@365tipu

TIP#461: Vypnutí GPS na mobilu či tabletu vám sice baterii (mírně) ušetří, ale vypnout (geo)lokační služby není praktické

Za normálních okolností se GPS  ve vašem mobilu a tabletu aktivuje jenom v okamžiku, kdy ji nějaká aplikace potřebuje pro přesné zjištění polohy. Proto není zcela praktické GPS kompletně vypnout, je málo pravděpodobné, že by se tím nějak výrazně ušetřila baterie. Dnes už hodně platí, že aplikace plnou GPS aktivují pouze v okamžiku, kdy nemají jiné cesty jak zjistit polohu.

Kdy GPS na mobilu zakázat? Například v situaci, kdy nejste dlouhodobě tam, kde je možné GPS používat, tedy například jedete v Metru, vlaku či jste někde mimo otevřený terén. V takovém případě je ale lepší dbát na to, abyste nepoužívali takové aplikace, které GPS potřebují (a popravdě na cestu, například, z Prahy do Brna, je lepší dát mobil do leteckého režimu, stejně tam není signál). Plné potlačení (geo)lokačních služeb vám ve finále ušetří maximálně pár procent baterie, většinu stejně spotřebuje zapnutý displej.

TIP: V Co je to geolokace? A proč na něco takového myslet se dozvíte více o tom, jak zjišťování polohy funguje a jaké má případné „vedlejší“ efekty. Protože vypnutí zjišťování polohy (GPS) ve vašem telefonu může být bezpečnostní opatření. Daleko spíše, než cesta jak výrazně ušetřit baterii.

Plně aktivování GPS pro zjištění polohy ze satelitu opravdu spotřebovává poměrně hodně baterie (nebo lépe řečeno, výrazně více než jiné podobné technologie komunikující přes anténu s něčím někde jinde) a důvod je prostý. Telefon musí „na obloze“ najít satelity (tři až čtyři) používané pro určení polohy a příjmem signálu spočítat polohy – celé to navíc probíhá velmi pomalu (50 bitů za sekundu) a jakkoliv je samotný příjem pasivní, je potřeba výkon čipu/procesoru.

Šetrnější varianta (A-GPS) sice spotřebuje méně, ale většinou GPS používáte současně s mapovým software, které samo ve skutečnosti vyžaduje poměrně hodně procesorové síly a tím také spotřebovává baterii více než, řekněme, nějaký ten Twitter.

Pokud si chcete počíst více, tak na Quoře najdete Why does GPS use so much more battery than any other antenna or sensor in a smartphone? a dobrou odpověd od Roberta Love.

TIP: Hodi se bude Jak na telefonu zrychlit GPS? a Jaké jsou různé typy GPS? Jak zjistím, které umí můj telefon?

GPS má zásadní roli v době koronavirové, mrkněte do Jak si na mobilu zjistit vlastní „vzpomínkovou“ koronavirovou mapu

TIP: Google Najdi moje zařízení vám může říct kde je mobil. Ale také třeba kde je vaše dítě vám ukáže, že nechat aktivní GPS na mobilu může být velmi užitečný pomocník

Chcete šetřit baterii? Poradí vám i následující tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky