně vypnete.

Mimochodem, pro AMOLED displeje uděláte nejlépe s černým (tmavým) pozadím. Ale pozor, pro LED je naopak lepší bílé pozadí. Tady viz Noční režim na mobilech šetří baterii. Má to ale jedno „ale“

#3 Omezte objem dat přenášených přes mobilní internet i WiFi

2016-10-10 05.16.37.pngMobilní Internet, zejména ten co je 3G či LTE, umí dost podstatně potrápit baterii. Můžete omezit objem přenášených dat, případně i přepnout na nějaký ten pomalejší Internet, který spotřebovává méně. Velmi vhodné je používat blokátory inzerce, dokáží ušetřit až 50 % baterie. Je dobré vědět, že vypnutí WiFi na mobilu či tabletu vám baterii také nijak výrazně neušetří, ale intenzivní používání WiFi, zejména pokud je slabý signál, nijak baterii nešeří.

Některé aplikace se také budou snažit periodicky aktualizovat data, tady pomůže nastavit větší intervaly aktualizací a volit vždy Push místo Fetch (pull) tam kde je to možné (třeba u e-mailů). Čím více poštovních účtů si například do mobilu přidáte, tím vice se bude kontrolovat pošta, stahovat více dat a spotřebovávat více baterií. Dobré může být nastavit i to, že se nic nedělá automaticky, potřebné si můžete snadno udělat ručně (a to platí jak pro e-mail, tak třeba pro Twitter). Automatickou synchronizaci ale provádí i Android pro řadu věcí patřících k vašemu účtu, kde vše lze zapínat a vypínat.

Nepoužívejte streaming hudby, místo toho si hudbu uložte lokálně. V prvním bodu zmíněné přehrávání videa nejenom požírá baterii pro náročnost hraní, ale také pro případné stahování videa z Internetu.

Hodit v tomto ohledu se vám bude Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec.

#4 Nepoužívejte aplikace, které běží na pozadí

Pokud se budete ptát, zda ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci, tak odpověď je, že nikoliv. Stejně tak na Androidu vám nepomůže „zabíjení“ aplikací – ve skutečnosti jejich zabití a nové spuštění bude mít dopad na baterii větší, než když je necháte. Výjimkou je, pokud určitá aplikace opravdu běží na pozadí – na iOSu (iPhone, iPad) se tohle moc stát nemůže, ale existují výjimky (a v novějších iOSech se dají u aplikací nastavit jestli smí běžet „na pozadí“). Na Androidu se to bohužel stát může. Je dobré si postupem času zjistit, které aplikace tohle „umí“.

To které aplikace vám požírají baterií umí iOS i Android poměrně dobře říci, stačí si v Nastavení zobrazit co spotřebovávalo baterii. Čas od času se stává, že některé aplikace obsahují chyby a výrazně to ovlivní spotřebu. Dost často pomůže aktualizace. Je dobré vědět, že iOS má jednu typickou nešťastnou vlastnost, že když vám zcela zbytečně a neznámo proč čerpá baterii, tak je nejlepší tvrdý restart.

2016-10-10 07.23.41.png

Nepomůže vám vypínání Siri ani OK Google, v zásadě vypnout ani nejdou, stejně tam někde pořád zůstanou a jejich klidový stav má minimální vliv na baterii, že tohle nestojí za námahu. Ale pokud chcete, můžete je vypnout.

Neuškodí se, obecně, zbavit všech aplikací, které v mobilu nepotřebujete. Můžete sem patřit i to, že se nenechate nachytat na „mobilní antivirus“. Protože to je v zásadě taky aplikace, která jenom žere baterii.

Žrout baterie může být i widget či živé pozadí na ploše. Paradoxně dost často na tohle lidé zapomínají a pak se diví. Nakonec zbytečně baterii vám bude požírat i to, že si ponecháte příliš mnoho aktivních notifikací (upozornění)

TIP: Jak zjistím co mi na iPhone či iPadu požírá baterii?

#5 Vyhněte se extrémním teplotám

Příliš velká zima znamená, že vám baterie vydrží méně. Extrémně vysoká teplota zase může znamenat, že to váš telefone nerozdýchá a přehřeje se. To že držíte v ruce velmi teplý mobil také znamená, že něco není v pořádku. Řeč o teplotách je i v Jak hodně degraduje baterie v mobilu, tabletu či notebooků s ohledem na její stáří?

#6 Naučte se triky na ušetření baterie v nouzi

2016-10-10-05-18-23Chcete-li aby vám přes noc nezmizela valná část baterie, tak stačí zapnout letadlový režim – samozřejmě pokud to děláte tak, že na noc stejně vypnete zvonění a telefon je pro vás jenom budík. Stejný trik můžete použít, když vám dochází šťáva a budete ji potřebovat později. Můžete sice zkusit telefon kompletně vypnout, ale jeho nové zapnutí to celé dost pokazí.

Některé telefony mají různé druhý úspory baterie – omezí rychlost procesoru, vypnou nebo  omezí datové přenosy ale ponechají telefonování a SMS. Některé se do tohoto režimu přepnou po dosažení určité nízké úrovně nabití.

TIP: Pro iPhone se bude hodit: Co je to režim nízké spotřeby (Low Power Mode) u iPhone? 

#7 Špatný signál? Vypínejte připojení

Zaznělo to už výše, ale tohle se vyplatí dát jako samostatný bod. Čím špatnější je mobilní signál, tím větší bude spotřeba baterie. Stejně jako čím slabší je WiFi, tím více baterie bude potřeba. Naučte se tohle poznat a vypínat potřebné v okamžiku, kdy není potřeba.

A ano, pokud někam jedete vlakem, tak se docela dost vyplatí přepnout telefon do režimu „letadlo“. Pokrytí vlakových tratí a odstínění vagonem ve kterém cestujete umí během pár hodin připravit mobil o energii velmi spolehlivě.

Špatný signál ale zdaleka neznamená jen „slabý signál“. Může jít i o situaci kde je příliš mnoho WiFi, které se tlučou na stejných kanálech. Takže i na tohle můžete zkusit pamatovat.

#8 Vyhněte se aplikacím co „šetří baterií“

Zcela vážně, velmi vážně, všechny ty aplikace pro šetření baterie a zabíjení nepotřebných aplikací ve skutečnosti pouze baterii budou spotřebovávat a zcela zbytečně běžet ve vašem zařízení.

Baterii mimochodem ušetříte vy sami tím, že si včas všimnete, že vám ji něco požírá. Čas od času pomůže tu aplikaci zabít (ale opravdu zabít), ale většinou vám žere baterii něco přímo v operačním systému – tohle dělá iOS i Android. A u obou platí, že v takovém případě skoro vždy pomůže vypnout a zapnout vaše mobilní zařízení (u iOSu tvrdý restart).

#9 Staré baterii nepomůže už nic

První tři či čtyři měsíce budete mít radost, jak dlouho vám ten mobil či tablet funguje na jedno nabití. Pak začnete vidět, že už to není co to bylo. Po roce to začne být viditelně horší, dva až tři roky staré zařízení vydrží tak stěží třetinu či polovinu co nové. Pokud máte zařízení kam lze pořídit novou baterii, tak se to vůbec nebojte dělat tak jednou ročně.

Staré baterii nepomůže ani to, že ji plně nabijete a pak ji plně vybijete. Jediné co se stane je, že software si lépe nastaví jakou kapacitu má a lépe odhadne, jak dlouho vám vydrží. Dnešní baterie už „paměťový efekt“ z minulosti nemají. Stejně tak je dnes už jedno, jestli po nabití na 100 % necháte přístroj na nabíječce.

V Jak rychleji nabijete mobil, tablet či notebook? najdete pár užitečných drobnosti k tomu, jak rychleji dostat baterii na co nejvíce nabitý stav. A pamatujte, pokud budete nabíjet přes mizerný kabel, nepomůže vám nic. Hodit se může i Jak (nejen na iPhone) kalibrovat baterii? Má smysl to dělat?

TIP: V Mám s nabíjením baterie čekat až bude vybitá? Co s nabíjením přes noc? Vše o nabíjení najdete množství podstatných informací týkajících se nabíjení A vhodný doplněk je v Mám notebook, mobil či tablet nechávat na nabíječce?. Hodit se bude Jak zjistit v jakém stavu je baterie v notebooku?

#10 Vypněte vibrace i odezvu na dotyk displeje

Vibrace při zvonění, ale i reakce na dotyk displeje v podobě „haptické odezvy“ znamenají další spotřebu energie. Stejně tak se vyvarujte příliš velkého množství upozornění (na příchozí zprávy a vůbec všechno) a toho, aby využívaly vibrace a zvuky. Protože tohle všechno stojí další a další energii.

#11 Naučte se využívat IFTTT či Tasker (či jinou automatizaci)

IFTTT umí vedle online služeb (viz IFTTT a ti další aneb jak automatizovat váš Internet)  ovládat i váš mobil (zejména Android, protože iPhone toho umí v tomto ohledu méně). Třeba zapínat a vypínat věci podle toho kde zrovna jste, reagovat na nabíjení, stav baterie, atd. Ještě o kus dál jde Tasker.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky