@365tipu

TIP#440: Ušetříte si na iPhone (iPadu) baterií tím, že ukončíte nepoužívanou aplikaci?

Jeden z letitých oblíbených mýtů říká, že pokud chcete na iOSu ušetřit baterii, tak je vhodné nepoužívané aplikace ukončit. Což, jak možná víte, se dá udělat v přehledu spuštěných (otevřených) aplikací odsunutím konkrétní aplikace směrem nahoru. A ano, je to mýtus. Nic to nešetří.

Apple dokonce upozorňuje, že samotné „ukončení“ aplikace spotřebuje poměrně dost energie a že je tedy lepší aplikace neuzavírat. Neušetří se tím nic. Trochu je to pochopitelně dáno i tím, že iOS stále nemá plný multitasking (starší verze neměly žádný) a ve skutečnosti plně běží jenom jedna aplikace, ta na kterou se více-či-méně díváte.   Budete-li vcelku oprávněně namítat, že přece některé aplikace mohou „běžet na pozadí“, tak budete mít tak trochu pravdu. Ve skutečnosti ale i ony „na pozadí“ běžící aplikace velmi brzy běžet přestanou, protože i zde platí řada omezení, které to znemožňují.

2016-03-15 07.26.14.png
Zamezit běhu aplikací na pozadí můžete snadno, třeba všem. Nebo si vybrat, které ano, které ne.

Budete-li nyní dále oprávněně namítat, že ponechat spuštěný Facebook se zobrazeným videem vám dokáže spotřebovat baterii nebývalým tempem, tak budete mít také pravdu.

Jako vše okolo počítačů, ani tady to není až tak jednoduché (baterii vám samozřejmě bude požírat třeba i Spotify, pokud ho necháte přehrávat hudbu), ale hlavně se tady projevují chybně napsané aplikace a další „neočekávané“ vnější vlivy. Ale když sám senior viceprezident Apple Craig Federghi tvrdí, že zavírat aplikace nepomůže, tak byste tomu prostě asi měli věřit.

TIP: Jak často restartovat telefon, tablet, počítač? Jak poznat kdy je to vhodné?

A když už jsme u zvláštností iOSu, tak s tímhle souvisí ještě ta velmi nepříjemná vlastnost, že pokud nějakou aplikaci odložíte do pozadí a telefon či tablet nemá dostatek paměti (což starší modely dnes nemají neustále), tak ve skutečnosti tu aplikaci prostě iOS stejně zabije. A až si ji otevřete a budete chtít pokračovat tam kde jste byli, tak máte smůlu. Včetně takových věcí jako že přijdete o rozepsané příspěvky, protože návrat k dříve použité aplikaci ji ve skutečnosti spustí znovu.

2016-03-15 07.28.22.png
Kdo žere baterku? A dělá to na popředí nebo na pozadí?

Místo zavírání aplikací se je lepší podívat se do Nastavení -> General a u aplikací co vám požírají baterku zakázat Background App Refresh (plně nebo ponechat jenom u nutných aplikací, viz obrázek výše), byť nic revolučního tím nezískáte. Vyplatí se vypnout i používání GPS pro ty aplikace, kde to není nutné, protože tady může jít o podstatnější zátěž baterie.

TIP: Jak zjistím co mi na iPhone či iPadu požírá baterii?

Nezapomeňte, že to co vám žere baterku poznáte v Nastavení -> Battery (a je tam vidět i které z aplikací to dělaly na pozadí, vyplatí se kliknout na některou z nich abyste získali lepší výpis).

Pokud se vám snad stalo, že vám něco podivně požírá baterii, tak jste jenom narazili na jednu z dlouhodobě neřešených chyb v iOSu a jediné řešení je vyvolat tvrdý restart telefonu nebo tabletu. Na nějakou dobu to pomůže.

TIP: App Switcher slouží k přepínání i zavření aplikace na iOSu (iPhone, iPad)

Máte-li Android, tak aplikace můžete opravdu zavírat (v přehledu nainstalovaných aplikací dokonce ještě víc než zavírat). Na Androidu je reálnější multitasking, takže výše popsané se týká jen a pouze Apple. Jestli vám ale zavření aplikace na Androidu ušetří výrazně baterii? Nemělo by, správně napsané aplikace se totiž v Androidu dostanou do stejného „odloženého“ stavu, jako v iOSu. Pokud jde ale o aplikaci, která opravdu pořád běží a něco chce dělat i na pozadí, tak pak je jasné, že je lepší ji ukončit.

TIP:  Další tipy a triky pro iOS najdete v  Tipy a triky pro Apple iOS

K šetření baterie a zlepšení výdrže tu máme ještě další tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky