@365tipu

TIP#622: Mám si pořídit tablet jenom s WiFi nebo s mobilním internetovým připojením?

Vypadá to jako jednoduchá otázka se snadnou odpovědí, ale až tak jednoduché to není. Každopádně, v době kdy jsem si pořizoval první tablet (což byl první model 10″ iPadu), měl jsem jasno a pořídil model kam bylo možné dat SIM kartu a mít mobilní Internet. Po pár letech jsem si pořídil 7″ iPad Mini a také je v něm SIMka. Popravdě, i v notebooku (skvělý ultrabook od Toshiby) je také. V celkovém počtu jsem tedy na třech SIM kartách, protože ta třetí je, samozřejmě, v mobilním telefonu.

Budete-li si pořizovat tablet, tak můžete jít cestou modelu co má pouze WiFi či modelu co má navíc možnost vložit SIM kartu. V prvním případě budete pro připojení k Internetu odkázaní na dostupnost WiFi – což je perfektně vyhovující, pokud ten tablet nikdy nebudete chtít používat mimo domov, školu či kancelář. Nebo pokud budete na cestách (kde není WiFi) sdílet připojení k Internetu ze svého mobilního telefonu (přes jeho WiFi či Bluetooth).

První případ bude také levnější, modely s možnosti vložit SIMku bývají o kousek dražší. A nebudete muset platit za „další“ mobilní Internet, byť tady to už začíná být zajímavější – ve většině případů si k vašemu mobilnímu tarifu můžete snadno pořídit výrazně levnější SIMku, co nebude umět hlasové služby, ale zato bude za (třeba tak za 199 Kč) nižší částku umět podstatně lepší připojení k Internetu – lepší v tom, že bude mít výrazně vyšší FUP než má váš mobilní telefon.

K předchozímu je vhodné dodat i to, že pokud čirou náhodou máte pevnou linku od O2 (například), tak i tady je možnosti si k tomu pořídit  levně připojení  pro tablet. Jinými slovy, ona je skoro škoda toho nevyužít a prostě nemít v tabletu Internet vždy a všude.

TIP: V Jak připojit Windows k Internetu přes mobilní připojení na Androidu (USBtethering) se dozvíte, jak je to praktické mít dostatek zařízení s mobilním Internetem i v okamžiku, kdy máte pevný Internet

Pro nepořízení velmi často hovoří to, že „můžete“ (jak už bylo zmíněno) sdílet připojení k Internetu (přes WiFi, Bluetooth) z vašeho mobilního telefonu. Což má ale většinou jednu nepříjemnou vlastnost, nebývá tam dobré (vyšší) FUP, takže sdílením na tablet o dostupná data brzy přijdete. Druhý důvod proč to nedělat je ve výdrži baterie. Mimochodem, v Jak mít v jednom mobilu dvě SIM karty? A co je to dual-standby vs dual-active zjistíte, že datovou SIMku si vlastně můžete pořídit „navíc“ do mobilu, pokud umí dvě SIM karty.

Osobně jednoznačně doporučím si pořizovat tablet s možnosti vložení SIM karty. Nezapomeňte se ujistit, že bude umět „české“ LTE a nebudete se tedy připojovat nějakými těmi starými pomalými rychlostmi. A nezapomeňte, že datové SIM pro tablety jsou opravdu jenom datové, nepůjde z nich telefonovat, nejde z nich posílat ani přijímat SMS.

Je ještě dobré vědět, že existují zařízení (říká se jim většinou mobile botspot) osazené SIM kartou a umožňující připojit na Internet více zařízení, stejně jako existují ADSL/VDSL routery, které umí SIM karty (nebo USB s mobilním připojením). Může to být dobrá alternativa, jen to ale bude znamenat, že musíte s sebou nosit další zařízení a ještě se starat o to, aby mělo nabité baterie.

TIP: V Je bezpečné používat neznámé WiFI? zjistíte, že existuje i další dobrý důvod, proč mít všude vlastní Internet. Bezpečnostní důvod.

PS: Pokud hledáte mobilní Internet  na cesty, tak i viz Jak si zajistit mobilní internetové připojení kdekoliv? Pořiďte si LTE hotspot

Nepotřebujete něco?

Související příspěvky