@365tipu

TIP#1151: Jaké jsou různé typy GPS? Jak zjistím, které umí můj telefon?

V reakcích na Jak na telefonu zrychlit GPS? se objevil dotaz, jak poznat, jestli telefon umí Galileo. Dost dobrý důvod k tomu vysvětlit, že „není GPS jako GPS“. Je jich totiž několik. A jakou konkrétní bude váš telefon umět, to záleží od toho co tam výrobce dá (povolí).

GPS systémů existuje několik – ten co mu většinou říkáme „GPS“ je ten, který dala dohromady americká armáda a je prakticky ve všech telefonech (tedy v těch v naší části světa). Pokrývá celý svět a pro civilní účely je k dispozici menší přesnost než pro vojenské (což ostatně platí i o ostatních systémech).

Nejčastěji se v telefonech ještě můžete setkat s navigačním systémem Glonass – ten je ruský a v Evropě se k navigací dá používat. Musí ho (jak už bylo naznačeno) podporovat váš telefon (nebo jakékoliv zařízení s navigací/geolokací).

Beidou je další navigační systém – asi ho příliš nepotkáte, jde o čínský systém, původně regionální, později rozšířen na globální (používá se také označení Compass, druhá generace systému, tuším že mezitím už řeší i třetí generaci). Oproti ostatním systémům ale pokrývá menší území.

Galileo je evropský navigační systém a podpora v telefonu by se vcelku hodila – paradoxně ji ale najdete jen výjimečně (byť by to mělo znamenat jenom to, že se doplní software, tuhle navigaci telefony s řadou Snapdragonů zvládnou).

Aby toho nebylo málo, je tu ještě QZSS (pouze Japonsko, tři družice).

TIP: Jak hodně je možné se spolehnout na měření trasy pomocí GPS? a Můžete do divočiny vyrazit jen s telefonem? Zajistí vám navigaci a kontakt?

Jak poznat co podporuje váš telefon (zařízení)?

První cesta jak to zjistíte je … podíváte se na technický popis (specifikaci) telefonu/zařízení, mělo by to tam být uvedeno.

2018-08-20 07_02_10-iPhone X - Technical Specifications - Apple.png

Příklad ze specifikace iPhone X ukazuje podporu všech systémů s výjimkou čínského Beidou.

Druhá možnost je stáhnout si (Android pouze, pochopitelně) aplikaci GPS Test – při spuštění se pokusí určit polohu a prozradí vám, které satelity vidí (a jak dobře).

 

Na kruhovém indikátoru budou ale uvedeny i ty co nejsou vidět nebo s nimi telefon neumí komunikovat. To co podporuje poznáte podle toho, že se z nich podaří přijímat signál.  To SBAS je podpůrný systém pro některé z GPS technologií pro korekce a ověřování.

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky