@365tipu

TIP#152: Jak ušetřit na Androidu FUP? A vlastně jak ušetřit datové přenosy na mobilu vůbec

Se všemi těmi kouzly co právě operátoři vyrábějí s prokletím jménem FUP je asi dost hodně vhodné poradit, jak můžete ušetřit mobilní datové přenosy na mobilním telefonu. Protože pokud budete přenášet méně dat přes mobilní Internet, tak si možná vystačíte s omezením daným FUP (Fair Use Policy která nikdy o férovém použití mimochodem nebyla).

Je vcelku jedno o jakém mobilním operačním systému se budeme bavit, některé z dále uvedených principů platí pro všechny a některé jsou pak omezené na konkrétní operační systém. První verzi tohoto tipu se pokusím postavit víc okolo Androidu, iOS případně až jako další tip, nebo doplněním.

[1] Zásadní princip je – co nejvíce využívejte WiFi. Tam jde je to možné se připojte k WiFi, doma či v práci se ujistěte, že nevyužíváte datové přenosy, ale opravdu jen a pouze WiFi.

Android - Přenesená data a možnost nastavení omezení
Android – Přenesená data a možnost nastavení omezení

[2] Druhý zásadní princip je – u aplikací kde lze nastavit synchronizaci pouze přes WiFi to udělejte. Bude to zpravidla znamenat, že musíte vstoupit do řady aplikací ve vašem mobilu a podívat se do jejich nastavení. A také si projít samotné nastavení mobilu, protože část najdete i tam.

[3] Třetí dobrá věc k změně je, nastavte delší intervaly obnovování/aktualizace. Je například dost jisté, že nepotřebujete aktualizovat Twitter co každých pár minut (klidně ho můžete aktualizovat ručně). Když budete procházet aplikace kvůli předchozímu bodu, podívejte se ještě na nastavení intervalu obnovení/synchronizace. A buď ho hodně prodlužte, nebo nastavte ruční/manuální.

[4] Čtyři? Vypněte si většinu upozornění (notifikací). Pomůže to nejenom pro více klidu (viz Vypínat zbytečná upozornění se vyplatí. V mobilu, tabletu, počítači, Facebooku ….) ale nepřímo vám to bude šetřit jak mobilní připojení, tak baterii.

TIP: V Jak na Mac OS šetřit mobilní data je toto téma konkrétně popsáno pro Mac/MacBook

V Androidu snadno zjistíte, které aplikace nejvíce "žerou" data
V Androidu snadno zjistíte, které aplikace nejvíce „žerou“ data

[5] Páté doporučení. Instagram, Facebook a různé další sociální sítě mají ten divný nápad, že automaticky přehrávají videa, nebo si je stahují, aniž je to potřeba. Tohle také musíte vypnout. viz Kde vypnout automatické přehrávání videí na Facebooku i InstagramuJak se zbavit automaticky spouštěných videí? V počítači i aplikacích?

[6] Šestá věc, kterou určitě udělejte je ta, že si v Nastavení projdete přehled toho, kolik z vašich aplikací požírá mobilních dat. Pokud najdete takové, které jich požírají opravdu hodně, tak víte, že musíte důkladně prověřit jejich nastavení. Případně jim prostě zamezit využívat mobilní data zcela. Můžete je pak například používat jenom na WiFi.

[7] S předchozím souvisí sedmé doporučení, které se ale týká jenom toho, že se sami musíte naučit chovat úsporně. Například tak, že na mobilním připojení si nebudete pouštět videa, aktualizovat aplikace, instalovat aplikace nové.

TIP: Co dělat, když (zejména) dítěti nestačí mobilní data (FUP) na měsíc?

[8] Osm. Pokud používáte mobil pro připojení notebooku (tabletu), nebo pokud máte mobilní Internet v notebooku, ta byste měli vědět, že je velmi vhodné vypnout co nejvíce služeb, které mohou spotřebovat ve velkém data – typicky třeba Dropbox, Google Drive, Box, OneDrive, atd.

[9] Na notebooku co používá mobilní připojení velmi velmi doporučím blokování inzerce. A doporučím to i na tabletu/mobilu, pokud by to bylo dostatečně jednoduché. O blokování si víc přečtěte v Jak se zbavit reklam na Internetu? Použít AdBlock Plus nebo spíš µBlock

Omezit přenosy konkrétní aplikace na pozadí se může hodit.
Omezit přenosy konkrétní aplikace na pozadí se může hodit.

[10] A konečně, desátý tip. Zejména u Androidu je vhodné nastavit aplikace tak, aby na pozadí nepřenášela data (viz dále). Budete tak moci ovlivnit aktivitu na mobilních datech tím, že si aplikace spustíte nebo nespustíte. S čímž dost souvisí i to, že pokud nějaká aplikace není používána, tak je možná vhodné ji prostě ukončit. Buď to jde přímo v ni, nebo ji v přehledu běžících aplikací prostě můžete „sestřelit“.

Co dál? Co ještě můžete udělat dál?

Můžete si pořídit Opera Mini nebo Chrome, protože oba prohlížeče umí ušetřit přenášená data. Pokud ale brouzdáte po Internetu minimálně, tak vám to samozřejmě moc nepomůže. Něco podobného nabízelo třeba Onavo Extend (iOS zde) – později tuhle aplikaci pohltil Facebook a proměnil ji ve spyware. V srpnu ji musel odstranit z App Store pro porušování podmínek.

TIP: Aplikace co umí omezovat využití dat ostatních aplikací jsou užitečné, třeba Google Datally ale i některé další. Najdete je v Google Datally šetří mobilní data (recenze). Jaké další aplikace na úsporu dat pro Android? Přečtěte si i Co si mám představit pod neomezený mobilní Internet?

Můžete se naučit vypínat mobilní datové připojení v okamžiku, kdy jste si jisti, že to co děláte ho nepotřebuje.

Měli byste si pamatovat, že pokud jedete (například) mezi Prahou a Brnem (vlakem, autobusem či autem), tak je vůbec lepší dát telefon do leteckého režimu, tj. kompletně ho odpojit. Ale tohle vám ušetří hlavně baterii.

Pokud máte telefon s LTE, tak vám data může velmi výrazně ušetřit vypnutí LTE a sestup zpět k 3G.

Pro každý z mobilních systémů existují, vedle toho co máte dostupné v Nastavení přímo od výrobce, různé aplikace, které umí analyzovat co se děje s daty a případně i omezovat a doporučovat co s tím. Žádnou konkrétní doporučit zatím neumím (protože žádnou nepoužívám), ale třeba máte nějaký dobrý tip a bude možné ho doplnit.

Chystáte-li se někam na cesty, tak je dobré si předem stáhnout mapové podklady, ale také třeba soubory se kterými budete chtít pracovat, nebo e-knihy  a filmy. A co teprve hudbu (Spotify například dokáže spotřebovat data neuvěřitelně). Nespoléhejte se na to, že „si to stáhnete“ cestou, udělejte to ještě před odjezdem na WiFi.

Dejte si pozor na programy co testují rychlost připojení, jeden takový test může znamenat až desítky MB přenesených dat. Viz Jak ověřím rychlost mého Internetu? Jak rychlý mám mobilní Internet?

TIP: Jak na iPhone šetřit mobilní data? Co dělat když nemáte neomezený Internet?

Konkrétní tipy pro Android

Než se podíváme na nějaké konkrétní tipy pro Android, tak prosím pozor, budu vycházet z pětkové verze (Lolipop) a ve starších verzí to může být už hodně jinak, nebo mohlo dojít k tomu, že si to výrobce mobilu předělal podle svého.

Většina přenosu dat by měla probíhat přes WiFi. Prosté.
Většina přenosu dat by měla probíhat přes WiFi. Prosté.

Nastavení obsahuje řadu věcí co se týkají spotřeby mobilních dat. Začnete tím, že necháte zapnuté WiFi. Pak se v Přenesená data můžete podívat kolik dat teče přes mobilní Internet (můj mobil z minulý měsíc 1.23 GB) a kolik přes WiFI (3.47 GB). Zde si můžete nastavit i upozornění při dosažení určitého limitu, ale hlavně se můžete podívat, která aplikace spotřebovala kolik dat. Což vám pomůže v tom, že ty co spotřebovávají nejvíce musíte prověřit jako první.

V Lolipopu si navíc můžete rovnou jednotlivé aplikace rozkliknout a najdete tam jedna přístup k Nastavení aplikace, ale také  možnost vypnout přenos dat na pozadí. Což je dobrá volba – budete si totiž moci zajistit, že přenášet bude pouze pokud ji spustíte. V menu zde mimochodem můžete úplně omezit „datové přenosy na pozadí“, pro všechny aplikace.

V Nastavení mobilu se přes Další dostanete ještě k zapnutí vypnutí režimu Letadlo, nastavení Sdíleného připojení (nezapomeňte, že něco takového může výrazně přispět k dosažení FUP) a přes volbu Datové sítě k možnosti zapnout/vypnout datový roaming – tohle si zcela určitě nechte neaktivní, byť to není ani tak o FUP jako spíše o tom, že jednoho dne můžete žasnout co po vás operátor chce zaplatit. Je zde „Preferovaný typ sítě“ kde můžete volit mezi LTE/3G/2G.

Další kde najdete možnost ovlivnit čerpání mobilních dat je volba Účty – zde je totiž možné zapínat a vypínat synchronizaci pro nejenom účty co máte v Google, ale také pro další účty, které jsou do zařízení připojeny (například to jde u Evernote, Linkedin, Onedrive, Skype, SoundCloud, Twitter, WhatsApp či Yahoo). U účtu od Google je možné synchronizací vypnout/zapnout řadu.

TIP: Máte iPhone či iPad? Většina zdejších tip, které se přímo netýkají nastavení něčeho v Androidu, se vám bude hodit. A hodit se bude také Jak zjistím kolik mobilních dat spotřebovávají aplikace na iPhone či iPadu?

Poslední v Nastavení kde můžete ovlivnit datové přenosy js Záloha a obnova dat, ale jenom tak, že vypnete zálohování – což, ehm, nedoporučuji.

Obchod Play (Google Play) je taky více než nutné správně nastavit, v Nastavení přepnout automatické aktualizace pouze na WiFi.

Nastavení konkrétních aplikací je různé, ale většinou tam najdete možnost vypnout/zapnout automatické aktualizace, nastavit je pouze pro WiFi připojení. Některé z aplikací budete moci nastavit z výše uvedeného přehledu, ale většina z nich je nastavitelná janom tak, že je spustíte a najdete si jejich nastavení.

Facebook má ve vlastním Nastavení volbu Nastavení aplikací kde můžete měnit Nepřetržité nahrávání kontaktů, Synchronizace fotek (zde přesně zapnout pouze přes Wifi), zásadní Automatické přehrávání videí (nastavit na Jenom WiFi nebo vypnout úplně).

Twitter má v Nastavení možnost pro každý připojený účet vypnout Synchronizaci dat, nebo nastavit jak často (od 5 minut až po 4 hodiny).

Instagram má Nastavení schované v záložce vašeho profilu přes menu a tam najdete Využití mobilních dat. Bohužel jediná možnost je „Využívat méně dat“, Dřívější lepší možnosti nastavení jsou pryč.

Pošta (Gmail) má pochopitelně také Nastavení (na konci menu) a u každého připojeného účtu si můžete nastavit Synchronizaci, kolik dní zpět a hlavně stahování příloh – to je obecně vhodné vypnout, stáhnete si je pouze pokud budete potřebovat.

V Chrome je Nastavení také a najdete tam velmi užitečnou volbu Spořič dat (je vypnutá). Po zapnutí bude Google komprimovat přenášená data s pomocí vlastních serverů.

Fotky (Google Photos) mají v Nastavení důležité věci týkající se Zálohování a synchronizace a opět zde musíte mít jistotu nastavení pouze pro Wifi. Navíc je zde možné ovlivnit Roaming a ideálně nastavit Pouze při nabíjení.

Dropbox (a obecně jakékoliv další cloudové úložiště) má v Nastavení různé užitečné věci – třeba vypnutí nahrávání fotek z mobilu, nastavení na pouze přes WiFi.

gReader, Feedly, Pocket a jakékoliv další způsoby offline čtení mohou být také významným původcem spotřebovaných mobilních dat.

Tímto způsobem by bylo možné pokračovat pro každou další aplikaci, kterou možná máte v mobilu. Což dost dobře možné není. A mimochodem, už jste četli tip Bez jakých aplikací se neobejdu v Androidu? Jaké nepostradatelné máte vy?

Mimochodem, k šetření baterie a zlepšení výdrže tu máme tyto užitečné tipy

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky